11 mål i 14 kampe.
Det kan vist bedst beskrives som at brænde banen af.
Og det har i høj grad været tilfældet for Muamer Brajanac, der i sommer skiftede Randers FC ud med Vålerenga. Oslo-klubben er netop rykket op i Eliteserien efter et kort ophold i den næstbedste række tidligere på sæsonen.
Selvom Vålerenga i den seneste sæson har spillet i OBOS-ligaen, er det en klub med en stolt historie. De har tidligere været en magtfaktor i norsk fodbold, særligt i starten af 1980'erne, hvor de vandt tre mesterskaber på blot fire sæsoner.
Tanken om at være med til at bringe Vålerenga tilbage til toppen af norsk fodbold var netop det, der gjorde skiftet særligt tillokkende for Muamer Brajanac.
– Den pakke, de kom med, var svær at sige nej til. Vålerenga har tidligere været en kæmpe magtfaktor i norsk fodbold. Det er en klub, der har oplevet mange op- og nedture, men de idéer, som træneren og klubben præsenterede for mig, virkede meget lovende. Det gjorde skiftet utroligt attraktivt for mig, så jeg tøvede ikke, da de meldte sig på banen, siger Muamer Brajanac til Tipsbladet inden han fortsætter.
– Selvtilliden betyder utrolig meget for en angriber, så det har været fantastisk, at jeg så hurtigt kom i gang med målscoringen. Det skaber endnu mere selvtillid. Jeg blev jo hentet hertil for at score mål og afgøre fodboldkampe, så det betyder meget for mig, at det er lykkedes så hurtigt i den første halvsæson.
– Nu ser vi frem mod næste sæson, hvor det bliver Eliteserien med endnu større kampe og stærkere modstandere. Det glæder vi os virkelig til.
Spillestilen passer Muamer Brajanac fremragende. Vålerenga er det hold i rækken, der slår flest indlæg, hvilket er helt ideelt for den danske angriber. Han elsker at kæmpe om bolden inde i feltet, hvor det virkelig kan gøre ondt på modstanderens defensiv.
– Det har været en fantastisk halvsæson, hvor jeg har oplevet stor succes på banen, siden jeg kom til Norge. Det har været en opadgående kurve, hvor jeg har været en profil fra starten. Indtil videre har det været en stor succesoplevelse.
Oprykningen til Eliteserien blev sikret med stor suverænitet. Vålerenga har endnu til gode at tabe en kamp med Muamer Brajanac på holdet, og en målscore på +51 taler for sig selv.
Alligevel ser den tidligere danske ungdomslandsholdsspiller frem til at møde hårdere modstand i næste sæson, hvor klubben ikke længere kan tage det for givet, at de vinder de fleste kampe.
– Jeg ser frem til, at vi nu skal møde de lidt sværere modstandere. Det bliver hold som Brann, Rosenborg, Bodø/Glimt og Molde. Det bliver sjovt, men også mere udfordrende at spille mod hold, der har europæisk erfaring. Man kunne jo bare se, hvordan Bodø/Glimt næsten spillede lige op med Manchester United den anden dag. Niveauet i Eliteserien er virkelig ganske udmærket.
– Det bliver rigtig godt for os at få den matchning fra øverste hylde igen.
Muamer Brajanac er ikke den eneste dansker, der er rykket op i Eliteserien med Vålerenga. Klubben råder også over den tidligere Vendsyssel-spiller Carl Lange.
NYHEDER Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
NYHEDER
Skuffer igen
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Storklub meldes interesseret
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Her kan du se Skotland mod Danmark
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER