Han har spillet over 500 kampe i Juventus-trøjen, men i øjeblikket har Leonardo Bonucci et decideret anstrengt forhold til Torino-klubben.
Bonuccis glorværdige Juventus-karriere fik en brat afslutning i sommer, hvor den 36-årige forsvarsspiller blev sat til at træne alene, inden han på transfervinduets sidste dag skiftede til Bundesliga-klubben Union Berlin.
Leonardo Bonucci har efterfølgende valgt at sagsøge Juventus, og i et interview med SportMediaset har veteranen nu valgt at lange ud efter både klubbens ledelse og cheftræner Massimiliano Allegri.
– Jeg har læst og hørt mange usande ting. Vi kan starte fra begyndelsen. Både Juventus og træneren har flere gange talt om en dato tilbage i oktober, hvor de skulle have informeret mig om situationen. Intet kunne være mindre sandt. I oktober sidste år blev jeg faktisk tilbudt en forlængelse i Juventus, siger Leonardo Bonucci.
Ifølge Bonucci er det også usandt, at Juventus i februar skulle have fortalt ham, at han ikke længere indgik i planerne.
– Men jeg begyndte at fornemme noget, da jeg kunne læse i aviserne, at jeg ikke længere indgik i Juventus' planer. Manna og Giuntoli (Juventus-bosser, red.) mødte derefter op ved mit hus den 13. juli og ydmygede mig, siger Bonucci.
– For det var en ydmygelse. De fortalte mig, at jeg ikke længere ville være en del af Juventus og truppen. De sagde, at jeg kunne blive hjemme nogle dage, idet min blotte tilstedeværelse i omklædningsrummet og på banen ville hindre Juventus' udviklingsmuligheder.
Leonardo Bonucci nåede i sin tid i Juventus at vinde det italienske mesterskab otte gange.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
TIPSBLADET SPECIAL