Isaksen får dansk hjælp fra fjendens lejr

Roma og Lazio er et af de mest hadefulde derbys i Europa, men det holder ikke Rasmus Nissen Kristensen og Gustav Isaksen fra at hænge ud og hygge sig sammen på byens caféer og restauranter i ny og næ. Det fortæller Roma-danskeren til Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør.



Tipsbladet i Helsingør:

– Det er ikke fordi, at vi går rundt og reklamerer med at vi ses.

Ja, det lyder næsten som en sideaffære, man helst ikke skal fortælle til konen derhjemme.

Men det er i virkeligheden bare et godt forhold mellem to danskere i to rivaliserende klubber i Italien. Det drejer sig nemlig om Rasmus Nissen Kristensen og Gustav Isaksen, der en gang imellem nyder at hænge ud på byens cafeer og restauranter. 

– Ja, vi har været ude at spise sammen et par gange. Jeg har i hvert fald forsøgt at stille mig til rådighed for Gustav, hvis han har nogle udfordringer, fordi det er hans første udlandsophold.

De to danskere har da også meget til fælles, hvorfor Roma-spilleren mener, at de har nemt ved at forstå de problemer, de nu engang måtte have hver især.

– Vi kommer fra samme område af Danmark næsten, og vi kommer begge to fra Midtjylland, så jeg føler, at jeg ville kunne sætte mig ind i, hvis han havde nogle udfordringer. Men indtil videre har han tacklet det super. Han virker helt rolig og har den kvalitet, der skal til.

Så kunne man måske være fristet til at tro, at snakken udelukkende gik på weekendens kampe, hvem man har fået trøjer fra og andre fodboldrelaterede ting, men det er slet ikke tilfældet, når de to danskere slår hovederne sammen.

– De gange vi har været sammen, har vi bare hygget os og ikke talt så meget om fodbold.

Den 11.november kommer det dog uomtvisteligt til at handle om fodbold. Her brager Roma nemlig sammen med Lazio i, hvad der er et af Italiens, måske endda Europas, allerstørste derbys.

En dato som Rasmus Nissen selvfølgelig har skrevet i kalenderen. 

– Jeg glæder mig til kampen. Mest af alt glæder jeg mig fordi jeg har hørt, at det er vanvittigt. Jeg har faktisk aldrig prøvet at dele stadion med et andet hold. At være på udebane på sin egen hjemmebane, det glæder jeg mig til at opleve.

En kamp, hvor de to danske venner pludselig skal stå på hver sin side af kridtstregerne og agere fjender og rivaler. Og derfor er det da heller ikke fordi, at Rasmus Nissen og Gustav Isaksen ligefrem skilter med, at de ses i fritiden.

– Det er ikke fordi, at vi går rundt og reklamerer med at vi ses. Der er stor opmærksomhed omkring fodboldspillere i Italien. Især Roma og Lazio-spillere i Rom. Folk ved, hvem man er, og sådan er det i Italien.

Rasmus Nissen Kristensen skal i første omgang dog koncentrere sig om de opgaver, der venter det danske landshold mod henholdsvis San Marino og Kasakhstan. 





Ekspert: Her er Thomas Franks store problem


Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Er han Superligaens bedste træner?

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Var i gang med at planlægge sine fridage

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’

Froholdt i stor hovedrolle

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Det er useriøst, FCK!

Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

Brian Riemer tvunget til ændring

Giver status på Wahid Faghir

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys

Frank mødt af massive buh-råb

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Nu vil han snart score et mål for Brøndby

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

Krisen kradser for Bo Henriksen

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’

– Fuldstændig svigtet

– Det er en katastrofe!

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Fyret efter forfærdelig stime

Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub

Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

AGF-styrmand er ude resten af 2025

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

Verdens ældste drukner i helseby

Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.