Isaksen får dansk hjælp fra fjendens lejr

Roma og Lazio er et af de mest hadefulde derbys i Europa, men det holder ikke Rasmus Nissen Kristensen og Gustav Isaksen fra at hænge ud og hygge sig sammen på byens caféer og restauranter i ny og næ. Det fortæller Roma-danskeren til Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør.



Tipsbladet i Helsingør:

– Det er ikke fordi, at vi går rundt og reklamerer med at vi ses.

Ja, det lyder næsten som en sideaffære, man helst ikke skal fortælle til konen derhjemme.

Men det er i virkeligheden bare et godt forhold mellem to danskere i to rivaliserende klubber i Italien. Det drejer sig nemlig om Rasmus Nissen Kristensen og Gustav Isaksen, der en gang imellem nyder at hænge ud på byens cafeer og restauranter. 

– Ja, vi har været ude at spise sammen et par gange. Jeg har i hvert fald forsøgt at stille mig til rådighed for Gustav, hvis han har nogle udfordringer, fordi det er hans første udlandsophold.

De to danskere har da også meget til fælles, hvorfor Roma-spilleren mener, at de har nemt ved at forstå de problemer, de nu engang måtte have hver især.

– Vi kommer fra samme område af Danmark næsten, og vi kommer begge to fra Midtjylland, så jeg føler, at jeg ville kunne sætte mig ind i, hvis han havde nogle udfordringer. Men indtil videre har han tacklet det super. Han virker helt rolig og har den kvalitet, der skal til.

Så kunne man måske være fristet til at tro, at snakken udelukkende gik på weekendens kampe, hvem man har fået trøjer fra og andre fodboldrelaterede ting, men det er slet ikke tilfældet, når de to danskere slår hovederne sammen.

– De gange vi har været sammen, har vi bare hygget os og ikke talt så meget om fodbold.

Den 11.november kommer det dog uomtvisteligt til at handle om fodbold. Her brager Roma nemlig sammen med Lazio i, hvad der er et af Italiens, måske endda Europas, allerstørste derbys.

En dato som Rasmus Nissen selvfølgelig har skrevet i kalenderen. 

– Jeg glæder mig til kampen. Mest af alt glæder jeg mig fordi jeg har hørt, at det er vanvittigt. Jeg har faktisk aldrig prøvet at dele stadion med et andet hold. At være på udebane på sin egen hjemmebane, det glæder jeg mig til at opleve.

En kamp, hvor de to danske venner pludselig skal stå på hver sin side af kridtstregerne og agere fjender og rivaler. Og derfor er det da heller ikke fordi, at Rasmus Nissen og Gustav Isaksen ligefrem skilter med, at de ses i fritiden.

– Det er ikke fordi, at vi går rundt og reklamerer med at vi ses. Der er stor opmærksomhed omkring fodboldspillere i Italien. Især Roma og Lazio-spillere i Rom. Folk ved, hvem man er, og sådan er det i Italien.

Rasmus Nissen Kristensen skal i første omgang dog koncentrere sig om de opgaver, der venter det danske landshold mod henholdsvis San Marino og Kasakhstan. 



Randers FC og OB spiller uafgjort

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Brøndby straffet – får stor bøde

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

AGF på rov i Hobro IK

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Lars Friis får ikke stort job

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Vender hjem til AaB

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Andreas Christensen i chokskifte?

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

“Har set ham fra OB få karantæne”

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk