Det er ikke meget fast spilletid, som Frederik Winther har fået det sidste lange stykke tid, så derfor giver skiftet til svenske Hammarby god mening. Desværre for Winther kan udsigten til netop spilletid være begrænset det næste stykke tid.
Danskeren blev nemlig knæskadet i slutningen af søndagens kamp mod Malmö FF, som Hammarby tabte 2-0. Forsvarsspilleren bragede sammen med Stefano Vecchia, og han blev efterfølgende liggende i græsset inden udskiftningen.
Spørgsmålet er så, hvor alvorlig skaden er? Lige nu er det umuligt at blive klog på, slår Hammarbys træner, Kim Hellberg, fast på et pressemøde.
– Jeg ved det virkelig ikke. Jeg har talt med ham, men jeg ved det ikke, lyder den korte opdatering, som ikke rigtig bringer nogen klarhed, ifølge Fotbolldirekt.
Fotbolldirekt kommer senere søndag dog med en mere beroligende opdatering på Winthers skade. Her melder de, at det ikke umiddelbart ligner en korsbåndsskade, hvilket ville holde Winther på sidelinjen i adskillige måneder. Winther er dog i store smerter, og overordnet set ser det ikke godt ud.
Dermed holder både Winther og Hammarby vejret, og mandag skal han scannes for at blive klogere på årsagen til smerterne.
Kampen i dag var blot den anden kamp i den nye Allsvenskan-sæson, så episoden falder på et rigtig dårligt tidspunkt for spiller og hold.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
OPTAKT
Kroatien – Ghana
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT