AC Milan har lige nu et godt øje til den danske Superliga, hvor Oliver Ross og Raphael Onyedika er på deres radar.
Men det er ikke kun på transferfronten, at Paolo Maldini og co. kigger efter rød-hvide emner for de har allerede nogen af dem i truppen. Simon Kjær kender de fleste, men 20-årige Andreas Jungdal er også på kontrakt i storklubben.
Og netop den unge målmand ser AC Milan et stort lys i. Milannews24.com erfarer således, at alt ser ud til, at den tidligere Vejle-spiller bliver en del af cheftræner Stefano Piolis trup til den kommende sæson.
Indtil videre har han primært optrådt for klubbens U19-hold, men nu skal han altså stå i lære under Mike Maignan, der er klubbens førstevalg på målmandsposten.
De ser ham også som et vigtigt aktiv, da han efter tre år i klubben er defineret som en egenudviklet spiller. Det kommer AC Milan til gode i Serie A og Champions League.
Nyheden om AC Milans planer med danskeren kommer i kølvandet på AC Milans køb af Charles De Ketelaere i Club Brugge. Andreas Jungdal var nemlig en del af forhandlingerne, da han var ved at ryge den anden vej.
Det skete imidlertid ikke, og nu er planen, at han i hvert fald det næste halve år bliver en del af førsteholdstruppen i AC Milan. Når vinterens transfervindue åbner kan et lejeophold komme på tale, skriver Milannews24.com.
Andreas Jungdal har været tre år i AC Milan, og han har fortsat en kontrakt, der løber frem til sommeren 2024. Han har endnu ikke fået nogle spilleminutter for førsteholdet, men han har flere gange siddet på bænken for milaneserne.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TIPSBLADET SPECIAL