Afslører: Så mange millioner gik jeg glip af

I Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’ løfter den danske profil Anders Christiansen sløret for, hvor mange millioner han kunne have tjent i Saudi-Arabien.



Han har haft mange store oplevelser i Malmö siden skiftet fra Gent i 2018, men Anders Christiansen gik for fem år siden glip af muligheden for at tjene rigtigt mange penge, da saudiarabiske Al Nassr ville have fingrene i den danske midtbanespiller.

I det nyeste afsnit af Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’, som er sponsoreret af Topps, løfter Malmö-kaptajnen sløret for, hvad han kunne have tjent, hvis han i 2020 var endt med at skifte til Saudi-Arabien.

– Det var en stor portion penge, som var på spil. Både til mig, men også til Malmö, så det var ikke sådan, at jeg skulle gå gratis og tjene alle pengene.

– Det, vi snakkede om, var jo en tre-årig kontrakt. Det var ikke sådan, at jeg havde et papir, jeg kunne skrive under på, for det var slet ikke forhandlet færdigt, men det lå et sted mellem halvanden til to millioner euro netto per år, fortæller Anders Christiansen i podcasten.

Med en tre-årig kontrakt kunne den i dag 34-årige dansker altså have tjent et sted mellem 33 og 45 millioner kroner, hvis ikke Malmö havde valgt at afvise Al Nassr.

– I forhold til den økonomiske del ved vi jo ikke, om det havde gjort mig og min familie mere lykkelig at få flere penge. Men det er jo svært at sige nej til så stor en portion penge, når det ligger foran dig.

– Omvendt, rent sportsligt, har jeg jo fået ekstremt meget med. Jeg var lige blevet anfører i Malmö der under Jon (Dahl Tomasson, red.), og jeg spillede min bedste fodbold der, hvor vi kvalificerede os til Champions League.

– Jeg kom med Danmark til slutrunden (EM i 2021, red.), jeg har spillet Europa League og jeg har vundet titler, så rent sportsligt har jeg fået så meget med. Men det er klart, at jeg ikke har tjent de penge, som jeg kunne have tjent dernede, lyder det fra Anders Christiansen.

Du kan lytte til ‘Trash Talk’ der, hvor du plejer at lytte til dine podcasts.





LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’