Napoli-boss med ildevarslende Lindstrøm-melding

Jesper Lindstrøm har ikke fået mange chancer for Napoli i de seneste måneder, og Serie A-klubbens cheftræner har nu indikeret, at den danske landsholdsspiller ikke passer specielt godt til Napolis spillestil.



Forventningerne til Jesper Lindstrøm var store efter skiftet til Napoli sidste sommer, men opholdet i Serie A må indtil videre beskrives som en stor skuffelse for den den danske landsholdsspiller. 

Fredag måtte Jesper Lindstrøm nøjes med fire minutter på banen, da Napoli spillede 2-2 mod Fiorentina, og efter kampen har Napoli-cheftræner Francesco Calzona indikeret, at Jesper Lindstrøm som spillertype faktisk ikke passer særligt godt til Napolis spillestil. 

– Han har aldrig spillet som offensiv midtbanespiller. Han var en af to offensive midtbanespillere i sin tidligere klub (Frankfurt, red.), men han lå på kanten. Han er en spiller, som har brug for plads. Napoli er et hold, der i årevis primært har spillet på de sidste 40 meter af banen. 

– En knægt, som har det svært i én-mod-én-situationer, vil få svært ved at tilkæmpe sig en plads på det her hold, lyder det, ifølge Tutto Napoli, fra Francesco Calzona. 

Udover det sene indhop mod Fiorentina har Jesper Lindstrøm blot fået spilletid i én ligakamp siden marts. Det var i 1-1-kampen mod Udinese i begyndelsen af maj, hvor Lindstrøm startede inde. 

I hele sæsonen har den tidligere Brøndby-profil blot spillet to Serie A-kampe fra start, selvom han var Napolis dyreste indkøb sidste sommer, med en pris på over 200 millioner kroner.

Loading Poll…





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Kæmpekøb retur til FC København?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen