11 mål i 14 kampe: Dansker har brændt banen af

Muamer Brajanac har oplevet stor succes siden skiftet til Vålerenga, der netop er rykket op. Nu ser han frem til at bide skeer med de store klubber i norsk fodbold.



11 mål i 14 kampe.

Det kan vist bedst beskrives som at brænde banen af.

Og det har i høj grad været tilfældet for Muamer Brajanac, der i sommer skiftede Randers FC ud med Vålerenga. Oslo-klubben er netop rykket op i Eliteserien efter et kort ophold i den næstbedste række tidligere på sæsonen.

Selvom Vålerenga i den seneste sæson har spillet i OBOS-ligaen, er det en klub med en stolt historie. De har tidligere været en magtfaktor i norsk fodbold, særligt i starten af 1980'erne, hvor de vandt tre mesterskaber på blot fire sæsoner.

Tanken om at være med til at bringe Vålerenga tilbage til toppen af norsk fodbold var netop det, der gjorde skiftet særligt tillokkende for Muamer Brajanac.

– Den pakke, de kom med, var svær at sige nej til. Vålerenga har tidligere været en kæmpe magtfaktor i norsk fodbold. Det er en klub, der har oplevet mange op- og nedture, men de idéer, som træneren og klubben præsenterede for mig, virkede meget lovende. Det gjorde skiftet utroligt attraktivt for mig, så jeg tøvede ikke, da de meldte sig på banen, siger Muamer Brajanac til Tipsbladet inden han fortsætter.

– Selvtilliden betyder utrolig meget for en angriber, så det har været fantastisk, at jeg så hurtigt kom i gang med målscoringen. Det skaber endnu mere selvtillid. Jeg blev jo hentet hertil for at score mål og afgøre fodboldkampe, så det betyder meget for mig, at det er lykkedes så hurtigt i den første halvsæson.

– Nu ser vi frem mod næste sæson, hvor det bliver Eliteserien med endnu større kampe og stærkere modstandere. Det glæder vi os virkelig til.

Spillestilen passer Muamer Brajanac fremragende. Vålerenga er det hold i rækken, der slår flest indlæg, hvilket er helt ideelt for den danske angriber. Han elsker at kæmpe om bolden inde i feltet, hvor det virkelig kan gøre ondt på modstanderens defensiv.

– Det har været en fantastisk halvsæson, hvor jeg har oplevet stor succes på banen, siden jeg kom til Norge. Det har været en opadgående kurve, hvor jeg har været en profil fra starten. Indtil videre har det været en stor succesoplevelse.

Oprykningen til Eliteserien blev sikret med stor suverænitet. Vålerenga har endnu til gode at tabe en kamp med Muamer Brajanac på holdet, og en målscore på +51 taler for sig selv.

Alligevel ser den tidligere danske ungdomslandsholdsspiller frem til at møde hårdere modstand i næste sæson, hvor klubben ikke længere kan tage det for givet, at de vinder de fleste kampe.

– Jeg ser frem til, at vi nu skal møde de lidt sværere modstandere. Det bliver hold som Brann, Rosenborg, Bodø/Glimt og Molde. Det bliver sjovt, men også mere udfordrende at spille mod hold, der har europæisk erfaring. Man kunne jo bare se, hvordan Bodø/Glimt næsten spillede lige op med Manchester United den anden dag. Niveauet i Eliteserien er virkelig ganske udmærket.

– Det bliver rigtig godt for os at få den matchning fra øverste hylde igen.

Muamer Brajanac er ikke den eneste dansker, der er rykket op i Eliteserien med Vålerenga. Klubben råder også over den tidligere Vendsyssel-spiller Carl Lange.





LIVE

TransferLIVE: Nye detaljer – kan møde Brøndby

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

To danske klubber jagter formstærk angriber

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Viaplay deler stor nyhed

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Klubber holder øje med AaB-profil

Åbner for ny rolle i FC København

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer