Ingen mål eller assister og sølle 127 ligaminutter er det blevet til for Jesper Lindstrøm efter skiftet fra Eintracht Frankfurt til Napoli denne sommer.
Det er selvsagt ikke hvad hverken danskeren eller Napoli havde håbet på, da man indgik aftalen. Men Jesper Lindstrøm er samtidig også i hård konkurrence med Victor Osimhen, Khvicha Kvaratskhelia og Matteo Politano om klubbens offensive pladser.
Alle tre var med til at sikre Napoli det italienske mesterskab i sidste sæson, og efter sommerpausen er de fortsat med at imponere. Det har gjort situationen kompliceret for Jesper Lindstrøm.
– Lindstrøm er ikke en kantspiller, men en offensiv midtbanespiller. Han har fået begrænset med spilletid, selvom han har et stort ønske om at bevise sig. Det kan han ikke gøre udefra. Han minder meget om (Piotr) Zielinski, selvom polakken er mere en relationsspiller og har noget fantasi på den offensive midtbane, siger den tidligere Napoli-spiller Giovanni Improta til Kiss Kiss Napoli.
Jesper Lindstrøm blev købt for omkring 225 millioner kroner, og at han nærmest ikke er blevet brugt siden sin ankomst er besynderligt ifølge Gianni Improta.
– Lindstrøm? Det er fodboldens mærkværdigheder. Jeg kan selv huske, da jeg blev solgt fra Napoli, der kom en (Riccardo) Mascheroni og afløste mig, og han spillede kun 30 minutter på banen, siger italieneren, der har haft adskillige roller indenfor fodboldverdenen efter karrierens afslutning i 1984.
I weekenden måtte Jesper Lindstrøm se hele Napolis kamp mod AC Milan fra bænken. Og da der skulle skiftes ud i slutminutterne blev Alessandro Zanoli foretrukket foran danskeren.
– Jesper Lindstrøm fortsætter med at være et mystisk objekt for Rudi Garcias Napoli. Den tidligere Frankfurt-spiller fremstod ret overrasket og skuffet over sin placering på bænken, skrev mediet ArenaNapoli efter kampen og tilføjede:
– Danskeren kostede en del, og nu begynder spørgsmålet at melde sig: Hvorfor foretog Napoli så stor en investering, hvis ikke det var Garcia, der bad om det? Det var formentlig De Laurentiis' (Napolis ejer) beslutning, efter at Gabri Veiga ikke kom, skriver de.
23-årige Jesper Lindstrøm har noteret sig for fire indskiftninger i Serie A og en enkelt startplads. Ni minutter er det også blevet til mod Union Berlin i Champions League-gruppespillet.
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane