Jagtet af storklubber: I svime over dansker

Patrick Dorgu brager derudad i italienske Lecce, og danskeren har lige sat sin underskrift på en ny kontrakt med Serie A-klubben. Tipsbladet har talt med den danske Lecce-assistent Dan Thomassen om det danske stortalent.



– Uden at overdrive ligner han til tider Gareth Bale. 

De rosende ord står i kø, når snakken falder på danske Patrick Dorgu.

Det danske stortalent har også brilleret for Serie A-mandskabet Lecce, og det har fået rygterne til at florere om, at Tottenham og Chelsea gerne ville hente ham i sommer. 

Danskeren endte dog med at forlænge sin kontrakt med Lecce til sommeren 2029. 

Det er på trods af, at Dorgu har indrømmet over for Tipsbladet, at Chelsea er hans favoritklub.

Det overrasker mig overhovedet ikke, at det er så stor interesse for ham.

Dan Thomassen om Patrick Dorgu

– Os, der har med ham at gøre hver dag, finder hurtigt ud af, hvor stort potentialet er. Folk udefra ser selvfølgelig kun kampene, men jeg er på ingen måde overrasket over, hvad han har gang i og den interesse, der er for ham.

– Det kunne jeg se allerede fra den første uge, hvor jeg kom. Det overrasker mig overhovedet ikke, at det er så stor interesse for ham. Han er ved at udforske sit potentiale, fortæller den tidligere AGF- og FCK-spiller samt nuværende Lecce-asssitent Dan Thomassen i et interview med Tipsbladet. 

Thomassen er ikke i tvivl om, at Dorgu kommer til en endnu større adresse end Lecce på sigt. Danskeren kan nemlig noget med specielt. 

– Tegningen er der til det, fordi hans grundpakke er så god, der tænker jeg teknisk, taktisk og fysisk. En del spiller har grundpakken, men Dorgu føjer det mentale aspekt til det.

– Han lader sig ikke gå på af udefrakommende faktorer. Det kan være en fejl, som han begår, eller et mål han scorer. Han er meget stabil mentalt.

– Han har kun fokus på at spille, og han lader sig ikke påvirke før, under og efter kampene. Han går til tingene i kampene upåvirket af, hvad der er sket tre sekunder før. At være i stand til det, er en stor styrke, som han skal holde fat i.

Artiklen fortsætter under billedet.

Design_uden_navn_48

Foto: Alamy/FCK

Farlig alle steder
Lecce kan nu juble over, at den 20-årige dansker har sat sin signatur på en ny kontrakt i stedet for at tage skridtet videre til en større klub.

– Jeg tror ikke, at klubben har været i tvivl om potentialet. Over de seneste seks måneder har  det været opadgående kurve for Patrick, og jeg tror også, at klubben kan se, at potentialet er blevet til kontinuerlige præstationer på banen. Det har gjort, at han er kommet på A-landsholdet. Jeg ser det som en naturlig udvikling, at han har forlænget mod os.

Dan Thomassen fremhæver Dorgus offensive kvaliteter som hurtighed og gennembrudsstryrke, og han er farlig alle steder på banen. Arbejdet med Dorgu gør Thomassens job i Lecce endnu mere sjovt.

– Det er super interessant at være en del af for mit vedkommende, så jeg kan forsøge at hjælpe ham på vej, afslutter Thomassen med. 

Selv om Dorgu har storspillet, er Lecce næstsidst i Serie A med blot otte point efter ti runder.



Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Voldsomt transferønske til FCK

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fortryder Chido Obi-beslutning

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

AGF på rov i Hobro IK

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Thomas Frank siger undskyld

Vender hjem til AaB

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet