Milan slår Lazio i sidste minut og tager førsteplads

Milan vandt hjemme over Lazio på et mål i tillægstiden. Dermed holder Milan jul på førstepladsen foran Inter.



Tidligere onsdag aften hapsede Inter førstepladsen i Serie A med en udesejr over Verona, men Milan tog den tilbage ved første lejlighed med en hjemmesejr på 3-2 over Lazio.

Det skete efter et drama, hvor Theo Hernández scorede sejrsmålet i dommerens tillægstid.

Efter 14 spillerunder har Milan 34 point og Inter 33, og de to Milano-klubber kan drømme stort om at bryde Juventus’ dominans efter ni mesterskaber til Torino-klubben i træk. Juventus har 24 point for 13 kampe som nummer seks.

Den nærmeste klub til at true Milano-klubberne er Roma, der på tredjepladsen har 27 point efter onsdagens hjemmesejr på 3-2 over Cagliari.

Milan manglede en række spillere fra idealopstillingen, og blandt andre Simon Kjær og Zlatan Ibrahimovic er fortsat ude med skader. Men trods det går det meste fortsat Milans vej.

Første halvleg var et levende bevis på, at Milan for tiden har et topholds medgang og får det maksimale ud af lidt.

Lazio var egentlig bedst spillende, men når Milan kom frem til de få chancer, resulterede det også i mål.

Første gang allerede efter ni minutter, da Ante Rebic headede Hakan Calhanoglus hjørnespark i nettet til 1-0.

Bare fem minutter senere havde Rebic en ny mulighed, hvor han fremtvang et straffespark, og Calhanoglu eksekverede det til 2-0.

Et kvarter senere fik Lazio så et straffespark, som bragte spændingen tilbage. Den ellers så træfsikre Ciro Immobile misbrugte i første omgang, men Luis Alberto fulgte op og scorede på riposten.

Immobile er dog ikke typen, der lader sig slå ud af en afbrænder. Knap et kvarter inde i anden halvleg udlignede han med en flot scoring.

Sergej Milinkovic-Savic løftede en bold ind i feltet, hvor Immobile i løb flugtede den i mål til 2-2.

Lazio kunne fra ottendepladsen godt bruge tre point for at hale ind på topholdene, og da Milan også jagtede sejren blev det en åben slagudveksling i den sidste halve time.

Milan var dog tættest på. I slutfasen havde Ante Rebic to store chancer for at score sejrsmålet, men først reddede Pepe Reina, og kort efter sparkede Rebic forbi.

Dermed begyndte Milan at indstille sig på at spille 2-2 for tredje gang i de seneste fire runder, men Theo Hernández ville det anderledes. Efter et hjørnespark headede han sejrsmålet ind.

Serie A fortsætter efter nytår med en fuld spillerunde allerede 3. januar.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Klar tale: Han bør fyres nu

Kan ryge 9 millioner ned i løn

– Glem 4-4-4-4-0

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Rasmus Højlund revser konkurrent

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Alexander Lind blæst bagover

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Stiktosset – her er Delaneys svar

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Kun to har gjort det dårligere

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Viser målform før vigtig landskamp

Krisen er blevet til en katastrofe?

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Josip Radošević på samtlige forsider

– Han er den værste træner, jeg har haft!

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Det kommer formentlig til at ske

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?