Det er ikke gået så mange danske sportsmediers næse forbi, at Gustav Isaksen har fået scoret sit første mål for Lazio, og det er da også noget, som mange af fodboldsitesene med italiensk baggrund har bemærket.
Dog er det også noget, som det store spanske medie Marca har fået øjnene op for.
Her er det endda sådan, at de sammenligner ham med intet mindre end den måske største danske legende nogensinde, Michael Laudrup, som også selv spillede for Lazio i begyndelsen af sin karriere.
Det er da også ham, der er den danske målscorer for Lazio, som også har haft Christian Keller og Riza Durmisi i klubben siden.
Derudover har spanierne også kigget tilbage på, hvordan han ellers har klaret sig i FC Midtjylland, inden han skiftede til den italienske hovedstadsklub.
– Isaksen har altid skilt sig ud. I en alder af 18 år var han en stjerne på ungdomsholdet og i Youth League: han scorede 17 mål og lavede syv assists, før han debuterede med førsteholdet i 2019, siger han og fortsætter:
– Sidste sæson, hans bedste siden han blev professionel, scorede han 22 mål og lavede ni assists. Fantastiske tal. På trods af sin debut på venstrekanten etablerede Isaksen sig hurtigt med en forandret fod for at forbedre den dødelige venstrefod og de tekniske færdigheder, skriver avisen.
Det er det, der får det Madrid-baserede medie til at få tankerne over på Laudrup, der spillede i Spanien mellem 1989 og 1996 for Barcelona og Real Madrid.
Efter sin første scoring for Lazio har han været ude og kalde det en stor drøm for ham. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Forstår intet af Bisseck-beslutning
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED