Mourinho revsede spillere i pausen af fiasko

Roma var bagud i pausen mod Bodø/Glimt, og det fik Jose Mourinho til at lange ud efter sine spillere.



Jose Mourinho og AS Roma løb ind i en kæmpe fiasko i Conference League torsdag aften, hvor de fik bank af Bodø/Glimt og tabte hele 1-6.

Efter kampen langede Mourinho ud efter sine breddespillere, men det gjorde han efter sigende også allerede midt i kampen. Roma var således også bagud ved pausen, og her lagde “The Special One” ikke fingre imellem over for sine spillere.

– Der er mennesker iblandt jer, der ikke engang ville kunne spille her i Norge eller endda i Serie B, lød det fra en vred Jose Mourinho ifølge Corriere dello Sport.

Der var ellers flere navnkyndige spillere på Roma-mandskabet som Rui Patricio, Ibanez, Carles Perez, Borja Mayoral, Gonzalo Villar og Marash Kumbulla.

Mourinhos forsøg på en peptalk i pausen hjalp dog ikke ligefrem, og i anden halvleg gik det fra ondt til værre, da Bodø/Glimt scorede hele fire gange yderligere og sikrede en sensationel kæmpesejr.

Efter kampen sagde Mourinho følgende ifølge Sky Sport Italia om de reservespillere, der fik spilletid mod Bodø/Glimt:

– Hvis jeg altid kunne spille med de samme elleve spillere, så ville jeg gøre det. Det er risikabelt, for der er en kæmpe niveauforskel mellem de to grupper af spillere [de faste startere og resten af Roma-truppen, red.]. Jeg kender min trups begrænsninger, men jeg havde stadig forventet en bedre præstation. Som sagt var det min beslutning at give dem chancen, så ansvaret er mit, lød det fra José Mourinho.

Roma skal søndag forsøge at rejse sig mod Napoli i den hjemlige liga.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Dækkene Ruller: Varm op til Tour de France 2026

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jonas Lössl stopper karrieren

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Brasilien – Haiti

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Fremhæver Bodø/Glimt

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Jagter FC Barcelona-stjerne

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops