Var tæt på skifte: Nu vil AC Milan beholde dansker

Den unge dansker var tæt på at indgå i en byttehandel med Club Brugge, men nu er det højst usandsynligt, at han sendes afsted denne sommer.



AC Milan har lige nu et godt øje til den danske Superliga, hvor Oliver Ross og Raphael Onyedika er på deres radar.

Men det er ikke kun på transferfronten, at Paolo Maldini og co. kigger efter rød-hvide emner for de har allerede nogen af dem i truppen. Simon Kjær kender de fleste, men 20-årige Andreas Jungdal er også på kontrakt i storklubben.

Og netop den unge målmand ser AC Milan et stort lys i. Milannews24.com erfarer således, at alt ser ud til, at den tidligere Vejle-spiller bliver en del af cheftræner Stefano Piolis trup til den kommende sæson.

Indtil videre har han primært optrådt for klubbens U19-hold, men nu skal han altså stå i lære under Mike Maignan, der er klubbens førstevalg på målmandsposten.

De ser ham også som et vigtigt aktiv, da han efter tre år i klubben er defineret som en egenudviklet spiller. Det kommer AC Milan til gode i Serie A og Champions League.

Nyheden om AC Milans planer med danskeren kommer i kølvandet på AC Milans køb af Charles De Ketelaere i Club Brugge. Andreas Jungdal var nemlig en del af forhandlingerne, da han var ved at ryge den anden vej.

Det skete imidlertid ikke, og nu er planen, at han i hvert fald det næste halve år bliver en del af førsteholdstruppen i AC Milan. Når vinterens transfervindue åbner kan et lejeophold komme på tale, skriver Milannews24.com.

Andreas Jungdal har været tre år i AC Milan, og han har fortsat en kontrakt, der løber frem til sommeren 2024. Han har endnu ikke fået nogle spilleminutter for førsteholdet, men han har flere gange siddet på bænken for milaneserne.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’