Legende tordner mod storklub: De ydmygede mig

Leonardo Bonucci er svært skuffet over sin sidste tid i Juventus.



Han har spillet over 500 kampe i Juventus-trøjen, men i øjeblikket har Leonardo Bonucci et decideret anstrengt forhold til Torino-klubben. 

Bonuccis glorværdige Juventus-karriere fik en brat afslutning i sommer, hvor den 36-årige forsvarsspiller blev sat til at træne alene, inden han på transfervinduets sidste dag skiftede til Bundesliga-klubben Union Berlin. 

Leonardo Bonucci har efterfølgende valgt at sagsøge Juventus, og i et interview med SportMediaset har veteranen nu valgt at lange ud efter både klubbens ledelse og cheftræner Massimiliano Allegri. 

 – Jeg har læst og hørt mange usande ting. Vi kan starte fra begyndelsen. Både Juventus og træneren har flere gange talt om en dato tilbage i oktober, hvor de skulle have informeret mig om situationen. Intet kunne være mindre sandt. I oktober sidste år blev jeg faktisk tilbudt en forlængelse i Juventus, siger Leonardo Bonucci. 

Ifølge Bonucci er det også usandt, at Juventus i februar skulle have fortalt ham, at han ikke længere indgik i planerne. 

– Men jeg begyndte at fornemme noget, da jeg kunne læse i aviserne, at jeg ikke længere indgik i Juventus' planer. Manna og Giuntoli (Juventus-bosser, red.) mødte derefter op ved mit hus den 13. juli og ydmygede mig, siger Bonucci. 

– For det var en ydmygelse. De fortalte mig, at jeg ikke længere ville være en del af Juventus og truppen. De sagde, at jeg kunne blive hjemme nogle dage, idet min blotte tilstedeværelse i omklædningsrummet og på banen ville hindre Juventus' udviklingsmuligheder. 

Leonardo Bonucci nåede i sin tid i Juventus at vinde det italienske mesterskab otte gange. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Vender tilbage til skærmen

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Landsholdet forsinket

Trist: Marios Oikonomou er død

Riemer lover: De får debut

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Uventet skifte?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!