Skræmt Zlatan frygter karrierestop: Vil forsvinde

Zlatan Ibrahimovic nærmer sig de 40 år og dermed et karrierestop. Tanken skræmmer han også, indrømmer han.



Zlatan Ibrahimovic har altid haft et hårdt ydre, hvor han med kække kommentarer altid har fremstået som en mand med stort overskud. 

Denne facade er dog ved at krakelere en smule i takt med, at han med hastige skridt nærmer sig et karrierestop. I et nyligt interview med det franske medie L’Équipe fortæller han, at tanken om netop et karrierestop skræmmer ham.

– Den dag, du stopper med at spille, vågner du den første morgen og siger til dig selv: Hvad gør jeg nu? Du er ikke længere indstillet til at lave de samme ting hver dag, og du træder ind i et nyt kapitel i dit liv. Og det skræmmer mig. Hvad vil jeg gøre? Jeg er der ikke endnu, og jeg har ikke lyst til at tænke over det. Når det sker, skal jeg nok tage stilling til det, forklarer den svenske superstjerne, som fylder 40 år i starten af oktober. 

Igennem stort set hele hans aktive karriere som spiller har han stået i rampelyset. Det skal man dog ikke forvente af angriberen, når støvlerne bliver lagt på hylden. 

– Efter min karriere vil jeg forsvinde. Når du lever i denne verden i lige så lang tid som jeg, ved du, hvad du er gået igennem mentalt og fysisk. Så jeg vil forsvinde og nyde mit liv. 

– Jeg er stolt over det, jeg gjorde. Jeg kommer fra et sted, hvor alle dømte mig og fortalte mig, at det, jeg ville, ikke var muligt. De sagde om mig, at jeg ikke var god nok, men jeg er her stadig, 39 år gammel, og det er jeg stolt af, fortæller svenskeren. 

Zlatan har endnu ikke været aktion i denne sæson for AC Milan på grund af den alvorlige knæskade han pådrog sig i maj, hvilket også holdt ham ude af EM. Han ventes dog tilbage søndag, når AC Milan møder Lazio.

I interviewet fortælle han blandt andet også, at han ikke fortryder noget fra sin karriere – heller ikke at han aldrig formåede at vinde Champions League. Det kan han dog i denne sæson, da AC Milan er med i turneringen og på onsdag indleder gruppespillet mod Liverpool.





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stolt over dansk transfer

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

AGF køber ham

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

USA får drømmestart på VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby henter Alexander Drexel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Qatar – Schweiz

Elias Jelert færdig

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”