Isaksen får dansk hjælp fra fjendens lejr

Roma og Lazio er et af de mest hadefulde derbys i Europa, men det holder ikke Rasmus Nissen Kristensen og Gustav Isaksen fra at hænge ud og hygge sig sammen på byens caféer og restauranter i ny og næ. Det fortæller Roma-danskeren til Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør.



Tipsbladet i Helsingør:

– Det er ikke fordi, at vi går rundt og reklamerer med at vi ses.

Ja, det lyder næsten som en sideaffære, man helst ikke skal fortælle til konen derhjemme.

Men det er i virkeligheden bare et godt forhold mellem to danskere i to rivaliserende klubber i Italien. Det drejer sig nemlig om Rasmus Nissen Kristensen og Gustav Isaksen, der en gang imellem nyder at hænge ud på byens cafeer og restauranter. 

– Ja, vi har været ude at spise sammen et par gange. Jeg har i hvert fald forsøgt at stille mig til rådighed for Gustav, hvis han har nogle udfordringer, fordi det er hans første udlandsophold.

De to danskere har da også meget til fælles, hvorfor Roma-spilleren mener, at de har nemt ved at forstå de problemer, de nu engang måtte have hver især.

– Vi kommer fra samme område af Danmark næsten, og vi kommer begge to fra Midtjylland, så jeg føler, at jeg ville kunne sætte mig ind i, hvis han havde nogle udfordringer. Men indtil videre har han tacklet det super. Han virker helt rolig og har den kvalitet, der skal til.

Så kunne man måske være fristet til at tro, at snakken udelukkende gik på weekendens kampe, hvem man har fået trøjer fra og andre fodboldrelaterede ting, men det er slet ikke tilfældet, når de to danskere slår hovederne sammen.

– De gange vi har været sammen, har vi bare hygget os og ikke talt så meget om fodbold.

Den 11.november kommer det dog uomtvisteligt til at handle om fodbold. Her brager Roma nemlig sammen med Lazio i, hvad der er et af Italiens, måske endda Europas, allerstørste derbys.

En dato som Rasmus Nissen selvfølgelig har skrevet i kalenderen. 

– Jeg glæder mig til kampen. Mest af alt glæder jeg mig fordi jeg har hørt, at det er vanvittigt. Jeg har faktisk aldrig prøvet at dele stadion med et andet hold. At være på udebane på sin egen hjemmebane, det glæder jeg mig til at opleve.

En kamp, hvor de to danske venner pludselig skal stå på hver sin side af kridtstregerne og agere fjender og rivaler. Og derfor er det da heller ikke fordi, at Rasmus Nissen og Gustav Isaksen ligefrem skilter med, at de ses i fritiden.

– Det er ikke fordi, at vi går rundt og reklamerer med at vi ses. Der er stor opmærksomhed omkring fodboldspillere i Italien. Især Roma og Lazio-spillere i Rom. Folk ved, hvem man er, og sådan er det i Italien.

Rasmus Nissen Kristensen skal i første omgang dog koncentrere sig om de opgaver, der venter det danske landshold mod henholdsvis San Marino og Kasakhstan. 







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Jens Jønsson flirter med dansk retur

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Supercomputer: De vinder VM

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby