Ni minutter i Champions League-gruppespillet og sammenlagt 127 minutter fordelt på fem Serie A-kampe.
Det er den begrænsede mængde spilletid, som Jesper Lindstrøm har fået ud af sit skifte til den italienske mesterklub Napoli, og det kan der ikke være mange, som er tilfredse med. Ikke Lindstrøm selv, men heller ikke Napoli, som trods alt betalte en pæn sum penge for ham i sommer.
I søndagens underholdende 2-2-deler mod AC Milan blev der slet ikke kigget Jesper Lindstrøms vej. Den hurtige dansker måtte sidde på bænken i samtlige spilleminutter, og det er noget, som vækker undren i Italien.
Flere forskellige fanmedier i Napoli forstår slet ikke, hvorfor det var Alessandro Zanoli og ikke Jesper Lindstrøm, som blev bragt i spil i det 83. minut, da Matteo Politano skulle skiftes ud. Lindstrøm er en noget mere offensiv spiller end Zanoli, som generelt ikke får meget spilletid for Napoli.
ArenaNapoli lagde også mærke til, at træner Rudi Garcias valg overraskede Lindstrøm.
– Jesper Lindstrøm fortsætter med at være et mystisk objekt for Rudi Garcias Napoli. Den tidligere Frankfurt-spiller fremstod ret overrasket og skuffet over sin placering på bænken, skriver de og fortsætter:
– Danskeren kostede en del, og nu begynder spørgsmålet at melde sig: Hvorfor foretog Napoli så stor en investering, hvis ikke det var Garcia, der bad om det? Det var formentlig De Laurentiis' (Napolis ejer) beslutning, efter at Gabri Veiga ikke kom, skriver de.
Mediet SpazioNapoli beskriver fravalget af Jesper Lindstrøm som noget, der chokerede klubbens fans, og at fansene ikke ligefrem klapper i hænderne over det. Mediet forsøger dog at give en forklaring på det.
Her forklarer de, at AC Milan havde sendt Noah Okafor på banen, der har masser af fart i stængerne, og når Theo Hernandez samtidig styrtede op og ned af AC Milans venstreside, så gav det mening at sætte den mere defensive Zanoli ind, da flere af Napolis midtbanespillere også var trætte.
Kritikken kommer dog af, at Napoli havde vist stor moral i anden halvleg ved at komme tilbage i kampen fra 0-2 til 2-2, og at man udtrykker tilfredshed ved at skifte defensivt ud.
Det ændrer dog ikke på, at danskeren har fået en hård start i Italien, hvor han blot er startet på banen en enkelt gang.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
OPTAKT
Arsenal – Fulham
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
– Vi har alle fejlet
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’