Jagtet af storklubber: I svime over dansker

Patrick Dorgu brager derudad i italienske Lecce, og danskeren har lige sat sin underskrift på en ny kontrakt med Serie A-klubben. Tipsbladet har talt med den danske Lecce-assistent Dan Thomassen om det danske stortalent.



– Uden at overdrive ligner han til tider Gareth Bale. 

De rosende ord står i kø, når snakken falder på danske Patrick Dorgu.

Det danske stortalent har også brilleret for Serie A-mandskabet Lecce, og det har fået rygterne til at florere om, at Tottenham og Chelsea gerne ville hente ham i sommer. 

Danskeren endte dog med at forlænge sin kontrakt med Lecce til sommeren 2029. 

Det er på trods af, at Dorgu har indrømmet over for Tipsbladet, at Chelsea er hans favoritklub.

Det overrasker mig overhovedet ikke, at det er så stor interesse for ham.

Dan Thomassen om Patrick Dorgu

– Os, der har med ham at gøre hver dag, finder hurtigt ud af, hvor stort potentialet er. Folk udefra ser selvfølgelig kun kampene, men jeg er på ingen måde overrasket over, hvad han har gang i og den interesse, der er for ham.

– Det kunne jeg se allerede fra den første uge, hvor jeg kom. Det overrasker mig overhovedet ikke, at det er så stor interesse for ham. Han er ved at udforske sit potentiale, fortæller den tidligere AGF- og FCK-spiller samt nuværende Lecce-asssitent Dan Thomassen i et interview med Tipsbladet. 

Thomassen er ikke i tvivl om, at Dorgu kommer til en endnu større adresse end Lecce på sigt. Danskeren kan nemlig noget med specielt. 

– Tegningen er der til det, fordi hans grundpakke er så god, der tænker jeg teknisk, taktisk og fysisk. En del spiller har grundpakken, men Dorgu føjer det mentale aspekt til det.

– Han lader sig ikke gå på af udefrakommende faktorer. Det kan være en fejl, som han begår, eller et mål han scorer. Han er meget stabil mentalt.

– Han har kun fokus på at spille, og han lader sig ikke påvirke før, under og efter kampene. Han går til tingene i kampene upåvirket af, hvad der er sket tre sekunder før. At være i stand til det, er en stor styrke, som han skal holde fat i.

Artiklen fortsætter under billedet.

Design_uden_navn_48

Foto: Alamy/FCK

Farlig alle steder
Lecce kan nu juble over, at den 20-årige dansker har sat sin signatur på en ny kontrakt i stedet for at tage skridtet videre til en større klub.

– Jeg tror ikke, at klubben har været i tvivl om potentialet. Over de seneste seks måneder har  det været opadgående kurve for Patrick, og jeg tror også, at klubben kan se, at potentialet er blevet til kontinuerlige præstationer på banen. Det har gjort, at han er kommet på A-landsholdet. Jeg ser det som en naturlig udvikling, at han har forlænget mod os.

Dan Thomassen fremhæver Dorgus offensive kvaliteter som hurtighed og gennembrudsstryrke, og han er farlig alle steder på banen. Arbejdet med Dorgu gør Thomassens job i Lecce endnu mere sjovt.

– Det er super interessant at være en del af for mit vedkommende, så jeg kan forsøge at hjælpe ham på vej, afslutter Thomassen med. 

Selv om Dorgu har storspillet, er Lecce næstsidst i Serie A med blot otte point efter ti runder.





LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Monstrøs PL-transfer tæt på

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Afsløring: FC København afviser millionbud

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Franco Baresi er død

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud