I januar 2011 skiftede Anders Lindegaard til Manchester United, og det blev startskuddet til mere end otte år i engelsk fodbold for målmanden, der også nåede omkring West Bromwich, Preston North End og Burnley, inden han i sommeren 2019 vendte hjem til Skandinavien og Helsingborgs IF.
Det meste af tiden i England bød ikke på ret meget spilletid for Anders Lindegaard, og målmanden havde flere gange lyst til at tage væk, men nogle omstændigheder i privatlivet gjorde, at det ikke var muligt.
Det blev det først, da han skrev under med Helsingborgs IF, og den beslutning har danskeren ikke fortrudt. I et stort interview med Fotboll Skåne fortæller han, at han formentlig havde stoppet karrieren, hvis det ikke var endt med Helsingborg.
– Den vigtigste anledning til at fortsætte var at få kærligheden til fodbold tilbage, siger Lindegaard og fortsætter:
– Jeg mistede lysten til at spille fodbold, og livet kom til at handle om andet end fodbold. Fodbolden blev bare et job, men hvis man skal præstere, levere og hjælpe sit hold, skal det være mere end det. Det skal være en livsstil, som man gør alt for. Det skal være livets største passion. Hvis man ikke brænder for det, bliver det ikke godt.
Usikkerheden førte til, at Anders Lindegaard forestillede sig et liv helt uden fodbold, selv om en tilværelse i fodboldens verden selvsagt har gjort meget godt for ham – også økonomisk.
– Fodbold på højeste niveau har også lært mig, at jo flere penge, desto flere bekymringer får du. Penge gør dig ikke glad. Det handler ikke om penge, det handler om meningen med livet. Det handler om at gøre en forskel. Det behøver ikke at være at redde verden fra klimaforandringerne, det kan også være at klippe hæk ude i haven. Du skal finde noget, du føler er meningsfuldt, siger Lindegaard og tilføjer:
– Jeg tror, at andre ting kan være interessant. Jeg har altid ønsket at blive læge, som min far er. Så jeg talte med en studievejleder i Danmark for tre år siden. Jeg sagde, at jeg ikke længere havde lyst til fodbold, og at jeg måske ville starte med at læse til læge. Men jeg var over 30 år og ville så være færdig som læge, når jeg var omkring 55 eller 60. Ah, det ville jeg ikke.
35-årige Anders Lindegaard har kontrakt med Helsingborgs IF frem til udgangen af 2021.
Læs også:Anders Lindegaard: Jeg er megaglad for, jeg ikke skiftede til OB
Læs også:Jesper Grønkjær var alvorligt syg: Man ligger og kigger ind i en væg
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
LIVE: AGF klarede presset!
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
EKSKLUSIVT
