Andrea Pirlos trænerkarriere kom godt fra land i første runde af Serie A-sæsonen, hvor Juventus besejrede Sampdoria, men søndag led den italienske legende sit første pointtab som cheftræner.
Juventus spillede således 2-2 mod Roma i Rom.
Roma kom foran efter en halv times spil, efter at Adrien Rabiot havde hånd på bolden i Juventus’ felt og begik straffe. Det straffespark tog Jordan Veretout sig af og sendte bolden i mål, selvom Wojciech Szczesny fik hånden på bolden.
Knap et kvarter senere tog værternes Lorenzo Pellegrini dog også hånden i brug i eget felt, og det gav Cristiano Ronaldo chancen for at udligne fra ellevemeterpletten. Og den chance greb han.
Læs også:Medier: Lasse Schöne ramt af coronavirus
Men glæden var kortvarig for Juventus, og allerede minuttet efter udligningen kom Roma foran. Igen var det Jordan Veretout med målet, men denne gang sendte franskmanden bolden i mål efter et velspillet kontraangreb kort før pausen.
Efter pausen skulle Juventus jagte en udligning, og den opgave blev ikke umiddelbart gjort nemmere af, at Adrien Rabiot blev udvist, efter at han modtog sit andet gule kort efter en times spil.
Til trods for det lykkedes opgaven for Pirlos tropper. Efter små 70 minutter sendte Danilo et højt indlæg ind i boksen, hvor Cristiano Ronaldo hoppede højere end en flok Roma-spillere og headede bolden i kassen.
Hverken Roma eller Juventus fik scoret yderligere, og det sluttede i en pointdeling. Andrea Pirlos tropper har dermed fire point efter to spillerunder, mens Roma har ét.
Læs også:Inter skiftede Eriksen ud og lavede vild slutspurt mod Fiorentina
Roma spillede ellers også uafgjort i første spillerunde, men de blev taberdømt efterfølgende, da de havde oplyst en spiller som værende U22-spiller, mens han faktisk var 23 år.
Kjær og Milan vandt – Napoli storsejrede
Tidligere på søndagen var AC Milan og Napoli også i aktion i Serie A, da de besejrede henholdsvis Crotone og Genoa og har maksimumpoint efter to spillerunder.
Simon Kjær fik fuld tid for AC Milan i kampen mod Crotone, hvor Franck Kessie og nytilkomne Brahim Diaz stod for scoringerne i en 2-0-sejr.
I Napolis sejr var der også en dansker på banen, da Lukas Lerager spillede hele kampen for Genoa. Han kunne dog ikke afholde Napoli fra at vinde, og syditalienerne vandt kampen med hele 6-0.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
DAGENS SPILFORSLAG
FCK-momentum moser midtjyder
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW
