Ingen mål eller assister og sølle 127 ligaminutter er det blevet til for Jesper Lindstrøm efter skiftet fra Eintracht Frankfurt til Napoli denne sommer.
Det er selvsagt ikke hvad hverken danskeren eller Napoli havde håbet på, da man indgik aftalen. Men Jesper Lindstrøm er samtidig også i hård konkurrence med Victor Osimhen, Khvicha Kvaratskhelia og Matteo Politano om klubbens offensive pladser.
Alle tre var med til at sikre Napoli det italienske mesterskab i sidste sæson, og efter sommerpausen er de fortsat med at imponere. Det har gjort situationen kompliceret for Jesper Lindstrøm.
– Lindstrøm er ikke en kantspiller, men en offensiv midtbanespiller. Han har fået begrænset med spilletid, selvom han har et stort ønske om at bevise sig. Det kan han ikke gøre udefra. Han minder meget om (Piotr) Zielinski, selvom polakken er mere en relationsspiller og har noget fantasi på den offensive midtbane, siger den tidligere Napoli-spiller Giovanni Improta til Kiss Kiss Napoli.
Jesper Lindstrøm blev købt for omkring 225 millioner kroner, og at han nærmest ikke er blevet brugt siden sin ankomst er besynderligt ifølge Gianni Improta.
– Lindstrøm? Det er fodboldens mærkværdigheder. Jeg kan selv huske, da jeg blev solgt fra Napoli, der kom en (Riccardo) Mascheroni og afløste mig, og han spillede kun 30 minutter på banen, siger italieneren, der har haft adskillige roller indenfor fodboldverdenen efter karrierens afslutning i 1984.
I weekenden måtte Jesper Lindstrøm se hele Napolis kamp mod AC Milan fra bænken. Og da der skulle skiftes ud i slutminutterne blev Alessandro Zanoli foretrukket foran danskeren.
– Jesper Lindstrøm fortsætter med at være et mystisk objekt for Rudi Garcias Napoli. Den tidligere Frankfurt-spiller fremstod ret overrasket og skuffet over sin placering på bænken, skrev mediet ArenaNapoli efter kampen og tilføjede:
– Danskeren kostede en del, og nu begynder spørgsmålet at melde sig: Hvorfor foretog Napoli så stor en investering, hvis ikke det var Garcia, der bad om det? Det var formentlig De Laurentiis' (Napolis ejer) beslutning, efter at Gabri Veiga ikke kom, skriver de.
23-årige Jesper Lindstrøm har noteret sig for fire indskiftninger i Serie A og en enkelt startplads. Ni minutter er det også blevet til mod Union Berlin i Champions League-gruppespillet.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Klar tale: Han bør fyres nu
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Det har hjemsøgt Højbjerg
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
LIVE: Afviser Hjulmand-historie
Vender han retur? Lasse Schöne åben
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
Albert Rudé er færdig i Kolding
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW