Anders Lindegaard: Jo flere penge du har, jo større er bekymringerne

Anders Lindegaard har genfundet kærligheden til fodbold i svenske Helsingborgs IF.



I januar 2011 skiftede Anders Lindegaard til Manchester United, og det blev startskuddet til mere end otte år i engelsk fodbold for målmanden, der også nåede omkring West Bromwich, Preston North End og Burnley, inden han i sommeren 2019 vendte hjem til Skandinavien og Helsingborgs IF.

Det meste af tiden i England bød ikke på ret meget spilletid for Anders Lindegaard, og målmanden havde flere gange lyst til at tage væk, men nogle omstændigheder i privatlivet gjorde, at det ikke var muligt.

Det blev det først, da han skrev under med Helsingborgs IF, og den beslutning har danskeren ikke fortrudt. I et stort interview med Fotboll Skåne fortæller han, at han formentlig havde stoppet karrieren, hvis det ikke var endt med Helsingborg. 

– Den vigtigste anledning til at fortsætte var at få kærligheden til fodbold tilbage, siger Lindegaard og fortsætter:

– Jeg mistede lysten til at spille fodbold, og livet kom til at handle om andet end fodbold. Fodbolden blev bare et job, men hvis man skal præstere, levere og hjælpe sit hold, skal det være mere end det. Det skal være en livsstil, som man gør alt for. Det skal være livets største passion. Hvis man ikke brænder for det, bliver det ikke godt.

Usikkerheden førte til, at Anders Lindegaard forestillede sig et liv helt uden fodbold, selv om en tilværelse i fodboldens verden selvsagt har gjort meget godt for ham – også økonomisk. 

– Fodbold på højeste niveau har også lært mig, at jo flere penge, desto flere bekymringer får du. Penge gør dig ikke glad. Det handler ikke om penge, det handler om meningen med livet. Det handler om at gøre en forskel. Det behøver ikke at være at redde verden fra klimaforandringerne, det kan også være at klippe hæk ude i haven. Du skal finde noget, du føler er meningsfuldt, siger Lindegaard og tilføjer:

– Jeg tror, at andre ting kan være interessant. Jeg har altid ønsket at blive læge, som min far er. Så jeg talte med en studievejleder i Danmark for tre år siden. Jeg sagde, at jeg ikke længere havde lyst til fodbold, og at jeg måske ville starte med at læse til læge. Men jeg var over 30 år og ville så være færdig som læge, når jeg var omkring 55 eller 60. Ah, det ville jeg ikke.

35-årige Anders Lindegaard har kontrakt med Helsingborgs IF frem til udgangen af 2021. 

Læs også:Anders Lindegaard: Jeg er megaglad for, jeg ikke skiftede til OB
Læs også:Jesper Grønkjær var alvorligt syg: Man ligger og kigger ind i en væg




LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Interessant melding om VM-profil

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tyskland – Elfenbenskysten

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brasilien – Haiti

‘Det største tilbageslag i min karriere’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

Tyrkiet – Paraguay

Skotland – Marokko

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Vigtigt nyt for ‘AC’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere Superliga-kamp rykkes

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’