Legende tordner mod storklub: De ydmygede mig

Leonardo Bonucci er svært skuffet over sin sidste tid i Juventus.



Han har spillet over 500 kampe i Juventus-trøjen, men i øjeblikket har Leonardo Bonucci et decideret anstrengt forhold til Torino-klubben. 

Bonuccis glorværdige Juventus-karriere fik en brat afslutning i sommer, hvor den 36-årige forsvarsspiller blev sat til at træne alene, inden han på transfervinduets sidste dag skiftede til Bundesliga-klubben Union Berlin. 

Leonardo Bonucci har efterfølgende valgt at sagsøge Juventus, og i et interview med SportMediaset har veteranen nu valgt at lange ud efter både klubbens ledelse og cheftræner Massimiliano Allegri. 

 – Jeg har læst og hørt mange usande ting. Vi kan starte fra begyndelsen. Både Juventus og træneren har flere gange talt om en dato tilbage i oktober, hvor de skulle have informeret mig om situationen. Intet kunne være mindre sandt. I oktober sidste år blev jeg faktisk tilbudt en forlængelse i Juventus, siger Leonardo Bonucci. 

Ifølge Bonucci er det også usandt, at Juventus i februar skulle have fortalt ham, at han ikke længere indgik i planerne. 

– Men jeg begyndte at fornemme noget, da jeg kunne læse i aviserne, at jeg ikke længere indgik i Juventus' planer. Manna og Giuntoli (Juventus-bosser, red.) mødte derefter op ved mit hus den 13. juli og ydmygede mig, siger Bonucci. 

– For det var en ydmygelse. De fortalte mig, at jeg ikke længere ville være en del af Juventus og truppen. De sagde, at jeg kunne blive hjemme nogle dage, idet min blotte tilstedeværelse i omklædningsrummet og på banen ville hindre Juventus' udviklingsmuligheder. 

Leonardo Bonucci nåede i sin tid i Juventus at vinde det italienske mesterskab otte gange. 





Superliga-LIVE: Stortalent starter inde for FCM




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen



LIVE

Superliga-LIVE: Stortalent starter inde for FCM

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Brøndby IF – Viborg FF

Stor ændring i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Eriksen spottet – nu er der nyt

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Silkeborg IF – FC København

Ingen klausul i FC København-aftale

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Dansker scorer mod Barcelona

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Christian Nørgaard tæt på skifte

Han er en Superliga-stjerne in spe

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning