Isaksen får dansk hjælp fra fjendens lejr

Roma og Lazio er et af de mest hadefulde derbys i Europa, men det holder ikke Rasmus Nissen Kristensen og Gustav Isaksen fra at hænge ud og hygge sig sammen på byens caféer og restauranter i ny og næ. Det fortæller Roma-danskeren til Tipsbladet og den øvrige presse i Helsingør.



Tipsbladet i Helsingør:

– Det er ikke fordi, at vi går rundt og reklamerer med at vi ses.

Ja, det lyder næsten som en sideaffære, man helst ikke skal fortælle til konen derhjemme.

Men det er i virkeligheden bare et godt forhold mellem to danskere i to rivaliserende klubber i Italien. Det drejer sig nemlig om Rasmus Nissen Kristensen og Gustav Isaksen, der en gang imellem nyder at hænge ud på byens cafeer og restauranter. 

– Ja, vi har været ude at spise sammen et par gange. Jeg har i hvert fald forsøgt at stille mig til rådighed for Gustav, hvis han har nogle udfordringer, fordi det er hans første udlandsophold.

De to danskere har da også meget til fælles, hvorfor Roma-spilleren mener, at de har nemt ved at forstå de problemer, de nu engang måtte have hver især.

– Vi kommer fra samme område af Danmark næsten, og vi kommer begge to fra Midtjylland, så jeg føler, at jeg ville kunne sætte mig ind i, hvis han havde nogle udfordringer. Men indtil videre har han tacklet det super. Han virker helt rolig og har den kvalitet, der skal til.

Så kunne man måske være fristet til at tro, at snakken udelukkende gik på weekendens kampe, hvem man har fået trøjer fra og andre fodboldrelaterede ting, men det er slet ikke tilfældet, når de to danskere slår hovederne sammen.

– De gange vi har været sammen, har vi bare hygget os og ikke talt så meget om fodbold.

Den 11.november kommer det dog uomtvisteligt til at handle om fodbold. Her brager Roma nemlig sammen med Lazio i, hvad der er et af Italiens, måske endda Europas, allerstørste derbys.

En dato som Rasmus Nissen selvfølgelig har skrevet i kalenderen. 

– Jeg glæder mig til kampen. Mest af alt glæder jeg mig fordi jeg har hørt, at det er vanvittigt. Jeg har faktisk aldrig prøvet at dele stadion med et andet hold. At være på udebane på sin egen hjemmebane, det glæder jeg mig til at opleve.

En kamp, hvor de to danske venner pludselig skal stå på hver sin side af kridtstregerne og agere fjender og rivaler. Og derfor er det da heller ikke fordi, at Rasmus Nissen og Gustav Isaksen ligefrem skilter med, at de ses i fritiden.

– Det er ikke fordi, at vi går rundt og reklamerer med at vi ses. Der er stor opmærksomhed omkring fodboldspillere i Italien. Især Roma og Lazio-spillere i Rom. Folk ved, hvem man er, og sådan er det i Italien.

Rasmus Nissen Kristensen skal i første omgang dog koncentrere sig om de opgaver, der venter det danske landshold mod henholdsvis San Marino og Kasakhstan. 





TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’




LIVE

LIVE: Han er tilbage

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag

– Vidste det ikke for tre dage siden!

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Voldsom udmelding om Froholdt

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

AGF-fans raser over Superliga-klub

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

OB – FC København

Vild spådom om FC Midtjylland

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Sønderjyske – AGF

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Brøndby IF – Viborg FF

United overvejer disse fem managers



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Markant transfermelding om Højlund

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Supercomputer spår FCM-nedtur

Liverpool – Tottenham

Farzam: En gave for FC København

Peter Kjær: Her er min bekymring

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Han har været en åbenbaring!

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag