Milan slår Lazio i sidste minut og tager førsteplads

Milan vandt hjemme over Lazio på et mål i tillægstiden. Dermed holder Milan jul på førstepladsen foran Inter.



Tidligere onsdag aften hapsede Inter førstepladsen i Serie A med en udesejr over Verona, men Milan tog den tilbage ved første lejlighed med en hjemmesejr på 3-2 over Lazio.

Det skete efter et drama, hvor Theo Hernández scorede sejrsmålet i dommerens tillægstid.

Efter 14 spillerunder har Milan 34 point og Inter 33, og de to Milano-klubber kan drømme stort om at bryde Juventus’ dominans efter ni mesterskaber til Torino-klubben i træk. Juventus har 24 point for 13 kampe som nummer seks.

Den nærmeste klub til at true Milano-klubberne er Roma, der på tredjepladsen har 27 point efter onsdagens hjemmesejr på 3-2 over Cagliari.

Milan manglede en række spillere fra idealopstillingen, og blandt andre Simon Kjær og Zlatan Ibrahimovic er fortsat ude med skader. Men trods det går det meste fortsat Milans vej.

Første halvleg var et levende bevis på, at Milan for tiden har et topholds medgang og får det maksimale ud af lidt.

Lazio var egentlig bedst spillende, men når Milan kom frem til de få chancer, resulterede det også i mål.

Første gang allerede efter ni minutter, da Ante Rebic headede Hakan Calhanoglus hjørnespark i nettet til 1-0.

Bare fem minutter senere havde Rebic en ny mulighed, hvor han fremtvang et straffespark, og Calhanoglu eksekverede det til 2-0.

Et kvarter senere fik Lazio så et straffespark, som bragte spændingen tilbage. Den ellers så træfsikre Ciro Immobile misbrugte i første omgang, men Luis Alberto fulgte op og scorede på riposten.

Immobile er dog ikke typen, der lader sig slå ud af en afbrænder. Knap et kvarter inde i anden halvleg udlignede han med en flot scoring.

Sergej Milinkovic-Savic løftede en bold ind i feltet, hvor Immobile i løb flugtede den i mål til 2-2.

Lazio kunne fra ottendepladsen godt bruge tre point for at hale ind på topholdene, og da Milan også jagtede sejren blev det en åben slagudveksling i den sidste halve time.

Milan var dog tættest på. I slutfasen havde Ante Rebic to store chancer for at score sejrsmålet, men først reddede Pepe Reina, og kort efter sparkede Rebic forbi.

Dermed begyndte Milan at indstille sig på at spille 2-2 for tredje gang i de seneste fire runder, men Theo Hernández ville det anderledes. Efter et hjørnespark headede han sejrsmålet ind.

Serie A fortsætter efter nytår med en fuld spillerunde allerede 3. januar.

/ritzau/





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Flere ændringer på vej i FC København  

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hylder Mads Hermansen

– Det er lort!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Han afløser Sune Smith lige nu

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Brøndby IF – Sønderjyske

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Suspenderes efter racisme-anklager

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Sune Smith-Nielsen færdig

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Viola vinder toscanerderby

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers