Mourinho revsede spillere i pausen af fiasko

Roma var bagud i pausen mod Bodø/Glimt, og det fik Jose Mourinho til at lange ud efter sine spillere.



Jose Mourinho og AS Roma løb ind i en kæmpe fiasko i Conference League torsdag aften, hvor de fik bank af Bodø/Glimt og tabte hele 1-6.

Efter kampen langede Mourinho ud efter sine breddespillere, men det gjorde han efter sigende også allerede midt i kampen. Roma var således også bagud ved pausen, og her lagde “The Special One” ikke fingre imellem over for sine spillere.

– Der er mennesker iblandt jer, der ikke engang ville kunne spille her i Norge eller endda i Serie B, lød det fra en vred Jose Mourinho ifølge Corriere dello Sport.

Der var ellers flere navnkyndige spillere på Roma-mandskabet som Rui Patricio, Ibanez, Carles Perez, Borja Mayoral, Gonzalo Villar og Marash Kumbulla.

Mourinhos forsøg på en peptalk i pausen hjalp dog ikke ligefrem, og i anden halvleg gik det fra ondt til værre, da Bodø/Glimt scorede hele fire gange yderligere og sikrede en sensationel kæmpesejr.

Efter kampen sagde Mourinho følgende ifølge Sky Sport Italia om de reservespillere, der fik spilletid mod Bodø/Glimt:

– Hvis jeg altid kunne spille med de samme elleve spillere, så ville jeg gøre det. Det er risikabelt, for der er en kæmpe niveauforskel mellem de to grupper af spillere [de faste startere og resten af Roma-truppen, red.]. Jeg kender min trups begrænsninger, men jeg havde stadig forventet en bedre præstation. Som sagt var det min beslutning at give dem chancen, så ansvaret er mit, lød det fra José Mourinho.

Roma skal søndag forsøge at rejse sig mod Napoli i den hjemlige liga.







LIVE

LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Frygter Christian Eriksen-problem

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Vi må se, hvad FC København vil’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’