Var tæt på skifte: Nu vil AC Milan beholde dansker

Den unge dansker var tæt på at indgå i en byttehandel med Club Brugge, men nu er det højst usandsynligt, at han sendes afsted denne sommer.



AC Milan har lige nu et godt øje til den danske Superliga, hvor Oliver Ross og Raphael Onyedika er på deres radar.

Men det er ikke kun på transferfronten, at Paolo Maldini og co. kigger efter rød-hvide emner for de har allerede nogen af dem i truppen. Simon Kjær kender de fleste, men 20-årige Andreas Jungdal er også på kontrakt i storklubben.

Og netop den unge målmand ser AC Milan et stort lys i. Milannews24.com erfarer således, at alt ser ud til, at den tidligere Vejle-spiller bliver en del af cheftræner Stefano Piolis trup til den kommende sæson.

Indtil videre har han primært optrådt for klubbens U19-hold, men nu skal han altså stå i lære under Mike Maignan, der er klubbens førstevalg på målmandsposten.

De ser ham også som et vigtigt aktiv, da han efter tre år i klubben er defineret som en egenudviklet spiller. Det kommer AC Milan til gode i Serie A og Champions League.

Nyheden om AC Milans planer med danskeren kommer i kølvandet på AC Milans køb af Charles De Ketelaere i Club Brugge. Andreas Jungdal var nemlig en del af forhandlingerne, da han var ved at ryge den anden vej.

Det skete imidlertid ikke, og nu er planen, at han i hvert fald det næste halve år bliver en del af førsteholdstruppen i AC Milan. Når vinterens transfervindue åbner kan et lejeophold komme på tale, skriver Milannews24.com.

Andreas Jungdal har været tre år i AC Milan, og han har fortsat en kontrakt, der løber frem til sommeren 2024. Han har endnu ikke fået nogle spilleminutter for førsteholdet, men han har flere gange siddet på bænken for milaneserne.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Hårdt angreb på DBU-boss

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Topboss sviner Barça til

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Conte stopper i Napoli

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?