Anders Lindegaard: Jo flere penge du har, jo større er bekymringerne

Anders Lindegaard har genfundet kærligheden til fodbold i svenske Helsingborgs IF.



I januar 2011 skiftede Anders Lindegaard til Manchester United, og det blev startskuddet til mere end otte år i engelsk fodbold for målmanden, der også nåede omkring West Bromwich, Preston North End og Burnley, inden han i sommeren 2019 vendte hjem til Skandinavien og Helsingborgs IF.

Det meste af tiden i England bød ikke på ret meget spilletid for Anders Lindegaard, og målmanden havde flere gange lyst til at tage væk, men nogle omstændigheder i privatlivet gjorde, at det ikke var muligt.

Det blev det først, da han skrev under med Helsingborgs IF, og den beslutning har danskeren ikke fortrudt. I et stort interview med Fotboll Skåne fortæller han, at han formentlig havde stoppet karrieren, hvis det ikke var endt med Helsingborg. 

– Den vigtigste anledning til at fortsætte var at få kærligheden til fodbold tilbage, siger Lindegaard og fortsætter:

– Jeg mistede lysten til at spille fodbold, og livet kom til at handle om andet end fodbold. Fodbolden blev bare et job, men hvis man skal præstere, levere og hjælpe sit hold, skal det være mere end det. Det skal være en livsstil, som man gør alt for. Det skal være livets største passion. Hvis man ikke brænder for det, bliver det ikke godt.

Usikkerheden førte til, at Anders Lindegaard forestillede sig et liv helt uden fodbold, selv om en tilværelse i fodboldens verden selvsagt har gjort meget godt for ham – også økonomisk. 

– Fodbold på højeste niveau har også lært mig, at jo flere penge, desto flere bekymringer får du. Penge gør dig ikke glad. Det handler ikke om penge, det handler om meningen med livet. Det handler om at gøre en forskel. Det behøver ikke at være at redde verden fra klimaforandringerne, det kan også være at klippe hæk ude i haven. Du skal finde noget, du føler er meningsfuldt, siger Lindegaard og tilføjer:

– Jeg tror, at andre ting kan være interessant. Jeg har altid ønsket at blive læge, som min far er. Så jeg talte med en studievejleder i Danmark for tre år siden. Jeg sagde, at jeg ikke længere havde lyst til fodbold, og at jeg måske ville starte med at læse til læge. Men jeg var over 30 år og ville så være færdig som læge, når jeg var omkring 55 eller 60. Ah, det ville jeg ikke.

35-årige Anders Lindegaard har kontrakt med Helsingborgs IF frem til udgangen af 2021. 

Læs også:Anders Lindegaard: Jeg er megaglad for, jeg ikke skiftede til OB
Læs også:Jesper Grønkjær var alvorligt syg: Man ligger og kigger ind i en væg




LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Peter Graulund med hård Superliga-dom

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Har budt en milliard

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Carlo Holse skifter til amerikansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Rodri er blevet opereret i ryggen

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan