Foto: IMAGO
Serie A

Klubboss: Den pris afspejler ikke Frendrups værdi

Morten Frendrups arbejdsindsats og intensitet gør danskeren til en spiller, man kun kan elske, fortæller Genoas sportsdirektør til Tipsbladet. Derfor skal der også noget særligt til, hvis Serie A-klubben skal sige farvel til den tidligere Brøndby IF-profil.

"Kongen af tacklinger".

La Gazzetta dello Sport holdt ikke igen med superlativerne, da Italiens største sportsavis i oktober bragte et interview med Morten Frendrup. 

Den blot 22-årige dansker har taget Serie A med storm i denne sæson, hvor han er den spiller i hele ligaen, der har lavet flest tacklinger.

Morten Frendrup rangerer også meget højt på tilsvarende parametre som bolderobringer og vundne dueller, og i Genoa er klubbens sportsdirektør Marco Ottolini da også været svært begejstret for den tidligere Brøndby IF-profil. Det fortæller Genoas sportsdirektør i et eksklusivt interview med Tipsbladet. 

- I mine øjne er Morten en spiller, som alle godt kunne tænke sig at have på deres hold. Han er utroligt hårdtarbejdende og han er ekstremt professionel. Han er en maskine. En motor. Han stopper aldrig. Vi er virkelig glade for ham, siger Marco Ottolini til Tipsbladet. 

Når man ser Morten dagligt og følger hans arbejde, så kan man kun elske ham.

Marco Ottolini
Sportsdirektør, Genoa

Under cheftræner Alberto Gilardino har Morten Frendrup længe været fast inventar i startopstillingen, og ifølge Serie A-klubbens sportsdirektør er den unge dansker en af Genoas vigtigste spillere. 

- Det er han uden tvivl. Han er den spiller med flest minutter på banen, hvis man ser bort fra vores målmand, så han er blevet en leder. En stille leder. Han er en spiller, der udviser en større og større forståelse, lyder det fra Marco Ottolini. 


Morten Frendrup var mellem jul og nytår med til at hente point mod Serie A's tophold, da Inter måtte nøjes med 1-1 på Stadio Luigi Ferraris. Foto: Imago.

De overbevisende præstationer i Serie A fra Genoas danske oprydder kommer dog ikke bag på klubbens sportsdirektør. 

- Nej, det gør det ikke. For jeg fulgte ham også i sidste sæson, hvor jeg kom hertil. Så for mig er det ikke overraskende, ærligt talt. For Morten er en spiller, som man bliver nødt til at følge over en længere periode, siger Marco Ottolini og fortsætter.

- I en enkeltstående kamp er Morten måske ikke en spiller, der springer i øjnene med det samme, hvis der er scouts til stede, hvis du forstår hvad jeg mener? Men når man ser Morten dagligt og følger hans arbejde, så kan man kun elske ham.

Vi har ikke modtaget nogle tilbud indtil nu, så det er ikke det rigtige tidspunkt til at tale om priser.

Marco Ottolini
Sportsdirektør, Genoa

Morten Frendrup har blot spillet 32 kampe i den bedste italienske række siden skiftet fra Brøndby, men ifølge Marco Ottolini kan man nu ikke komme udenom, at den tidligere Superliga-profil er en af de bedste spillere på sin position i Serie A. 

- For mig er svaret ja. Han har ekstremt specifikke karakteristika. I forhold til de statistikker, du nævnte, så overrasker det mig ikke, at han er en af de bedste. Det gør ham til en af de mest interessante spillere på den position, siger Genoas sportsdirektør. 


Heller ikke Juventus fik en sejr med hjem, da Torino-klubben i december var oppe imod Morten Frendrup og Genoa. Opgøret endte 1-1. Foto: Imago.

Taler om ny kontrakt
Marco Ottolini blev ansat som sportsdirektør i Genoa et halvt år efter Morten Frendrups ankomst, men allerede inden jobskiftet havde Ottolini et indgående kendskab til den unge dansker. 

- Jeg kendte ham allerede før jeg kom, fordi jeg havde scoutet nogle Genoa-kampe, da jeg arbejdede for Juventus (som scout, red.). Allerede der kunne jeg se, at denne spiller havde en særlig intensitet, siger Ottolini. 

Den pris, du nævnte, reflekterer helt sikkert ikke Mortens værdi.

Marco Ottolini
Sportsdirektør, Genoa

Ifølge sportsdirektøren voksede Morten Frendrup utroligt meget i sidste sæson, hvor Genoa sluttede som nummer to i Serie B. 

- Sæsonen i Serie B gav Morten mulighed for at udvikle sig og blive mere selvsikker og mere integreret på holdet og i klubben. Han spillede nærmest hver eneste kamp for en klub som vores, der har 30.000 tilskuere på stadion til hver kamp, med presset for at vinde ligaen, selvom Serie B er en virkelig svær liga.

- Og det er derfor, at han nu bliver bedre hver eneste uge.

Ifølge Marco Ottolini er Morten Frendrup også vellidt udenfor banen. 

- Morten er rigtigt godt integreret, og når jeg taler med ham, giver han udtryk for, at han føler sig godt tilpas i Genoa. Han har også nogle familiemedlemmer, der er faldet godt til her. Jeg tror, at folk her virkelig godt kan lide ham. De kan godt lide hans stil og hans mentalitet som spiller.

- Hvis du spiller som ham på et stadion som vores, så kan du kun blive beundret. Jeg vil sige, at han dag efter dag har erobret mere og mere anerkendelse, både og udenfor banen, siger Marco Ottolini. 


43-årige Marco Ottolini har været sportsdirektør i Genoa siden sommeren 2022. Inden da arbejdede Ottolini som scout for Juventus. Foto: Imago.

Brøndby har videresalgsklausul
Morten Frendrups nuværende kontrakt med Genoa løber frem til sommeren 2026, men Marco Ottolini ser alligevel gerne, at aftalen får nogle flere år på. 

- Han har en ret lang kontrakt nu, men vi taler om at forlænge den yderligere. Jeg vil sige, at interessen fra større klubber er en meget normal ting.

- Vi må se, hvad fremtiden bringer, hvis han fortsætter sådan her, men for os er han en af grundpillerne på vores hold. Så vores plan er at fortsætte med at have ham her, siger Marco Ottolini. 

Kort før nytår skrev La Gazzetta dello Sport, at Morten Frendrups markedsværdi er minimum tredoblet siden skiftet fra Brøndby til Genoa, hvilket vil sige, at Frendrups pris nu er over 75 millioner kroner. Den vurdering er dog skudt markant ved siden af, lyder det fra Marco Ottolini, der ikke ønsker at gå i detaljer. 

- Jeg taler aldrig om priser og den slags. Vi har ikke modtaget nogle tilbud indtil nu, så det er ikke det rigtige tidspunkt til at tale om priser. Men den pris, du nævnte, reflekterer helt sikkert ikke Mortens værdi, siger Genoas sportsdirektør. 

Er den alt for lav?

- Ja, uden tvivl.

Marco Ottolini peger afslutningsvist på, at han også i næste sæson forventer at se Morten Frendrup i Genoa, selvom danskeren har været sat i forbindelse med større klubber. 

Der er næppe tvivl om, at Carsten V. Jensen og de øvrige bosser i Brøndby IF følger Morten Frendrups udvikling meget nøje. Ifølge Tipsbladets oplysninger har Superliga-klubben nemlig sikret sig en videresalgsklausul på 15 procent, da man solgte Morten Frendrup til Genoa.