Napoli-boss med ildevarslende Lindstrøm-melding

Jesper Lindstrøm har ikke fået mange chancer for Napoli i de seneste måneder, og Serie A-klubbens cheftræner har nu indikeret, at den danske landsholdsspiller ikke passer specielt godt til Napolis spillestil.



Forventningerne til Jesper Lindstrøm var store efter skiftet til Napoli sidste sommer, men opholdet i Serie A må indtil videre beskrives som en stor skuffelse for den den danske landsholdsspiller. 

Fredag måtte Jesper Lindstrøm nøjes med fire minutter på banen, da Napoli spillede 2-2 mod Fiorentina, og efter kampen har Napoli-cheftræner Francesco Calzona indikeret, at Jesper Lindstrøm som spillertype faktisk ikke passer særligt godt til Napolis spillestil. 

– Han har aldrig spillet som offensiv midtbanespiller. Han var en af to offensive midtbanespillere i sin tidligere klub (Frankfurt, red.), men han lå på kanten. Han er en spiller, som har brug for plads. Napoli er et hold, der i årevis primært har spillet på de sidste 40 meter af banen. 

– En knægt, som har det svært i én-mod-én-situationer, vil få svært ved at tilkæmpe sig en plads på det her hold, lyder det, ifølge Tutto Napoli, fra Francesco Calzona. 

Udover det sene indhop mod Fiorentina har Jesper Lindstrøm blot fået spilletid i én ligakamp siden marts. Det var i 1-1-kampen mod Udinese i begyndelsen af maj, hvor Lindstrøm startede inde. 

I hele sæsonen har den tidligere Brøndby-profil blot spillet to Serie A-kampe fra start, selvom han var Napolis dyreste indkøb sidste sommer, med en pris på over 200 millioner kroner.

Loading Poll…





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Superliga-oprykker varsler flere transfers

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

De er tilbage i Premier League

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forhandler med storklub

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Conte stopper i Napoli

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby