11 mål i 14 kampe: Dansker har brændt banen af

Muamer Brajanac har oplevet stor succes siden skiftet til Vålerenga, der netop er rykket op. Nu ser han frem til at bide skeer med de store klubber i norsk fodbold.



11 mål i 14 kampe.

Det kan vist bedst beskrives som at brænde banen af.

Og det har i høj grad været tilfældet for Muamer Brajanac, der i sommer skiftede Randers FC ud med Vålerenga. Oslo-klubben er netop rykket op i Eliteserien efter et kort ophold i den næstbedste række tidligere på sæsonen.

Selvom Vålerenga i den seneste sæson har spillet i OBOS-ligaen, er det en klub med en stolt historie. De har tidligere været en magtfaktor i norsk fodbold, særligt i starten af 1980'erne, hvor de vandt tre mesterskaber på blot fire sæsoner.

Tanken om at være med til at bringe Vålerenga tilbage til toppen af norsk fodbold var netop det, der gjorde skiftet særligt tillokkende for Muamer Brajanac.

– Den pakke, de kom med, var svær at sige nej til. Vålerenga har tidligere været en kæmpe magtfaktor i norsk fodbold. Det er en klub, der har oplevet mange op- og nedture, men de idéer, som træneren og klubben præsenterede for mig, virkede meget lovende. Det gjorde skiftet utroligt attraktivt for mig, så jeg tøvede ikke, da de meldte sig på banen, siger Muamer Brajanac til Tipsbladet inden han fortsætter.

– Selvtilliden betyder utrolig meget for en angriber, så det har været fantastisk, at jeg så hurtigt kom i gang med målscoringen. Det skaber endnu mere selvtillid. Jeg blev jo hentet hertil for at score mål og afgøre fodboldkampe, så det betyder meget for mig, at det er lykkedes så hurtigt i den første halvsæson.

– Nu ser vi frem mod næste sæson, hvor det bliver Eliteserien med endnu større kampe og stærkere modstandere. Det glæder vi os virkelig til.

Spillestilen passer Muamer Brajanac fremragende. Vålerenga er det hold i rækken, der slår flest indlæg, hvilket er helt ideelt for den danske angriber. Han elsker at kæmpe om bolden inde i feltet, hvor det virkelig kan gøre ondt på modstanderens defensiv.

– Det har været en fantastisk halvsæson, hvor jeg har oplevet stor succes på banen, siden jeg kom til Norge. Det har været en opadgående kurve, hvor jeg har været en profil fra starten. Indtil videre har det været en stor succesoplevelse.

Oprykningen til Eliteserien blev sikret med stor suverænitet. Vålerenga har endnu til gode at tabe en kamp med Muamer Brajanac på holdet, og en målscore på +51 taler for sig selv.

Alligevel ser den tidligere danske ungdomslandsholdsspiller frem til at møde hårdere modstand i næste sæson, hvor klubben ikke længere kan tage det for givet, at de vinder de fleste kampe.

– Jeg ser frem til, at vi nu skal møde de lidt sværere modstandere. Det bliver hold som Brann, Rosenborg, Bodø/Glimt og Molde. Det bliver sjovt, men også mere udfordrende at spille mod hold, der har europæisk erfaring. Man kunne jo bare se, hvordan Bodø/Glimt næsten spillede lige op med Manchester United den anden dag. Niveauet i Eliteserien er virkelig ganske udmærket.

– Det bliver rigtig godt for os at få den matchning fra øverste hylde igen.

Muamer Brajanac er ikke den eneste dansker, der er rykket op i Eliteserien med Vålerenga. Klubben råder også over den tidligere Vendsyssel-spiller Carl Lange.



Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Medier i svime: Den bedste!

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Brøndby bekræfter salg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Manchester United rasende

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

– Overdrevet og unuanceret

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Hård kritik af FC København-stjerne

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner