Danske Patrick Dorgu er på himmelflugt i Italien, hvor han efter en flot sidste sæson på Lecces Primavera-mandskab, nu er en fast del af førsteholdet i Serie A.
Desuden er han blot 19 år gammel, og derfor begynder man at have ingredienserne til, at verdens største klubber kigger med. Og det gør de så sandelig også.
Senest er AC Milan blevet kædet sammen med Patrick Dorgu, men også klubber som Chelsea, FC Barcelona, Tottenham, Juventus, Napoli og mange flere er blevet nævnt i samme sætning som U21-landsholdsspilleren.
Selvom det aldrig var på tale at sælge ham i januar, så kan Lecce ikke holde på ham for evigt. Det er formentlig et spørgsmål om tid, før han skydes afsted til en større adresse.
Det er Erminio Rullo, der arbejder som scout for agenterne Diego Nappi og Francesco Caliandro, også stensikker på.
– Dorgu og Gonzalez (Joan, Patrick Dorgus spanske holdkammerat i Lecce, red.) kommer til at spille i kæmpeklubber, slår han fast i et interview med La Gazzetta Del Mezzogiorno.
– Mange betragter danskerens fremtid som forudbestemt. Han blev forfremmet fra Primavera sidste sommer og er gledet naturligt ind på førsteholdet. Han har fysik, kvalitet og intensitet i sit spil. Han er ydmyg og arbejder hårdt, og det er usandsynligt, at han bliver lang tid i Italien, da han er eftertragtet i nogle store europæiske klubber.
Patrick Dorgu er startet syv kampe for Lecce og blev for nyligt indskiftet mod Fiorentina, hvor han i de døende minutter blev matchvinder. Det var en kæmpestor dag for Patrick Dorgu, der tager de mange rygter ganske roligt.
– Det er selvfølgelig en god motivation for mig, at der er hold, der kigger på mig. Det får mig til at arbejde hårdere, så jeg kan nå det højst mulige niveau, sagde venstrebacken tidligere på ugen til Tipsbladet.
Patrick Dorgu er et produkt af FC Nordsjællands akademi, men modsat mange andre af klubbens talenter, så brød han aldrig igennem i Farum. FC Nordsjælland kan dog se frem til en bid af kagen, når venstrebacken på et tidspunkt bliver solgt.
De har nemlig sikret sig en ganske pæn videresalgsklausul. Det har Tipsbladet afsløret, og den kan du læse mere om her.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Sverige
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT