Årets spiller i FC København, Kevin Diks, er ikke blot interessant for løverne, der vil forlænge med stjernespilleren.
Også Como fra Serie A gør et ihærdigt forsøg på at købe den stabile forsvarer.
Tipsbladet kan afsløre, at de italienske oprykkere med det store trænernavn Cesc Fàbregas har budt på den 27-årige hollænder.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Como længe vist interesse for Kevin Diks, og det seneste bud er kommet op i et niveau, hvor FC København må tage henvendelsen seriøst – nemlig fem millioner euro. Det er 37,5 millioner kroner.
Kevin Diks kom til den danske hovedstad i 2021 fra Fiorentina, uden at FC København betalte transfersum for ham, hvilket også fremgår af Transfermarkt, og her tre år senere kan man altså tjene tæt på 40 millioner kroner på den vigtige spiller.
Som Tipsbladet i maj kunne løfte sløret for, har FC København længe prøvet at forlænge kontrakten med Kevin Diks, som har en aftale med løverne i et år endnu.
Kevin Diks har imidlertid meddelt klubben, at han har andre planer. Det betyder dog ikke, at FC København har givet op, selv om det ser næsten umuligt ud med en forlængelse – især med tanke på, at Serie A-klubben Como skruer mere og mere op i forsøget på at hente den omskolede midtstopper.
Ifølge Tipsbladets kilder har FC København på ingen måde travlt med at sælge Kevin Diks i et transfervindue, hvor store dele af forsvaret er blevet og vil blive fornyet, og han er en enormt vigtig brik for både Jacob Neestrups bagkæde og hele holdet i denne situation.
Buddet er dog som nævnt kommet op på et stadie, hvor sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, er nødt til at vurdere, om han skal blive ved med at sige nej til en spiller med et år tilbage af kontrakten, eller om Kevin Diks igen kan pakke taskerne og flytte til Italien ved noget af det smukkeste landskab i Europa – med udsigt til spilletid i Serie A.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
NYHEDER