Napoli-boss med ildevarslende Lindstrøm-melding

Jesper Lindstrøm har ikke fået mange chancer for Napoli i de seneste måneder, og Serie A-klubbens cheftræner har nu indikeret, at den danske landsholdsspiller ikke passer specielt godt til Napolis spillestil.



Forventningerne til Jesper Lindstrøm var store efter skiftet til Napoli sidste sommer, men opholdet i Serie A må indtil videre beskrives som en stor skuffelse for den den danske landsholdsspiller. 

Fredag måtte Jesper Lindstrøm nøjes med fire minutter på banen, da Napoli spillede 2-2 mod Fiorentina, og efter kampen har Napoli-cheftræner Francesco Calzona indikeret, at Jesper Lindstrøm som spillertype faktisk ikke passer særligt godt til Napolis spillestil. 

– Han har aldrig spillet som offensiv midtbanespiller. Han var en af to offensive midtbanespillere i sin tidligere klub (Frankfurt, red.), men han lå på kanten. Han er en spiller, som har brug for plads. Napoli er et hold, der i årevis primært har spillet på de sidste 40 meter af banen. 

– En knægt, som har det svært i én-mod-én-situationer, vil få svært ved at tilkæmpe sig en plads på det her hold, lyder det, ifølge Tutto Napoli, fra Francesco Calzona. 

Udover det sene indhop mod Fiorentina har Jesper Lindstrøm blot fået spilletid i én ligakamp siden marts. Det var i 1-1-kampen mod Udinese i begyndelsen af maj, hvor Lindstrøm startede inde. 

I hele sæsonen har den tidligere Brøndby-profil blot spillet to Serie A-kampe fra start, selvom han var Napolis dyreste indkøb sidste sommer, med en pris på over 200 millioner kroner.

Loading Poll…





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Tunesien – Holland

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ecuador – Tyskland

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Chokskifte på vej?

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Skotland – Brasilien

FC Midtjylland forlænger med stort talent

– Derfor fyrer vi Thomasberg

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ny bejler til dansk guldfugl

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Bosnien-Hercegovina – Qatar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

VM i tal: Så vildt har det været