Andrea Pirlos trænerkarriere kom godt fra land i første runde af Serie A-sæsonen, hvor Juventus besejrede Sampdoria, men søndag led den italienske legende sit første pointtab som cheftræner.
Juventus spillede således 2-2 mod Roma i Rom.
Roma kom foran efter en halv times spil, efter at Adrien Rabiot havde hånd på bolden i Juventus’ felt og begik straffe. Det straffespark tog Jordan Veretout sig af og sendte bolden i mål, selvom Wojciech Szczesny fik hånden på bolden.
Knap et kvarter senere tog værternes Lorenzo Pellegrini dog også hånden i brug i eget felt, og det gav Cristiano Ronaldo chancen for at udligne fra ellevemeterpletten. Og den chance greb han.
Læs også:Medier: Lasse Schöne ramt af coronavirus
Men glæden var kortvarig for Juventus, og allerede minuttet efter udligningen kom Roma foran. Igen var det Jordan Veretout med målet, men denne gang sendte franskmanden bolden i mål efter et velspillet kontraangreb kort før pausen.
Efter pausen skulle Juventus jagte en udligning, og den opgave blev ikke umiddelbart gjort nemmere af, at Adrien Rabiot blev udvist, efter at han modtog sit andet gule kort efter en times spil.
Til trods for det lykkedes opgaven for Pirlos tropper. Efter små 70 minutter sendte Danilo et højt indlæg ind i boksen, hvor Cristiano Ronaldo hoppede højere end en flok Roma-spillere og headede bolden i kassen.
Hverken Roma eller Juventus fik scoret yderligere, og det sluttede i en pointdeling. Andrea Pirlos tropper har dermed fire point efter to spillerunder, mens Roma har ét.
Læs også:Inter skiftede Eriksen ud og lavede vild slutspurt mod Fiorentina
Roma spillede ellers også uafgjort i første spillerunde, men de blev taberdømt efterfølgende, da de havde oplyst en spiller som værende U22-spiller, mens han faktisk var 23 år.
Kjær og Milan vandt – Napoli storsejrede
Tidligere på søndagen var AC Milan og Napoli også i aktion i Serie A, da de besejrede henholdsvis Crotone og Genoa og har maksimumpoint efter to spillerunder.
Simon Kjær fik fuld tid for AC Milan i kampen mod Crotone, hvor Franck Kessie og nytilkomne Brahim Diaz stod for scoringerne i en 2-0-sejr.
I Napolis sejr var der også en dansker på banen, da Lukas Lerager spillede hele kampen for Genoa. Han kunne dog ikke afholde Napoli fra at vinde, og syditalienerne vandt kampen med hele 6-0.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
LIVE
LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
