Åh nej: Stor bekymring om skadet Frederik Winther

Frederik Winthers søndag er en, han hurtigst muligt vil glemme, da han i sin blot anden kamp for Hammarby måtte udgå med en knæskade, man endnu ikke kender omfanget af. Ifølge Fotbolldirekt bør der dog heldigvis ikke være tale om en korsbåndsskade.



Det er ikke meget fast spilletid, som Frederik Winther har fået det sidste lange stykke tid, så derfor giver skiftet til svenske Hammarby god mening. Desværre for Winther kan udsigten til netop spilletid være begrænset det næste stykke tid. 

Danskeren blev nemlig knæskadet i slutningen af søndagens kamp mod Malmö FF, som Hammarby tabte 2-0. Forsvarsspilleren bragede sammen med Stefano Vecchia, og han blev efterfølgende liggende i græsset inden udskiftningen. 

Spørgsmålet er så, hvor alvorlig skaden er? Lige nu er det umuligt at blive klog på, slår Hammarbys træner, Kim Hellberg, fast på et pressemøde.

– Jeg ved det virkelig ikke. Jeg har talt med ham, men jeg ved det ikke, lyder den korte opdatering, som ikke rigtig bringer nogen klarhed, ifølge Fotbolldirekt.

Fotbolldirekt kommer senere søndag dog med en mere beroligende opdatering på Winthers skade. Her melder de, at det ikke umiddelbart ligner en korsbåndsskade, hvilket ville holde Winther på sidelinjen i adskillige måneder. Winther er dog i store smerter, og overordnet set ser det ikke godt ud. 

Dermed holder både Winther og Hammarby vejret, og mandag skal han scannes for at blive klogere på årsagen til smerterne.

Kampen i dag var blot den anden kamp i den nye Allsvenskan-sæson, så episoden falder på et rigtig dårligt tidspunkt for spiller og hold. 





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Colombia – Portugal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Supercomputer: Her er VM-finalen

På vej til storklub?

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-profil med hattrick i målfest

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Panama – England



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub