• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Serie A Lasse Sylvest Mikkelsen

Sjælden Conte-ros til Eriksen: Han er en god knægt

Foto: Getty Images

Christian Eriksen har endnu ikke spillet sig til en plads i startopstillingen hos Inter, men efter onsdagens mål mod Getafe er du ros fra klubbens træner.

Af Lasse Sylvest Mikkelsen

Der har været spekuleret i en magtkamp mellem Inter-træner, Antonio Conte, og klubbens sportslige ledelse, efter at den italienske træner tilsyneladende er stærkt utilfreds med indkøbet af den danske stjerne.

Heller ikke i onsdagens Europa League-kamp mod Getafe fik danskeren lov at starte kampen på banen. 

Læs også:Det store Champions League-overblik: Sådan spilles turneringen færdig

Alligevel formåede han at gøre en forskel, da han kort efter sin indskiftning i anden halvleg scorede til 2-0. En stilling der holdt hjem og sikrede Inter videre avancement, og så var rønnebærerne ikke så sure hos Conte.

- Jeg er glad på Christian Eriksens vegne. Ligesom alle andre spillere har han brug for, at tingene går hans vej, og så ser alt pludseligt godt ud.

Læs også:Wilczek ikke i tvivl: FC København er det rigtige for mig

- Han er en god knægt, han ved, at jeg træffer mine beslutninger ud fra, hvad jeg mener er bedst for Inter. Men at han kom ind og gjorde en forskel med det samme er vigtigt. Christian er en del af vores hold, og han er ved at vende sig og føle sig til rette, siger Antonio Conte til football-italia.

Modsat FCK's kamp mod Basaksehir blev ottendelsfinalen i Europa League mellem Inter og Getafe kun afgjort over en kamp. Med sejren er Inter derfor videre til kvartfinalen, hvor enten tyske Leverkusen eller skotske Rangers FC venter.

De møder hinanden torsdag aften.

Læs også:Solskjær om Solbakken: Vi ved alt om hinanden

Læs også:Solskjær bekræfter: Alexis Sanchez skifter til Inter

Læs også:Indskiftet Eriksen scorede i Inter-sejr

---------------------------

Se OB - FC Nordsjælland og Randers - AGF i weekendens Superliga på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus