Tidligere onsdag aften hapsede Inter førstepladsen i Serie A med en udesejr over Verona, men Milan tog den tilbage ved første lejlighed med en hjemmesejr på 3-2 over Lazio.
Det skete efter et drama, hvor Theo Hernández scorede sejrsmålet i dommerens tillægstid.
Efter 14 spillerunder har Milan 34 point og Inter 33, og de to Milano-klubber kan drømme stort om at bryde Juventus’ dominans efter ni mesterskaber til Torino-klubben i træk. Juventus har 24 point for 13 kampe som nummer seks.
Den nærmeste klub til at true Milano-klubberne er Roma, der på tredjepladsen har 27 point efter onsdagens hjemmesejr på 3-2 over Cagliari.
Milan manglede en række spillere fra idealopstillingen, og blandt andre Simon Kjær og Zlatan Ibrahimovic er fortsat ude med skader. Men trods det går det meste fortsat Milans vej.
Første halvleg var et levende bevis på, at Milan for tiden har et topholds medgang og får det maksimale ud af lidt.
Lazio var egentlig bedst spillende, men når Milan kom frem til de få chancer, resulterede det også i mål.
Første gang allerede efter ni minutter, da Ante Rebic headede Hakan Calhanoglus hjørnespark i nettet til 1-0.
Bare fem minutter senere havde Rebic en ny mulighed, hvor han fremtvang et straffespark, og Calhanoglu eksekverede det til 2-0.
Et kvarter senere fik Lazio så et straffespark, som bragte spændingen tilbage. Den ellers så træfsikre Ciro Immobile misbrugte i første omgang, men Luis Alberto fulgte op og scorede på riposten.
Immobile er dog ikke typen, der lader sig slå ud af en afbrænder. Knap et kvarter inde i anden halvleg udlignede han med en flot scoring.
Sergej Milinkovic-Savic løftede en bold ind i feltet, hvor Immobile i løb flugtede den i mål til 2-2.
Lazio kunne fra ottendepladsen godt bruge tre point for at hale ind på topholdene, og da Milan også jagtede sejren blev det en åben slagudveksling i den sidste halve time.
Milan var dog tættest på. I slutfasen havde Ante Rebic to store chancer for at score sejrsmålet, men først reddede Pepe Reina, og kort efter sparkede Rebic forbi.
Dermed begyndte Milan at indstille sig på at spille 2-2 for tredje gang i de seneste fire runder, men Theo Hernández ville det anderledes. Efter et hjørnespark headede han sejrsmålet ind.
Serie A fortsætter efter nytår med en fuld spillerunde allerede 3. januar.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Salah sender særlig besked
Froholdt med vild hæder i Portugal
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
