Foto: Getty Images
Serie A

Lazio med nyt om Gustav Isaksen-skade

Der venter nu yderligere undersøgelser for Gustav Isaksen.

Lazios danske kantspiller Gustav Isaksen måtte i tirsdags udgå med en skade i Rom-klubbens kamp mod Genoa i den italienske pokalturnering. Der er nu kommet en afgørelse om, hvad der er sket.

Det melder Lazio på klubbens hjemmeside.

Her bliver der peget på, at Isaksen efter undersøgelse på Paideia International Hospital har vist, at der er en forstrækning på en af musklerne på forsiden af venstre lår, og han er allerede i gang med behandlingen.

Der er dog ikke nogen melding om, hvor længe Isaksen kommer til at være ude. Her vil det kræve yderligere undersøgelser af ham i de kommende dage, inden man kender en endelig idé om restitutionstiden.

Gustav Isaksen skiftede i sommerens transfervindue fra FC Midtjylland til Lazio, hvor han efter en indkøringstid har leveret godt på det seneste. Særligt i Champions League-kampen mod Celtic, hvor han lagde op til begge mål i romernes 2-0-sejr.

Endnu er Superligaens topscorer i sidste sæson dog ikke selv kommet på måltavlen endnu for sin nye klub.

Isaksen har senest fået godt med ros fra cheftræner. Læs mere om det her.