I januar 2011 skiftede Anders Lindegaard til Manchester United, og det blev startskuddet til mere end otte år i engelsk fodbold for målmanden, der også nåede omkring West Bromwich, Preston North End og Burnley, inden han i sommeren 2019 vendte hjem til Skandinavien og Helsingborgs IF.
Det meste af tiden i England bød ikke på ret meget spilletid for Anders Lindegaard, og målmanden havde flere gange lyst til at tage væk, men nogle omstændigheder i privatlivet gjorde, at det ikke var muligt.
Det blev det først, da han skrev under med Helsingborgs IF, og den beslutning har danskeren ikke fortrudt. I et stort interview med Fotboll Skåne fortæller han, at han formentlig havde stoppet karrieren, hvis det ikke var endt med Helsingborg.
– Den vigtigste anledning til at fortsætte var at få kærligheden til fodbold tilbage, siger Lindegaard og fortsætter:
– Jeg mistede lysten til at spille fodbold, og livet kom til at handle om andet end fodbold. Fodbolden blev bare et job, men hvis man skal præstere, levere og hjælpe sit hold, skal det være mere end det. Det skal være en livsstil, som man gør alt for. Det skal være livets største passion. Hvis man ikke brænder for det, bliver det ikke godt.
Usikkerheden førte til, at Anders Lindegaard forestillede sig et liv helt uden fodbold, selv om en tilværelse i fodboldens verden selvsagt har gjort meget godt for ham – også økonomisk.
– Fodbold på højeste niveau har også lært mig, at jo flere penge, desto flere bekymringer får du. Penge gør dig ikke glad. Det handler ikke om penge, det handler om meningen med livet. Det handler om at gøre en forskel. Det behøver ikke at være at redde verden fra klimaforandringerne, det kan også være at klippe hæk ude i haven. Du skal finde noget, du føler er meningsfuldt, siger Lindegaard og tilføjer:
– Jeg tror, at andre ting kan være interessant. Jeg har altid ønsket at blive læge, som min far er. Så jeg talte med en studievejleder i Danmark for tre år siden. Jeg sagde, at jeg ikke længere havde lyst til fodbold, og at jeg måske ville starte med at læse til læge. Men jeg var over 30 år og ville så være færdig som læge, når jeg var omkring 55 eller 60. Ah, det ville jeg ikke.
35-årige Anders Lindegaard har kontrakt med Helsingborgs IF frem til udgangen af 2021.
Læs også:Anders Lindegaard: Jeg er megaglad for, jeg ikke skiftede til OB
Læs også:Jesper Grønkjær var alvorligt syg: Man ligger og kigger ind i en væg
LIVE
TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
Klar besked om AGF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
