Den franske midterforsvarer Raphael Varanes kontrakt med Manchester United udløb denne sommer, men det står nu klart, at han har fået fremtiden på plads. Det kommer til at være i italienske Como.
Det oplyser klubben på dens hjemmeside, hvor der bliver peget på, at han er kommet på en to-årig aftale med option om et år mere.
Dermed rykker han videre til en af de mest trendy klubber i Italien, som blandt andet kan prale af at have den tidligere Arsenal- og Barcelona-spiller Cesc Fabregas som cheftræner. Han udtaler sig med stor glæde om tilføjelsen af franskmanden.
– Raphaël er en speciel spiller, og hans signing er et bevis på den ambition, vi har for denne klub. Han har vundet meget i sin karriere, og den erfaring, han har opnået i to af de bedste ligaer i verden, kan ikke undervurderes. Jeg ser frem til at begynde at arbejde med ham, siger Fabregas.
Selv glæder Varane sig selvsagt også til skiftet – og han nævner da også Fabregas.
– Jeg vil møde Cesc igen, men denne gang ikke som modstander. Jeg er meget glad, jeg kan virkelig godt lide hans spillestil og hans passion for fodbold. Da vi talte sammen, var det meget nemt at forstå hinanden, så jeg håber, vi vil opnå meget positive resultater. Under alle omstændigheder kommer jeg med stor ydmyghed for at hjælpe holdet og klubben med at vokse, fortæller Varane.
Bienvenue Rapha 💙 pic.twitter.com/BGQZdvrSYN
— Como1907 (@Como_1907) July 28, 2024
Derudover står det klart, hvad der også fik ham til at skifte til den fremadstormende klub.
– I starten var jeg nysgerrig efter at finde ud af, hvad det handlede om, og kort efter indså jeg, hvor specielt og anderledes dette projekt var fra alle de andre, jeg havde fået tilbudt, så jeg ønskede at vide mere. Jo mere jeg dykkede ned i projektet, jo mere interessant blev det, og det gav mig en anden perspektiv på, hvad jeg ønskede at gøre, siger han og fortsætter:
– Da det blev konkret, kom det straks øverst på min liste, og vi lykkedes med at afslutte det. Jeg er virkelig meget glad. Der er meget at gøre, og det er meget inspirerende. Jeg har stor erfaring på højeste niveau, og nu at kunne dele denne viden for at hjælpe en klub med at bygge sig op til at nå høje mål er noget smukt, lyder det fra Varane.
Como er også senest blevet meldt interesseret i FCK's Kevin Diks. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
LIVE: FCK smider sejren
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
Vejle dummer sig i premieren mod AB
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT