– Ingen har lagt mærke til, at Lukaku smuttede

Inter sagde i sommer farvel til klubbens cheftræner og flere af holdets helt store profiler. Alligevel er mestrene kun blevet bedre i denne sæson, lyder det nu fra Juan Sebastián Verón.



Der var ikke lagt op til en god sæson, da Inter i sommer sagde farvel til Antonio Conte, Romelu Lukaku, Achraf Hakimi, mens de italienske mestre heller ikke længere kunne gøre brug af Christian Eriksen. 

Her halvvejs gennem sæsonen topper Inter dog alligevel Serie A-tabellen, og ifølge den tidligere Lazio- og Manchester United-stjerne Juan Sebastián Verón har Romelu Lukakus exit faktisk ikke haft nogen betydning for Inter. 

– De skiftede træner, men de har slet ikke mærket det. Faktisk er de endda blevet bedre. Ingen har lagt mærke til, at Lukaku smuttede, for truppen er sammentømret, og de har hentet værdifulde spillere, lyder det således, ifølge Football Italia, fra Verón, der er blevet interviewet af La Gazzetta dello Sport. 

Antonio Conte regnes for at være en træner fra den absolut øverste hylde, men ifølge Verón har Contes exit heller ikke ødelagt det store for Inter. Verón har således været imponeret over Simone Inzaghi, som argentineren spillede sammen med i Lazio.

– Han er blevet moden, og han fik den rette erfaring som Lazio-træner. Det er kompliceret at være træner for en topklub, men han får alt til at se let ud. Der vil komme svære perioder, og vi må se, hvordan Inter vil reagere. Men vi kan allerede se, at Inzaghi har tilføjet noget til Contes Inter. Mere boldbesiddelse og færre kontraangreb, lyder det således fra Verón.

Inter spiller i aften imod Juventus i den italienske Super Cup. 





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Klar transfermelding

– Jeg får så ondt i maven over det



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Argentina – Algeriet

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Østrig – Jordan

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr