Den franske midterforsvarer Raphael Varanes kontrakt med Manchester United udløb denne sommer, men det står nu klart, at han har fået fremtiden på plads. Det kommer til at være i italienske Como.
Det oplyser klubben på dens hjemmeside, hvor der bliver peget på, at han er kommet på en to-årig aftale med option om et år mere.
Dermed rykker han videre til en af de mest trendy klubber i Italien, som blandt andet kan prale af at have den tidligere Arsenal- og Barcelona-spiller Cesc Fabregas som cheftræner. Han udtaler sig med stor glæde om tilføjelsen af franskmanden.
– Raphaël er en speciel spiller, og hans signing er et bevis på den ambition, vi har for denne klub. Han har vundet meget i sin karriere, og den erfaring, han har opnået i to af de bedste ligaer i verden, kan ikke undervurderes. Jeg ser frem til at begynde at arbejde med ham, siger Fabregas.
Selv glæder Varane sig selvsagt også til skiftet – og han nævner da også Fabregas.
– Jeg vil møde Cesc igen, men denne gang ikke som modstander. Jeg er meget glad, jeg kan virkelig godt lide hans spillestil og hans passion for fodbold. Da vi talte sammen, var det meget nemt at forstå hinanden, så jeg håber, vi vil opnå meget positive resultater. Under alle omstændigheder kommer jeg med stor ydmyghed for at hjælpe holdet og klubben med at vokse, fortæller Varane.
Bienvenue Rapha 💙 pic.twitter.com/BGQZdvrSYN
— Como1907 (@Como_1907) July 28, 2024
Derudover står det klart, hvad der også fik ham til at skifte til den fremadstormende klub.
– I starten var jeg nysgerrig efter at finde ud af, hvad det handlede om, og kort efter indså jeg, hvor specielt og anderledes dette projekt var fra alle de andre, jeg havde fået tilbudt, så jeg ønskede at vide mere. Jo mere jeg dykkede ned i projektet, jo mere interessant blev det, og det gav mig en anden perspektiv på, hvad jeg ønskede at gøre, siger han og fortsætter:
– Da det blev konkret, kom det straks øverst på min liste, og vi lykkedes med at afslutte det. Jeg er virkelig meget glad. Der er meget at gøre, og det er meget inspirerende. Jeg har stor erfaring på højeste niveau, og nu at kunne dele denne viden for at hjælpe en klub med at bygge sig op til at nå høje mål er noget smukt, lyder det fra Varane.
Como er også senest blevet meldt interesseret i FCK's Kevin Diks. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Her er Rasmus Højlunds nye løn!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
– Niels Frederiksen er en legende!
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Så er det officielt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Salah sender særlig besked
Lewandowski forlader FC Barcelona
OPTAKT
AGF – Viborg FF
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF