Danske Patrick Dorgu er i gang med en kometkarriere i Italien, hvor han sidste år bragede igennem på Lecces U19-mandskab og nu er en del af førsteholdet i Serie A.
Derudover spiller den angrebsivrige venstre back fast på det danske U21-landshold, men han er allerede en, som Kasper Hjulmand holder øje med. Det har landstræneren tidligere fortalt i forbindelse med en landsholdssamling.
Der er med andre ord rigtig meget talent og potentiale gemt i blot 19-årige Patrick Dorgu. Det ved hans træner i Lecce, Luca Gotti, også, som har talt med kollegaer i Danmark om venstrebacken.
– Jeg så hans kampe med det danske U21-landshold. Selvom han er defensivspiller, deltog han meget i det offensive spil. Jeg talte også med hans træner, og de tror rigtig meget på ham, siger Luca Gotti på en pressekonference forud for Lecces påskekamp mod AS Roma.
Patrick Dorgu leverede tre assister i den netop overståede landskampsperiode mod henholdsvis Østrig og Litauen, og det er blandt andet derfor, at han også er uhyre attraktiv ikke kun i landsholdsregi men også på større adresser.
AC Milan er for nyligt blevet kædet sammen med Patrick Dorgu, mens Bayer Leverkusen også skulle lure i kulissen. Længe har det været kendt, at engelske klubber også følger venstrebackens situation tæt.
– Det er selvfølgelig en god motivation for mig, at der er hold, der kigger på mig. Det får mig til at arbejde hårdere, så jeg kan nå det højst mulige niveau, sagde Patrick Dorgu tilbage i februar til Tipsbladet.
I samme interview lagde Patrick Dorgu dog vægt på, at han holder snuden i sporet og fokuserer på at blive bedre. I denne sæson har han spillet 25 kampe, scoret et mål og leveret en assist i 25 kampe.
Senere mandag har han mulighed for at trække Lecce-trøjen over hovedet for 26. gang i denne sæson, når AS Roma kommer på besøg. Lecce indtager en midterplacering i Serie A og skal forsøge at bygge videre på sejren fra seneste spillerunde.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay