– I Danmark tror de rigtig meget på ham

Både i Italien og i Danmark er der stor tro på den dynamiske venstre back Patrick Dorgu.



Danske Patrick Dorgu er i gang med en kometkarriere i Italien, hvor han sidste år bragede igennem på Lecces U19-mandskab og nu er en del af førsteholdet i Serie A.

Derudover spiller den angrebsivrige venstre back fast på det danske U21-landshold, men han er allerede en, som Kasper Hjulmand holder øje med. Det har landstræneren tidligere fortalt i forbindelse med en landsholdssamling.

Der er med andre ord rigtig meget talent og potentiale gemt i blot 19-årige Patrick Dorgu. Det ved hans træner i Lecce, Luca Gotti, også, som har talt med kollegaer i Danmark om venstrebacken.

– Jeg så hans kampe med det danske U21-landshold. Selvom han er defensivspiller, deltog han meget i det offensive spil. Jeg talte også med hans træner, og de tror rigtig meget på ham, siger Luca Gotti på en pressekonference forud for Lecces påskekamp mod AS Roma.

Patrick Dorgu leverede tre assister i den netop overståede landskampsperiode mod henholdsvis Østrig og Litauen, og det er blandt andet derfor, at han også er uhyre attraktiv ikke kun i landsholdsregi men også på større adresser.

AC Milan er for nyligt blevet kædet sammen med Patrick Dorgu, mens Bayer Leverkusen også skulle lure i kulissen. Længe har det været kendt, at engelske klubber også følger venstrebackens situation tæt.

– Det er selvfølgelig en god motivation for mig, at der er hold, der kigger på mig. Det får mig til at arbejde hårdere, så jeg kan nå det højst mulige niveau, sagde Patrick Dorgu tilbage i februar til Tipsbladet.

I samme interview lagde Patrick Dorgu dog vægt på, at han holder snuden i sporet og fokuserer på at blive bedre. I denne sæson har han spillet 25 kampe, scoret et mål og leveret en assist i 25 kampe.

Senere mandag har han mulighed for at trække Lecce-trøjen over hovedet for 26. gang i denne sæson, når AS Roma kommer på besøg. Lecce indtager en midterplacering i Serie A og skal forsøge at bygge videre på sejren fra seneste spillerunde.





Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt


Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– De lignede lort!

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Transfer på vej? AaB spørger på profil

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller