Vild med dansker: Han ryger til en kæmpeklub

Tidligere italiensk fodboldspiller er slet ikke i tvivl om, at Patrick Dorgu er på vej mod et kæmpeskifte.



Danske Patrick Dorgu er på himmelflugt i Italien, hvor han efter en flot sidste sæson på Lecces Primavera-mandskab, nu er en fast del af førsteholdet i Serie A.

Desuden er han blot 19 år gammel, og derfor begynder man at have ingredienserne til, at verdens største klubber kigger med. Og det gør de så sandelig også.

Senest er AC Milan blevet kædet sammen med Patrick Dorgu, men også klubber som Chelsea, FC Barcelona, Tottenham, Juventus, Napoli og mange flere er blevet nævnt i samme sætning som U21-landsholdsspilleren.

Selvom det aldrig var på tale at sælge ham i januar, så kan Lecce ikke holde på ham for evigt. Det er formentlig et spørgsmål om tid, før han skydes afsted til en større adresse.

Det er Erminio Rullo, der arbejder som scout for agenterne Diego Nappi og Francesco Caliandro, også stensikker på.

– Dorgu og Gonzalez (Joan, Patrick Dorgus spanske holdkammerat i Lecce, red.) kommer til at spille i kæmpeklubber, slår han fast i et interview med La Gazzetta Del Mezzogiorno.

– Mange betragter danskerens fremtid som forudbestemt. Han blev forfremmet fra Primavera sidste sommer og er gledet naturligt ind på førsteholdet. Han har fysik, kvalitet og intensitet i sit spil. Han er ydmyg og arbejder hårdt, og det er usandsynligt, at han bliver lang tid i Italien, da han er eftertragtet i nogle store europæiske klubber.

Patrick Dorgu er startet syv kampe for Lecce og blev for nyligt indskiftet mod Fiorentina, hvor han i de døende minutter blev matchvinder. Det var en kæmpestor dag for Patrick Dorgu, der tager de mange rygter ganske roligt.

– Det er selvfølgelig en god motivation for mig, at der er hold, der kigger på mig. Det får mig til at arbejde hårdere, så jeg kan nå det højst mulige niveau, sagde venstrebacken tidligere på ugen til Tipsbladet.

Patrick Dorgu er et produkt af FC Nordsjællands akademi, men modsat mange andre af klubbens talenter, så brød han aldrig igennem i Farum. FC Nordsjælland kan dog se frem til en bid af kagen, når venstrebacken på et tidspunkt bliver solgt.

De har nemlig sikret sig en ganske pæn videresalgsklausul. Det har Tipsbladet afsløret, og den kan du læse mere om her.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjekkiet – Danmark

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC København vil bruge mere data i transfers

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Stor profil glad for Brøndby

Spår flere træner-ændringer i FC København

Vild stime før Danmark-brag

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Varme rygter: Han har været i FC København

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

FC København tæt på ny assistenttræner

Klar på chokskifte

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Dybt bekymret over VM i USA

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Han er også færdig i FC København

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Medie: Det peger i den retning for Garananga