11 mål i 14 kampe: Dansker har brændt banen af

Muamer Brajanac har oplevet stor succes siden skiftet til Vålerenga, der netop er rykket op. Nu ser han frem til at bide skeer med de store klubber i norsk fodbold.



11 mål i 14 kampe.

Det kan vist bedst beskrives som at brænde banen af.

Og det har i høj grad været tilfældet for Muamer Brajanac, der i sommer skiftede Randers FC ud med Vålerenga. Oslo-klubben er netop rykket op i Eliteserien efter et kort ophold i den næstbedste række tidligere på sæsonen.

Selvom Vålerenga i den seneste sæson har spillet i OBOS-ligaen, er det en klub med en stolt historie. De har tidligere været en magtfaktor i norsk fodbold, særligt i starten af 1980'erne, hvor de vandt tre mesterskaber på blot fire sæsoner.

Tanken om at være med til at bringe Vålerenga tilbage til toppen af norsk fodbold var netop det, der gjorde skiftet særligt tillokkende for Muamer Brajanac.

– Den pakke, de kom med, var svær at sige nej til. Vålerenga har tidligere været en kæmpe magtfaktor i norsk fodbold. Det er en klub, der har oplevet mange op- og nedture, men de idéer, som træneren og klubben præsenterede for mig, virkede meget lovende. Det gjorde skiftet utroligt attraktivt for mig, så jeg tøvede ikke, da de meldte sig på banen, siger Muamer Brajanac til Tipsbladet inden han fortsætter.

– Selvtilliden betyder utrolig meget for en angriber, så det har været fantastisk, at jeg så hurtigt kom i gang med målscoringen. Det skaber endnu mere selvtillid. Jeg blev jo hentet hertil for at score mål og afgøre fodboldkampe, så det betyder meget for mig, at det er lykkedes så hurtigt i den første halvsæson.

– Nu ser vi frem mod næste sæson, hvor det bliver Eliteserien med endnu større kampe og stærkere modstandere. Det glæder vi os virkelig til.

Spillestilen passer Muamer Brajanac fremragende. Vålerenga er det hold i rækken, der slår flest indlæg, hvilket er helt ideelt for den danske angriber. Han elsker at kæmpe om bolden inde i feltet, hvor det virkelig kan gøre ondt på modstanderens defensiv.

– Det har været en fantastisk halvsæson, hvor jeg har oplevet stor succes på banen, siden jeg kom til Norge. Det har været en opadgående kurve, hvor jeg har været en profil fra starten. Indtil videre har det været en stor succesoplevelse.

Oprykningen til Eliteserien blev sikret med stor suverænitet. Vålerenga har endnu til gode at tabe en kamp med Muamer Brajanac på holdet, og en målscore på +51 taler for sig selv.

Alligevel ser den tidligere danske ungdomslandsholdsspiller frem til at møde hårdere modstand i næste sæson, hvor klubben ikke længere kan tage det for givet, at de vinder de fleste kampe.

– Jeg ser frem til, at vi nu skal møde de lidt sværere modstandere. Det bliver hold som Brann, Rosenborg, Bodø/Glimt og Molde. Det bliver sjovt, men også mere udfordrende at spille mod hold, der har europæisk erfaring. Man kunne jo bare se, hvordan Bodø/Glimt næsten spillede lige op med Manchester United den anden dag. Niveauet i Eliteserien er virkelig ganske udmærket.

– Det bliver rigtig godt for os at få den matchning fra øverste hylde igen.

Muamer Brajanac er ikke den eneste dansker, der er rykket op i Eliteserien med Vålerenga. Klubben råder også over den tidligere Vendsyssel-spiller Carl Lange.



Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Viktor Claesson bliver i FC København

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Kæmpe triumf for Frank

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Spanske medier i ekstase

Nu drømmer de stort i AGF

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat