11 mål i 14 kampe.
Det kan vist bedst beskrives som at brænde banen af.
Og det har i høj grad været tilfældet for Muamer Brajanac, der i sommer skiftede Randers FC ud med Vålerenga. Oslo-klubben er netop rykket op i Eliteserien efter et kort ophold i den næstbedste række tidligere på sæsonen.
Selvom Vålerenga i den seneste sæson har spillet i OBOS-ligaen, er det en klub med en stolt historie. De har tidligere været en magtfaktor i norsk fodbold, særligt i starten af 1980'erne, hvor de vandt tre mesterskaber på blot fire sæsoner.
Tanken om at være med til at bringe Vålerenga tilbage til toppen af norsk fodbold var netop det, der gjorde skiftet særligt tillokkende for Muamer Brajanac.
– Den pakke, de kom med, var svær at sige nej til. Vålerenga har tidligere været en kæmpe magtfaktor i norsk fodbold. Det er en klub, der har oplevet mange op- og nedture, men de idéer, som træneren og klubben præsenterede for mig, virkede meget lovende. Det gjorde skiftet utroligt attraktivt for mig, så jeg tøvede ikke, da de meldte sig på banen, siger Muamer Brajanac til Tipsbladet inden han fortsætter.
– Selvtilliden betyder utrolig meget for en angriber, så det har været fantastisk, at jeg så hurtigt kom i gang med målscoringen. Det skaber endnu mere selvtillid. Jeg blev jo hentet hertil for at score mål og afgøre fodboldkampe, så det betyder meget for mig, at det er lykkedes så hurtigt i den første halvsæson.
– Nu ser vi frem mod næste sæson, hvor det bliver Eliteserien med endnu større kampe og stærkere modstandere. Det glæder vi os virkelig til.
Spillestilen passer Muamer Brajanac fremragende. Vålerenga er det hold i rækken, der slår flest indlæg, hvilket er helt ideelt for den danske angriber. Han elsker at kæmpe om bolden inde i feltet, hvor det virkelig kan gøre ondt på modstanderens defensiv.
– Det har været en fantastisk halvsæson, hvor jeg har oplevet stor succes på banen, siden jeg kom til Norge. Det har været en opadgående kurve, hvor jeg har været en profil fra starten. Indtil videre har det været en stor succesoplevelse.
Oprykningen til Eliteserien blev sikret med stor suverænitet. Vålerenga har endnu til gode at tabe en kamp med Muamer Brajanac på holdet, og en målscore på +51 taler for sig selv.
Alligevel ser den tidligere danske ungdomslandsholdsspiller frem til at møde hårdere modstand i næste sæson, hvor klubben ikke længere kan tage det for givet, at de vinder de fleste kampe.
– Jeg ser frem til, at vi nu skal møde de lidt sværere modstandere. Det bliver hold som Brann, Rosenborg, Bodø/Glimt og Molde. Det bliver sjovt, men også mere udfordrende at spille mod hold, der har europæisk erfaring. Man kunne jo bare se, hvordan Bodø/Glimt næsten spillede lige op med Manchester United den anden dag. Niveauet i Eliteserien er virkelig ganske udmærket.
– Det bliver rigtig godt for os at få den matchning fra øverste hylde igen.
Muamer Brajanac er ikke den eneste dansker, der er rykket op i Eliteserien med Vålerenga. Klubben råder også over den tidligere Vendsyssel-spiller Carl Lange.
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’