Rasmus Højlund var flyvende i den seneste landsholdspause, hvor han samlet lavede hele fem kasser i de to kampe, som Danmark spillede mod Finland og Kazakhstan. Den oplevelse kunne godt have haft en indflydelse for ham.
Det fortæller Gian Piero Gasperini, der er hans cheftræner på klubholdet, Atalanta, i et interview med DAZN.
Han valgte nemlig også, at bænke danskeren i lørdagens Serie A-kamp mod Cremonese, hvor landskampenes påvirkning var årsagen.
– Jeg opfattede ham ikke så koncentreret. Måske var han stadig fortumlet over de mange komplimenter, som han havde fået i løbet af ugen. Han var ikke i sin bedste form, lyder det fra Gasperini.
Derudover kom der også en løftet en pegefinger til Højlund om, at han endnu ikke er færdig med at udvikle sig.
– Han har meget vigtige kvaliteter, og han har demonstreret dem, men han er meget ung, og han må ikke tro, at han ikke har mere at lære, forklarer Atalanta-cheftræneren, som peger på, at mentaliteten i Atalanta er afgørende.
Ikke desto mindre kunne han se Rasmus Højlund komme ind i kampen efter, at Cremonese i anden halvleg havde udlignet til 1-1. Kort efter diskede den danske komet op med et forrygende oplæg til 2-1 i opgøret, der endte med en 3-1-sejr.
I forhold til udviklingsområder, så har den tidligere landsholdsbomber Nicklas Bendtner peget på, at Højlund har en ‘trampolin-fod’. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Tottenham henter forløsende sejr
NYHEDER