• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Serie A Mikkel Fuhr Nielsen

Var tæt på skifte: Nu vil AC Milan beholde dansker

Foto: Getty Images

Den unge dansker var tæt på at indgå i en byttehandel med Club Brugge, men nu er det højst usandsynligt, at han sendes afsted denne sommer.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

AC Milan har lige nu et godt øje til den danske Superliga, hvor Oliver Ross og Raphael Onyedika er på deres radar.

Men det er ikke kun på transferfronten, at Paolo Maldini og co. kigger efter rød-hvide emner for de har allerede nogen af dem i truppen. Simon Kjær kender de fleste, men 20-årige Andreas Jungdal er også på kontrakt i storklubben.

Og netop den unge målmand ser AC Milan et stort lys i. Milannews24.com erfarer således, at alt ser ud til, at den tidligere Vejle-spiller bliver en del af cheftræner Stefano Piolis trup til den kommende sæson.

Indtil videre har han primært optrådt for klubbens U19-hold, men nu skal han altså stå i lære under Mike Maignan, der er klubbens førstevalg på målmandsposten.

De ser ham også som et vigtigt aktiv, da han efter tre år i klubben er defineret som en egenudviklet spiller. Det kommer AC Milan til gode i Serie A og Champions League.

Nyheden om AC Milans planer med danskeren kommer i kølvandet på AC Milans køb af Charles De Ketelaere i Club Brugge. Andreas Jungdal var nemlig en del af forhandlingerne, da han var ved at ryge den anden vej.

Det skete imidlertid ikke, og nu er planen, at han i hvert fald det næste halve år bliver en del af førsteholdstruppen i AC Milan. Når vinterens transfervindue åbner kan et lejeophold komme på tale, skriver Milannews24.com.

Andreas Jungdal har været tre år i AC Milan, og han har fortsat en kontrakt, der løber frem til sommeren 2024. Han har endnu ikke fået nogle spilleminutter for førsteholdet, men han har flere gange siddet på bænken for milaneserne.

Sommerens 20 største transfers i fodbold - klik her og se mere.