Legende tordner mod storklub: De ydmygede mig

Leonardo Bonucci er svært skuffet over sin sidste tid i Juventus.



Han har spillet over 500 kampe i Juventus-trøjen, men i øjeblikket har Leonardo Bonucci et decideret anstrengt forhold til Torino-klubben. 

Bonuccis glorværdige Juventus-karriere fik en brat afslutning i sommer, hvor den 36-årige forsvarsspiller blev sat til at træne alene, inden han på transfervinduets sidste dag skiftede til Bundesliga-klubben Union Berlin. 

Leonardo Bonucci har efterfølgende valgt at sagsøge Juventus, og i et interview med SportMediaset har veteranen nu valgt at lange ud efter både klubbens ledelse og cheftræner Massimiliano Allegri. 

 – Jeg har læst og hørt mange usande ting. Vi kan starte fra begyndelsen. Både Juventus og træneren har flere gange talt om en dato tilbage i oktober, hvor de skulle have informeret mig om situationen. Intet kunne være mindre sandt. I oktober sidste år blev jeg faktisk tilbudt en forlængelse i Juventus, siger Leonardo Bonucci. 

Ifølge Bonucci er det også usandt, at Juventus i februar skulle have fortalt ham, at han ikke længere indgik i planerne. 

– Men jeg begyndte at fornemme noget, da jeg kunne læse i aviserne, at jeg ikke længere indgik i Juventus' planer. Manna og Giuntoli (Juventus-bosser, red.) mødte derefter op ved mit hus den 13. juli og ydmygede mig, siger Bonucci. 

– For det var en ydmygelse. De fortalte mig, at jeg ikke længere ville være en del af Juventus og truppen. De sagde, at jeg kunne blive hjemme nogle dage, idet min blotte tilstedeværelse i omklædningsrummet og på banen ville hindre Juventus' udviklingsmuligheder. 

Leonardo Bonucci nåede i sin tid i Juventus at vinde det italienske mesterskab otte gange. 







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Københavns vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

AGF i Europa: De venter i næste runde

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

De vil have Jelert

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tottenham-flop i stor transfer

FC Midtjylland er ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool