Det er ikke gået så mange danske sportsmediers næse forbi, at Gustav Isaksen har fået scoret sit første mål for Lazio, og det er da også noget, som mange af fodboldsitesene med italiensk baggrund har bemærket.
Dog er det også noget, som det store spanske medie Marca har fået øjnene op for.
Her er det endda sådan, at de sammenligner ham med intet mindre end den måske største danske legende nogensinde, Michael Laudrup, som også selv spillede for Lazio i begyndelsen af sin karriere.
Det er da også ham, der er den danske målscorer for Lazio, som også har haft Christian Keller og Riza Durmisi i klubben siden.
Derudover har spanierne også kigget tilbage på, hvordan han ellers har klaret sig i FC Midtjylland, inden han skiftede til den italienske hovedstadsklub.
– Isaksen har altid skilt sig ud. I en alder af 18 år var han en stjerne på ungdomsholdet og i Youth League: han scorede 17 mål og lavede syv assists, før han debuterede med førsteholdet i 2019, siger han og fortsætter:
– Sidste sæson, hans bedste siden han blev professionel, scorede han 22 mål og lavede ni assists. Fantastiske tal. På trods af sin debut på venstrekanten etablerede Isaksen sig hurtigt med en forandret fod for at forbedre den dødelige venstrefod og de tekniske færdigheder, skriver avisen.
Det er det, der får det Madrid-baserede medie til at få tankerne over på Laudrup, der spillede i Spanien mellem 1989 og 1996 for Barcelona og Real Madrid.
Efter sin første scoring for Lazio har han været ude og kalde det en stor drøm for ham. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Offentliggøres i dag