Ny Lindstrøm-nedtur vækker undren i Italien

Der blev ikke kigget Jesper Lindstrøms vej, da Napoli jagtede sejren mod AC Milan sidst i kampen, og det er ikke alle i Italien, som forstår det.



Ni minutter i Champions League-gruppespillet og sammenlagt 127 minutter fordelt på fem Serie A-kampe.

Det er den begrænsede mængde spilletid, som Jesper Lindstrøm har fået ud af sit skifte til den italienske mesterklub Napoli, og det kan der ikke være mange, som er tilfredse med. Ikke Lindstrøm selv, men heller ikke Napoli, som trods alt betalte en pæn sum penge for ham i sommer. 

I søndagens underholdende 2-2-deler mod AC Milan blev der slet ikke kigget Jesper Lindstrøms vej. Den hurtige dansker måtte sidde på bænken i samtlige spilleminutter, og det er noget, som vækker undren i Italien. 

Flere forskellige fanmedier i Napoli forstår slet ikke, hvorfor det var Alessandro Zanoli og ikke Jesper Lindstrøm, som blev bragt i spil i det 83. minut, da Matteo Politano skulle skiftes ud. Lindstrøm er en noget mere offensiv spiller end Zanoli, som generelt ikke får meget spilletid for Napoli.

ArenaNapoli lagde også mærke til, at træner Rudi Garcias valg overraskede Lindstrøm.

– Jesper Lindstrøm fortsætter med at være et mystisk objekt for Rudi Garcias Napoli. Den tidligere Frankfurt-spiller fremstod ret overrasket og skuffet over sin placering på bænken, skriver de og fortsætter:

– Danskeren kostede en del, og nu begynder spørgsmålet at melde sig: Hvorfor foretog Napoli så stor en investering, hvis ikke det var Garcia, der bad om det? Det var formentlig De Laurentiis' (Napolis ejer) beslutning, efter at Gabri Veiga ikke kom, skriver de. 

Mediet SpazioNapoli beskriver fravalget af Jesper Lindstrøm som noget, der chokerede klubbens fans, og at fansene ikke ligefrem klapper i hænderne over det. Mediet forsøger dog at give en forklaring på det.

Her forklarer de, at AC Milan havde sendt Noah Okafor på banen, der har masser af fart i stængerne, og når Theo Hernandez samtidig styrtede op og ned af AC Milans venstreside, så gav det mening at sætte den mere defensive Zanoli ind, da flere af Napolis midtbanespillere også var trætte.

Kritikken kommer dog af, at Napoli havde vist stor moral i anden halvleg ved at komme tilbage i kampen fra 0-2 til 2-2, og at man udtrykker tilfredshed ved at skifte defensivt ud.

Det ændrer dog ikke på, at danskeren har fået en hård start i Italien, hvor han blot er startet på banen en enkelt gang.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Den første i næsten 40 år

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Færdig i FC Midtjylland?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

UEFA med ny stor FC København-straf

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

I svime over Højlund

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Samler informationer om FCK’er

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Manchester United jagter Liverpool-profil

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Bo Svensson i spil til stort job

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Arsenal skuffer mod bundprop

FC København-stjerne straffes af UEFA

Sæsonens hurtigste hattrick

Vild udtalelse om Nathan Trott

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner