Zlatan Ibrahimovic har altid haft et hårdt ydre, hvor han med kække kommentarer altid har fremstået som en mand med stort overskud.
Denne facade er dog ved at krakelere en smule i takt med, at han med hastige skridt nærmer sig et karrierestop. I et nyligt interview med det franske medie L’Équipe fortæller han, at tanken om netop et karrierestop skræmmer ham.
– Den dag, du stopper med at spille, vågner du den første morgen og siger til dig selv: Hvad gør jeg nu? Du er ikke længere indstillet til at lave de samme ting hver dag, og du træder ind i et nyt kapitel i dit liv. Og det skræmmer mig. Hvad vil jeg gøre? Jeg er der ikke endnu, og jeg har ikke lyst til at tænke over det. Når det sker, skal jeg nok tage stilling til det, forklarer den svenske superstjerne, som fylder 40 år i starten af oktober.
Igennem stort set hele hans aktive karriere som spiller har han stået i rampelyset. Det skal man dog ikke forvente af angriberen, når støvlerne bliver lagt på hylden.
– Efter min karriere vil jeg forsvinde. Når du lever i denne verden i lige så lang tid som jeg, ved du, hvad du er gået igennem mentalt og fysisk. Så jeg vil forsvinde og nyde mit liv.
– Jeg er stolt over det, jeg gjorde. Jeg kommer fra et sted, hvor alle dømte mig og fortalte mig, at det, jeg ville, ikke var muligt. De sagde om mig, at jeg ikke var god nok, men jeg er her stadig, 39 år gammel, og det er jeg stolt af, fortæller svenskeren.
Zlatan har endnu ikke været aktion i denne sæson for AC Milan på grund af den alvorlige knæskade han pådrog sig i maj, hvilket også holdt ham ude af EM. Han ventes dog tilbage søndag, når AC Milan møder Lazio.
I interviewet fortælle han blandt andet også, at han ikke fortryder noget fra sin karriere – heller ikke at han aldrig formåede at vinde Champions League. Det kan han dog i denne sæson, da AC Milan er med i turneringen og på onsdag indleder gruppespillet mod Liverpool.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
OPTAKT
