Skræmt Zlatan frygter karrierestop: Vil forsvinde

Zlatan Ibrahimovic nærmer sig de 40 år og dermed et karrierestop. Tanken skræmmer han også, indrømmer han.



Zlatan Ibrahimovic har altid haft et hårdt ydre, hvor han med kække kommentarer altid har fremstået som en mand med stort overskud. 

Denne facade er dog ved at krakelere en smule i takt med, at han med hastige skridt nærmer sig et karrierestop. I et nyligt interview med det franske medie L’Équipe fortæller han, at tanken om netop et karrierestop skræmmer ham.

– Den dag, du stopper med at spille, vågner du den første morgen og siger til dig selv: Hvad gør jeg nu? Du er ikke længere indstillet til at lave de samme ting hver dag, og du træder ind i et nyt kapitel i dit liv. Og det skræmmer mig. Hvad vil jeg gøre? Jeg er der ikke endnu, og jeg har ikke lyst til at tænke over det. Når det sker, skal jeg nok tage stilling til det, forklarer den svenske superstjerne, som fylder 40 år i starten af oktober. 

Igennem stort set hele hans aktive karriere som spiller har han stået i rampelyset. Det skal man dog ikke forvente af angriberen, når støvlerne bliver lagt på hylden. 

– Efter min karriere vil jeg forsvinde. Når du lever i denne verden i lige så lang tid som jeg, ved du, hvad du er gået igennem mentalt og fysisk. Så jeg vil forsvinde og nyde mit liv. 

– Jeg er stolt over det, jeg gjorde. Jeg kommer fra et sted, hvor alle dømte mig og fortalte mig, at det, jeg ville, ikke var muligt. De sagde om mig, at jeg ikke var god nok, men jeg er her stadig, 39 år gammel, og det er jeg stolt af, fortæller svenskeren. 

Zlatan har endnu ikke været aktion i denne sæson for AC Milan på grund af den alvorlige knæskade han pådrog sig i maj, hvilket også holdt ham ude af EM. Han ventes dog tilbage søndag, når AC Milan møder Lazio.

I interviewet fortælle han blandt andet også, at han ikke fortryder noget fra sin karriere – heller ikke at han aldrig formåede at vinde Champions League. Det kan han dog i denne sæson, da AC Milan er med i turneringen og på onsdag indleder gruppespillet mod Liverpool.





FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Afsløring: De er færdige i Randers

Felix Beijmo er færdig i AGF

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

AGF jagter hollandsk talent

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken