Milan slår Lazio i sidste minut og tager førsteplads

Milan vandt hjemme over Lazio på et mål i tillægstiden. Dermed holder Milan jul på førstepladsen foran Inter.



Tidligere onsdag aften hapsede Inter førstepladsen i Serie A med en udesejr over Verona, men Milan tog den tilbage ved første lejlighed med en hjemmesejr på 3-2 over Lazio.

Det skete efter et drama, hvor Theo Hernández scorede sejrsmålet i dommerens tillægstid.

Efter 14 spillerunder har Milan 34 point og Inter 33, og de to Milano-klubber kan drømme stort om at bryde Juventus’ dominans efter ni mesterskaber til Torino-klubben i træk. Juventus har 24 point for 13 kampe som nummer seks.

Den nærmeste klub til at true Milano-klubberne er Roma, der på tredjepladsen har 27 point efter onsdagens hjemmesejr på 3-2 over Cagliari.

Milan manglede en række spillere fra idealopstillingen, og blandt andre Simon Kjær og Zlatan Ibrahimovic er fortsat ude med skader. Men trods det går det meste fortsat Milans vej.

Første halvleg var et levende bevis på, at Milan for tiden har et topholds medgang og får det maksimale ud af lidt.

Lazio var egentlig bedst spillende, men når Milan kom frem til de få chancer, resulterede det også i mål.

Første gang allerede efter ni minutter, da Ante Rebic headede Hakan Calhanoglus hjørnespark i nettet til 1-0.

Bare fem minutter senere havde Rebic en ny mulighed, hvor han fremtvang et straffespark, og Calhanoglu eksekverede det til 2-0.

Et kvarter senere fik Lazio så et straffespark, som bragte spændingen tilbage. Den ellers så træfsikre Ciro Immobile misbrugte i første omgang, men Luis Alberto fulgte op og scorede på riposten.

Immobile er dog ikke typen, der lader sig slå ud af en afbrænder. Knap et kvarter inde i anden halvleg udlignede han med en flot scoring.

Sergej Milinkovic-Savic løftede en bold ind i feltet, hvor Immobile i løb flugtede den i mål til 2-2.

Lazio kunne fra ottendepladsen godt bruge tre point for at hale ind på topholdene, og da Milan også jagtede sejren blev det en åben slagudveksling i den sidste halve time.

Milan var dog tættest på. I slutfasen havde Ante Rebic to store chancer for at score sejrsmålet, men først reddede Pepe Reina, og kort efter sparkede Rebic forbi.

Dermed begyndte Milan at indstille sig på at spille 2-2 for tredje gang i de seneste fire runder, men Theo Hernández ville det anderledes. Efter et hjørnespark headede han sejrsmålet ind.

Serie A fortsætter efter nytår med en fuld spillerunde allerede 3. januar.

/ritzau/





TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Interessant afsløring

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Overraskende U21-trupudtagelse

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Manchester City – Real Madrid

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’