Isaksen får dansk hjælp fra fjendens lejr

Roma og Lazio er et af de mest hadefulde derbys i Europa, men det holder ikke Rasmus Nissen Kristensen og Gustav Isaksen fra at hænge ud og hygge sig sammen på byens caféer og restauranter i ny og næ. Det fortæller Roma-danskeren til Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør.



Tipsbladet i Helsingør:

– Det er ikke fordi, at vi går rundt og reklamerer med at vi ses.

Ja, det lyder næsten som en sideaffære, man helst ikke skal fortælle til konen derhjemme.

Men det er i virkeligheden bare et godt forhold mellem to danskere i to rivaliserende klubber i Italien. Det drejer sig nemlig om Rasmus Nissen Kristensen og Gustav Isaksen, der en gang imellem nyder at hænge ud på byens cafeer og restauranter. 

– Ja, vi har været ude at spise sammen et par gange. Jeg har i hvert fald forsøgt at stille mig til rådighed for Gustav, hvis han har nogle udfordringer, fordi det er hans første udlandsophold.

De to danskere har da også meget til fælles, hvorfor Roma-spilleren mener, at de har nemt ved at forstå de problemer, de nu engang måtte have hver især.

– Vi kommer fra samme område af Danmark næsten, og vi kommer begge to fra Midtjylland, så jeg føler, at jeg ville kunne sætte mig ind i, hvis han havde nogle udfordringer. Men indtil videre har han tacklet det super. Han virker helt rolig og har den kvalitet, der skal til.

Så kunne man måske være fristet til at tro, at snakken udelukkende gik på weekendens kampe, hvem man har fået trøjer fra og andre fodboldrelaterede ting, men det er slet ikke tilfældet, når de to danskere slår hovederne sammen.

– De gange vi har været sammen, har vi bare hygget os og ikke talt så meget om fodbold.

Den 11.november kommer det dog uomtvisteligt til at handle om fodbold. Her brager Roma nemlig sammen med Lazio i, hvad der er et af Italiens, måske endda Europas, allerstørste derbys.

En dato som Rasmus Nissen selvfølgelig har skrevet i kalenderen. 

– Jeg glæder mig til kampen. Mest af alt glæder jeg mig fordi jeg har hørt, at det er vanvittigt. Jeg har faktisk aldrig prøvet at dele stadion med et andet hold. At være på udebane på sin egen hjemmebane, det glæder jeg mig til at opleve.

En kamp, hvor de to danske venner pludselig skal stå på hver sin side af kridtstregerne og agere fjender og rivaler. Og derfor er det da heller ikke fordi, at Rasmus Nissen og Gustav Isaksen ligefrem skilter med, at de ses i fritiden.

– Det er ikke fordi, at vi går rundt og reklamerer med at vi ses. Der er stor opmærksomhed omkring fodboldspillere i Italien. Især Roma og Lazio-spillere i Rom. Folk ved, hvem man er, og sådan er det i Italien.

Rasmus Nissen Kristensen skal i første omgang dog koncentrere sig om de opgaver, der venter det danske landshold mod henholdsvis San Marino og Kasakhstan. 





‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’




INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Verdensstjerne roser Højlund

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Viborg FF – AGF

Jakob Poulsen med dyster melding

Simeone fatter det ikke

OB – FC Fredericia

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Vejle Boldklub – Randers FC

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Langer ud efter Superliga-stjerne

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Blandt dette årtusindes bedste

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Roser Superliga-træners søn

‘Der er ingen undskyldninger’

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

AaB i vildt comeback

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hvad f….. sker der Tullberg?

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det