Vild med dansker: Han ryger til en kæmpeklub

Tidligere italiensk fodboldspiller er slet ikke i tvivl om, at Patrick Dorgu er på vej mod et kæmpeskifte.



Danske Patrick Dorgu er på himmelflugt i Italien, hvor han efter en flot sidste sæson på Lecces Primavera-mandskab, nu er en fast del af førsteholdet i Serie A.

Desuden er han blot 19 år gammel, og derfor begynder man at have ingredienserne til, at verdens største klubber kigger med. Og det gør de så sandelig også.

Senest er AC Milan blevet kædet sammen med Patrick Dorgu, men også klubber som Chelsea, FC Barcelona, Tottenham, Juventus, Napoli og mange flere er blevet nævnt i samme sætning som U21-landsholdsspilleren.

Selvom det aldrig var på tale at sælge ham i januar, så kan Lecce ikke holde på ham for evigt. Det er formentlig et spørgsmål om tid, før han skydes afsted til en større adresse.

Det er Erminio Rullo, der arbejder som scout for agenterne Diego Nappi og Francesco Caliandro, også stensikker på.

– Dorgu og Gonzalez (Joan, Patrick Dorgus spanske holdkammerat i Lecce, red.) kommer til at spille i kæmpeklubber, slår han fast i et interview med La Gazzetta Del Mezzogiorno.

– Mange betragter danskerens fremtid som forudbestemt. Han blev forfremmet fra Primavera sidste sommer og er gledet naturligt ind på førsteholdet. Han har fysik, kvalitet og intensitet i sit spil. Han er ydmyg og arbejder hårdt, og det er usandsynligt, at han bliver lang tid i Italien, da han er eftertragtet i nogle store europæiske klubber.

Patrick Dorgu er startet syv kampe for Lecce og blev for nyligt indskiftet mod Fiorentina, hvor han i de døende minutter blev matchvinder. Det var en kæmpestor dag for Patrick Dorgu, der tager de mange rygter ganske roligt.

– Det er selvfølgelig en god motivation for mig, at der er hold, der kigger på mig. Det får mig til at arbejde hårdere, så jeg kan nå det højst mulige niveau, sagde venstrebacken tidligere på ugen til Tipsbladet.

Patrick Dorgu er et produkt af FC Nordsjællands akademi, men modsat mange andre af klubbens talenter, så brød han aldrig igennem i Farum. FC Nordsjælland kan dog se frem til en bid af kagen, når venstrebacken på et tidspunkt bliver solgt.

De har nemlig sikret sig en ganske pæn videresalgsklausul. Det har Tipsbladet afsløret, og den kan du læse mere om her.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Høgh hyldes af UEFA



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

OB straffer angriber

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Yoram Zague sigtet i Danmark

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Den første i næsten 40 år

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Superliga-klub tæt på dansk stortalent



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Færdig i FC Midtjylland?

Sepp Piontek er død

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Bo Svensson i spil til stort job

Medie peger på FC København

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Samler informationer om FCK’er

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’