Anders Lindegaard: Jo flere penge du har, jo større er bekymringerne

Anders Lindegaard har genfundet kærligheden til fodbold i svenske Helsingborgs IF.



I januar 2011 skiftede Anders Lindegaard til Manchester United, og det blev startskuddet til mere end otte år i engelsk fodbold for målmanden, der også nåede omkring West Bromwich, Preston North End og Burnley, inden han i sommeren 2019 vendte hjem til Skandinavien og Helsingborgs IF.

Det meste af tiden i England bød ikke på ret meget spilletid for Anders Lindegaard, og målmanden havde flere gange lyst til at tage væk, men nogle omstændigheder i privatlivet gjorde, at det ikke var muligt.

Det blev det først, da han skrev under med Helsingborgs IF, og den beslutning har danskeren ikke fortrudt. I et stort interview med Fotboll Skåne fortæller han, at han formentlig havde stoppet karrieren, hvis det ikke var endt med Helsingborg. 

– Den vigtigste anledning til at fortsætte var at få kærligheden til fodbold tilbage, siger Lindegaard og fortsætter:

– Jeg mistede lysten til at spille fodbold, og livet kom til at handle om andet end fodbold. Fodbolden blev bare et job, men hvis man skal præstere, levere og hjælpe sit hold, skal det være mere end det. Det skal være en livsstil, som man gør alt for. Det skal være livets største passion. Hvis man ikke brænder for det, bliver det ikke godt.

Usikkerheden førte til, at Anders Lindegaard forestillede sig et liv helt uden fodbold, selv om en tilværelse i fodboldens verden selvsagt har gjort meget godt for ham – også økonomisk. 

– Fodbold på højeste niveau har også lært mig, at jo flere penge, desto flere bekymringer får du. Penge gør dig ikke glad. Det handler ikke om penge, det handler om meningen med livet. Det handler om at gøre en forskel. Det behøver ikke at være at redde verden fra klimaforandringerne, det kan også være at klippe hæk ude i haven. Du skal finde noget, du føler er meningsfuldt, siger Lindegaard og tilføjer:

– Jeg tror, at andre ting kan være interessant. Jeg har altid ønsket at blive læge, som min far er. Så jeg talte med en studievejleder i Danmark for tre år siden. Jeg sagde, at jeg ikke længere havde lyst til fodbold, og at jeg måske ville starte med at læse til læge. Men jeg var over 30 år og ville så være færdig som læge, når jeg var omkring 55 eller 60. Ah, det ville jeg ikke.

35-årige Anders Lindegaard har kontrakt med Helsingborgs IF frem til udgangen af 2021. 

Læs også:Anders Lindegaard: Jeg er megaglad for, jeg ikke skiftede til OB
Læs også:Jesper Grønkjær var alvorligt syg: Man ligger og kigger ind i en væg






Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Chelsea interesseret i PL-angriber

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Bayern München på plads til Superliga-brag

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



LIVE

Superliga-LIVE: Gift Links forlænger

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Randers FC – Silkeborg IF

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Gaveregn over FC Midtjylland

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil ikke juble i Parken

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’