Ronaldo og Juventus fik point mod Roma

Juventus kan rejse hjem fra Rom med et enkelt point i baggagen.



Andrea Pirlos trænerkarriere kom godt fra land i første runde af Serie A-sæsonen, hvor Juventus besejrede Sampdoria, men søndag led den italienske legende sit første pointtab som cheftræner.

Juventus spillede således 2-2 mod Roma i Rom.

Roma kom foran efter en halv times spil, efter at Adrien Rabiot havde hånd på bolden i Juventus’ felt og begik straffe. Det straffespark tog Jordan Veretout sig af og sendte bolden i mål, selvom Wojciech Szczesny fik hånden på bolden. 

Knap et kvarter senere tog værternes Lorenzo Pellegrini dog også hånden i brug i eget felt, og det gav Cristiano Ronaldo chancen for at udligne fra ellevemeterpletten. Og den chance greb han.

Læs også:Medier: Lasse Schöne ramt af coronavirus

Men glæden var kortvarig for Juventus, og allerede minuttet efter udligningen kom Roma foran. Igen var det Jordan Veretout med målet, men denne gang sendte franskmanden bolden i mål efter et velspillet kontraangreb kort før pausen.

Efter pausen skulle Juventus jagte en udligning, og den opgave blev ikke umiddelbart gjort nemmere af, at Adrien Rabiot blev udvist, efter at han modtog sit andet gule kort efter en times spil.

Til trods for det lykkedes opgaven for Pirlos tropper. Efter små 70 minutter sendte Danilo et højt indlæg ind i boksen, hvor Cristiano Ronaldo hoppede højere end en flok Roma-spillere og headede bolden i kassen.

Hverken Roma eller Juventus fik scoret yderligere, og det sluttede i en pointdeling. Andrea Pirlos tropper har dermed fire point efter to spillerunder, mens Roma har ét.

Læs også:Inter skiftede Eriksen ud og lavede vild slutspurt mod Fiorentina

Roma spillede ellers også uafgjort i første spillerunde, men de blev taberdømt efterfølgende, da de havde oplyst en spiller som værende U22-spiller, mens han faktisk var 23 år.

Kjær og Milan vandt – Napoli storsejrede
Tidligere på søndagen var AC Milan og Napoli også i aktion i Serie A, da de besejrede henholdsvis Crotone og Genoa og har maksimumpoint efter to spillerunder.

Simon Kjær fik fuld tid for AC Milan i kampen mod Crotone, hvor Franck Kessie og nytilkomne Brahim Diaz stod for scoringerne i en 2-0-sejr.

I Napolis sejr var der også en dansker på banen, da Lukas Lerager spillede hele kampen for Genoa. Han kunne dog ikke afholde Napoli fra at vinde, og syditalienerne vandt kampen med hele 6-0.  

Læs også:Karantæner – hvem er ude?




LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC Nordsjælland – AGF

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen