Ronaldo og Juventus fik point mod Roma

Juventus kan rejse hjem fra Rom med et enkelt point i baggagen.



Andrea Pirlos trænerkarriere kom godt fra land i første runde af Serie A-sæsonen, hvor Juventus besejrede Sampdoria, men søndag led den italienske legende sit første pointtab som cheftræner.

Juventus spillede således 2-2 mod Roma i Rom.

Roma kom foran efter en halv times spil, efter at Adrien Rabiot havde hånd på bolden i Juventus’ felt og begik straffe. Det straffespark tog Jordan Veretout sig af og sendte bolden i mål, selvom Wojciech Szczesny fik hånden på bolden. 

Knap et kvarter senere tog værternes Lorenzo Pellegrini dog også hånden i brug i eget felt, og det gav Cristiano Ronaldo chancen for at udligne fra ellevemeterpletten. Og den chance greb han.

Læs også:Medier: Lasse Schöne ramt af coronavirus

Men glæden var kortvarig for Juventus, og allerede minuttet efter udligningen kom Roma foran. Igen var det Jordan Veretout med målet, men denne gang sendte franskmanden bolden i mål efter et velspillet kontraangreb kort før pausen.

Efter pausen skulle Juventus jagte en udligning, og den opgave blev ikke umiddelbart gjort nemmere af, at Adrien Rabiot blev udvist, efter at han modtog sit andet gule kort efter en times spil.

Til trods for det lykkedes opgaven for Pirlos tropper. Efter små 70 minutter sendte Danilo et højt indlæg ind i boksen, hvor Cristiano Ronaldo hoppede højere end en flok Roma-spillere og headede bolden i kassen.

Hverken Roma eller Juventus fik scoret yderligere, og det sluttede i en pointdeling. Andrea Pirlos tropper har dermed fire point efter to spillerunder, mens Roma har ét.

Læs også:Inter skiftede Eriksen ud og lavede vild slutspurt mod Fiorentina

Roma spillede ellers også uafgjort i første spillerunde, men de blev taberdømt efterfølgende, da de havde oplyst en spiller som værende U22-spiller, mens han faktisk var 23 år.

Kjær og Milan vandt – Napoli storsejrede
Tidligere på søndagen var AC Milan og Napoli også i aktion i Serie A, da de besejrede henholdsvis Crotone og Genoa og har maksimumpoint efter to spillerunder.

Simon Kjær fik fuld tid for AC Milan i kampen mod Crotone, hvor Franck Kessie og nytilkomne Brahim Diaz stod for scoringerne i en 2-0-sejr.

I Napolis sejr var der også en dansker på banen, da Lukas Lerager spillede hele kampen for Genoa. Han kunne dog ikke afholde Napoli fra at vinde, og syditalienerne vandt kampen med hele 6-0.  

Læs også:Karantæner – hvem er ude?


Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub

En kæmpe sejr

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

I dialog med Brøndby

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

‘Har lukket munden på kritikerne’

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Opløftende melding for ‘AC’

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

– Det vil være fuldstændigt magisk

Italienske medier hylder ham

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Mål i Sherwood-skoven

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Jubler over dansker: Dette er bare starten

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub