Klubejer hevet i retten: Frendrup i transfer-limbo

Genoas ejere 777 Partners er i voldsomme problemer med milliardgæld og en retssag i USA med anklager om økonomisk kriminalitet, og det kan Genoas dansker Morten Frendrup blive fanget i.



Danske Morten Frendrup har haft en flot sæson i Serie A, hvor han gjorde det så godt for Genoa, at andre og større klubber har prioriteret at holde grundigt øje med ham.

Til gengæld har Genoas amerikanske ejere et alt andet end godt 2024.

De amerikanske klubejere i 777 Partners er kommet i stadigt større modvind i de seneste uger og måneder, og nu kan amerikanernes finansielle og juridiske problemer også ramme dem hårdt på deres klubejerskaber i europæisk fodbold.

I sidste måned beordrede en belgisk domstol alle 777's besiddelser i Belgien indefrosset, inklusiv ejerskabet af kriseramte Standard Liègè, der i månedsvis ikke har kunnet betale regninger og fik en kamp udsat efter massive protester af klubbens fans, der ville tvinge 777 Partners ud af klubben sammen med Standards tidligere ejer Bruno Venanzi.

Læs her, hvordan Niels Frederiksen og Bo Henriksen var i spil til jobbet i Standard Liègè i begyndelsen af 2024

I USA er 777 Partners slæbt i retten i New York med anklager om, at man i forbindelse med et lån på over fire milliarder kroner har stillet kaution for en værdi svarende til 2,5 milliarder i aktiver, 777 allerede havde stillet som kaution til anden side eller ikke ejede, en handling der selvsagt er særdeles ulovlig i USA og resten af verden.

254947

777 Partners er ekstremt upopulære i Belgien efter at have styret Standard Liègè ud i voldsomme økonomiske problemer. Foto: Alamy

Udenlandske medier som Josimar, Guardian og The Athletic har beskrevet, hvordan 777 Partners ser ud til at være på vej mod konkurs, mens bagmændene risikerer fængselsdomme og millionbøder for bedrageri og anden økonomisk kriminalitet, hvis søgsmålet mod 777 Partners bliver fulgt op af anklagemyndigheden i New York.

Kilder i det europæiske fodboldmiljø har over for Tipsbladet beskrevet, hvordan 777 og Genoa så sent som i foråret har arbejdet aktivt på at placere historier om, at alt er fryd og gammen i Genoa, hvor der er opbakning til den klubbens daglige ledelse efter en midterplacering i Serie A og generel fremgang efter års kaos under den tidligere, stærkt kontroversielle ejer Enrico Preziosi.

Men 777's største kreditor har sat et konsulentfirma til at se på, hvordan samtlige klubber ejet af 777 Partners kan sælges fra, og ifølge en ekspert er problemerne i 777 så voldsomme, at det ikke giver nogen mening at tro, Genoa på nogen måde er fredet fra ejernes problemer.

– Problemet er, at ingen vil have lyst til at putte penge i de her klubber. Det er virkelig købers marked nu. Jeg vil bestemt ikke udelukke, nogen spekulerer i, de snart går konkurs, siger Deloittes økonom og partner Jesper Jørgensen til Tipsbladet.

Løsninger
En attraktiv spiller som Morten Frendrup kommer med statsgaranti til at klare sig fint, hvad end det bliver med nye ejere i Genoa eller i en anden klub.

Men hvis 777's problemer som ventet også rammer Genoa, er det en tricky situation for den danske profil.

– Hvis Genoa på et tidspunkt står og mangler penge, kan man sælge en spiller som Frendrup. Men problemet er igen, at interesserede klubber kan spekulere i situationen. Ingen vil hælde penge i klubben. Interesserede klubber kan så vurdere, at de er nødt til at slå til for at få ham, men det bliver meget svært for Genoa at få markedsværdien, fordi alle i fodboldverdenen kender 777's problemer, siger Jesper Jørgensen.

– Hele denne sag er endnu et eksempel på, hvor vigtigt det er at tjekke nye ejere ved et ejerskifte, og hvor de har pengene fra, siger Deloitte-økonomen.

AC Milan og Juventus har været nævnt som Frendrup-observatører i den forgangne sæson, mens også engelske klubber har holdt øje i sæsonen og sådan set også året før.

254947

Everton er i voldsomme problemer efter flirten med 777 Partners gik på grund. Klubben har sat alle spillere til salg og risikerer både nye pointstraffe og betalingsstandsning, mens den meget udskældte hovedaktionær Farhad Moshiri forsøger at finde en ejer til aktierne end 777. Foto: Alamy

777 Partners er måske allermest kendt for forsøget på at købe Everton, der endegyldigt kuldsejlede, da en købsoption udløb 1. juni, uden de potentielle ejere var blevet godkendt af Premier League.

777 er hamrende upopulære ejere i Standard Liègè, Vasco Da Gama, Hertha Berlin og parisiske Red Star, mens man ejer andele af Sevilla og af australske Melbourne Victory.

Hertha Berlin sluttede nummer ni i 2. Bundesliga og har den unge danske forward og U/21-landsholdsspiller Gustav Christensen med fortid i FC Midtjylland i truppen.

777 Partners har afsæt i luftfartsindustrien, og her har selskabet i første halvdel af 2024 været i gigantiske problemer med beslaglæggelser af fly ejet af 777, som selskabet ikke havde betalt afdragene på, betalingsstandsninger og et væld af ubetalte regninger.

Everton har efter det fejlslagne salg af Farhad Moshiris aktier til 777 Partners åbnet for en ny salgsproces, hvor blandt andre to af Brøndbys medejere i Global Football Holdings byder sig til – læs mere om det her.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Det er helt galt, Brøndby!

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Oprykker henter FCK-emne

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Deler godt Brøndby-nyt

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Storklub jagter Jacob Neestrup

Flere ændringer på vej i FC København  

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

‘Schmedes er under pres’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Victor Froholdt bliver matchvinder

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Hylder Mads Hermansen

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig