Skræmt Zlatan frygter karrierestop: Vil forsvinde

Zlatan Ibrahimovic nærmer sig de 40 år og dermed et karrierestop. Tanken skræmmer han også, indrømmer han.



Zlatan Ibrahimovic har altid haft et hårdt ydre, hvor han med kække kommentarer altid har fremstået som en mand med stort overskud. 

Denne facade er dog ved at krakelere en smule i takt med, at han med hastige skridt nærmer sig et karrierestop. I et nyligt interview med det franske medie L’Équipe fortæller han, at tanken om netop et karrierestop skræmmer ham.

– Den dag, du stopper med at spille, vågner du den første morgen og siger til dig selv: Hvad gør jeg nu? Du er ikke længere indstillet til at lave de samme ting hver dag, og du træder ind i et nyt kapitel i dit liv. Og det skræmmer mig. Hvad vil jeg gøre? Jeg er der ikke endnu, og jeg har ikke lyst til at tænke over det. Når det sker, skal jeg nok tage stilling til det, forklarer den svenske superstjerne, som fylder 40 år i starten af oktober. 

Igennem stort set hele hans aktive karriere som spiller har han stået i rampelyset. Det skal man dog ikke forvente af angriberen, når støvlerne bliver lagt på hylden. 

– Efter min karriere vil jeg forsvinde. Når du lever i denne verden i lige så lang tid som jeg, ved du, hvad du er gået igennem mentalt og fysisk. Så jeg vil forsvinde og nyde mit liv. 

– Jeg er stolt over det, jeg gjorde. Jeg kommer fra et sted, hvor alle dømte mig og fortalte mig, at det, jeg ville, ikke var muligt. De sagde om mig, at jeg ikke var god nok, men jeg er her stadig, 39 år gammel, og det er jeg stolt af, fortæller svenskeren. 

Zlatan har endnu ikke været aktion i denne sæson for AC Milan på grund af den alvorlige knæskade han pådrog sig i maj, hvilket også holdt ham ude af EM. Han ventes dog tilbage søndag, når AC Milan møder Lazio.

I interviewet fortælle han blandt andet også, at han ikke fortryder noget fra sin karriere – heller ikke at han aldrig formåede at vinde Champions League. Det kan han dog i denne sæson, da AC Milan er med i turneringen og på onsdag indleder gruppespillet mod Liverpool.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

UEFA med ny stor FC København-straf

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Færdig i FC Midtjylland?

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bo Svensson i spil til stort job

Den første i næsten 40 år

Samler informationer om FCK’er

FC København-stjerne straffes af UEFA

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Medie peger på FC København

Vild udtalelse om Nathan Trott

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Manchester United jagter Liverpool-profil

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

I svime over Højlund

Sæsonens hurtigste hattrick



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Choktransfer?

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Superliga-stortalenter topper international liste

Han skal jo være Brøndby-mand

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!