Vild med dansker: Han ryger til en kæmpeklub

Tidligere italiensk fodboldspiller er slet ikke i tvivl om, at Patrick Dorgu er på vej mod et kæmpeskifte.



Danske Patrick Dorgu er på himmelflugt i Italien, hvor han efter en flot sidste sæson på Lecces Primavera-mandskab, nu er en fast del af førsteholdet i Serie A.

Desuden er han blot 19 år gammel, og derfor begynder man at have ingredienserne til, at verdens største klubber kigger med. Og det gør de så sandelig også.

Senest er AC Milan blevet kædet sammen med Patrick Dorgu, men også klubber som Chelsea, FC Barcelona, Tottenham, Juventus, Napoli og mange flere er blevet nævnt i samme sætning som U21-landsholdsspilleren.

Selvom det aldrig var på tale at sælge ham i januar, så kan Lecce ikke holde på ham for evigt. Det er formentlig et spørgsmål om tid, før han skydes afsted til en større adresse.

Det er Erminio Rullo, der arbejder som scout for agenterne Diego Nappi og Francesco Caliandro, også stensikker på.

– Dorgu og Gonzalez (Joan, Patrick Dorgus spanske holdkammerat i Lecce, red.) kommer til at spille i kæmpeklubber, slår han fast i et interview med La Gazzetta Del Mezzogiorno.

– Mange betragter danskerens fremtid som forudbestemt. Han blev forfremmet fra Primavera sidste sommer og er gledet naturligt ind på førsteholdet. Han har fysik, kvalitet og intensitet i sit spil. Han er ydmyg og arbejder hårdt, og det er usandsynligt, at han bliver lang tid i Italien, da han er eftertragtet i nogle store europæiske klubber.

Patrick Dorgu er startet syv kampe for Lecce og blev for nyligt indskiftet mod Fiorentina, hvor han i de døende minutter blev matchvinder. Det var en kæmpestor dag for Patrick Dorgu, der tager de mange rygter ganske roligt.

– Det er selvfølgelig en god motivation for mig, at der er hold, der kigger på mig. Det får mig til at arbejde hårdere, så jeg kan nå det højst mulige niveau, sagde venstrebacken tidligere på ugen til Tipsbladet.

Patrick Dorgu er et produkt af FC Nordsjællands akademi, men modsat mange andre af klubbens talenter, så brød han aldrig igennem i Farum. FC Nordsjælland kan dog se frem til en bid af kagen, når venstrebacken på et tidspunkt bliver solgt.

De har nemlig sikret sig en ganske pæn videresalgsklausul. Det har Tipsbladet afsløret, og den kan du læse mere om her.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Brøndby præsenterer stor profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Angriber meldes tæt på

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Højlund roser FC Københavns fans

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Norwich har budt på stor dansk profil

Dansker bomber løs mod Manchester City

Brøndby vil holde på stjerne

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

– Det er forfærdeligt

17-årig starter for FCK mod Napoli

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Her kan du se FC København mod Napoli

FC København byder på kantspiller

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Dansk klub har ham på radaren

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub