11 mål i 14 kampe.
Det kan vist bedst beskrives som at brænde banen af.
Og det har i høj grad været tilfældet for Muamer Brajanac, der i sommer skiftede Randers FC ud med Vålerenga. Oslo-klubben er netop rykket op i Eliteserien efter et kort ophold i den næstbedste række tidligere på sæsonen.
Selvom Vålerenga i den seneste sæson har spillet i OBOS-ligaen, er det en klub med en stolt historie. De har tidligere været en magtfaktor i norsk fodbold, særligt i starten af 1980'erne, hvor de vandt tre mesterskaber på blot fire sæsoner.
Tanken om at være med til at bringe Vålerenga tilbage til toppen af norsk fodbold var netop det, der gjorde skiftet særligt tillokkende for Muamer Brajanac.
– Den pakke, de kom med, var svær at sige nej til. Vålerenga har tidligere været en kæmpe magtfaktor i norsk fodbold. Det er en klub, der har oplevet mange op- og nedture, men de idéer, som træneren og klubben præsenterede for mig, virkede meget lovende. Det gjorde skiftet utroligt attraktivt for mig, så jeg tøvede ikke, da de meldte sig på banen, siger Muamer Brajanac til Tipsbladet inden han fortsætter.
– Selvtilliden betyder utrolig meget for en angriber, så det har været fantastisk, at jeg så hurtigt kom i gang med målscoringen. Det skaber endnu mere selvtillid. Jeg blev jo hentet hertil for at score mål og afgøre fodboldkampe, så det betyder meget for mig, at det er lykkedes så hurtigt i den første halvsæson.
– Nu ser vi frem mod næste sæson, hvor det bliver Eliteserien med endnu større kampe og stærkere modstandere. Det glæder vi os virkelig til.
Spillestilen passer Muamer Brajanac fremragende. Vålerenga er det hold i rækken, der slår flest indlæg, hvilket er helt ideelt for den danske angriber. Han elsker at kæmpe om bolden inde i feltet, hvor det virkelig kan gøre ondt på modstanderens defensiv.
– Det har været en fantastisk halvsæson, hvor jeg har oplevet stor succes på banen, siden jeg kom til Norge. Det har været en opadgående kurve, hvor jeg har været en profil fra starten. Indtil videre har det været en stor succesoplevelse.
Oprykningen til Eliteserien blev sikret med stor suverænitet. Vålerenga har endnu til gode at tabe en kamp med Muamer Brajanac på holdet, og en målscore på +51 taler for sig selv.
Alligevel ser den tidligere danske ungdomslandsholdsspiller frem til at møde hårdere modstand i næste sæson, hvor klubben ikke længere kan tage det for givet, at de vinder de fleste kampe.
– Jeg ser frem til, at vi nu skal møde de lidt sværere modstandere. Det bliver hold som Brann, Rosenborg, Bodø/Glimt og Molde. Det bliver sjovt, men også mere udfordrende at spille mod hold, der har europæisk erfaring. Man kunne jo bare se, hvordan Bodø/Glimt næsten spillede lige op med Manchester United den anden dag. Niveauet i Eliteserien er virkelig ganske udmærket.
– Det bliver rigtig godt for os at få den matchning fra øverste hylde igen.
Muamer Brajanac er ikke den eneste dansker, der er rykket op i Eliteserien med Vålerenga. Klubben råder også over den tidligere Vendsyssel-spiller Carl Lange.
LIVE
LIVE: ‘Han skal nok få flere kampe end mig’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Kæmpe nyhed i udlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER