Askou tager Sverige med storm: Har gjort lidt nas

Jens Berthel Askou har vendt skuden i IFK Göteborg, og har det kunnet lade sig gøre, fordi han har skruet bissen på.



Det startede egentlig ikke særlig godt.

Én sejr i de første seks ligakampe var facit for Jens Berthel Askou, der var under pres fra start i IFK Göteborg. Resultaterne var sløje og klubbens fans utilfredse. Det ville være en katastrofe, hvis IFK Göteborg skulle rykke ud af Allsvenskan. 

Men spol tiden frem til i dag, og det hele er vendt på hovedet. Askou soler sig i succes, og med ham ved roret er Göteborg det hold, som har hentet næstflest point de seneste ti spillerunder. Derfor har man nu seks point ned til den direkte nedrykningsplads og tre point til den, som sender en i drabelige playoff-kampe. 

Jens Berthel Askous første ord til Tipsbladet over telefonen opsummerer da også meget godt, hvordan det går. 

– Det går noget bedre, end da jeg startede, lad mig sige det sådan, siger han tydeligvis i godt humør. 

Askous tropper har vundet fem af de seneste seks ligakampe, og man er ubesejret. Spørgsmålet er så, hvad der egentlig pludselig fik det til at klikke sådan? 

– Der er mange årsager, og det kommer over tid. Vi fik nogle gode spillere ind, som har gjort en forskel. Vi fik nogle vigtige spillere tilbage fra skader, og så fik vi sat nogle ting i vores dagligdag omkring kultur.

– Vi fik taget fat i nogle ting, der gjorde lidt ondt, omkring mentaliteten første og fremmest. Og så har vi arbejdet rigtig meget med fodbolddelen også. Kombinationen af alle de ting plus en Marcus Berg, som viste, hvad han var bedst til, da vi havde allermest brug for ham, så er vi et andet sted nu, og så får man den her dyne, som har ligget tungt, løftet af sig, siger han med henvisning til de store forventninger, der er til klubben.

Det er dog ikke sådan, at det har været smertefrit at vende de mange nederlag til sejre. For Askou har rusket op i hele kulturen omkring holdet.

– Det kan godt være lidt hårdt, og der har også været nogle episoder, som har gjort lidt nas på enkelte, når man arbejder med personligheder. Vi har brudt nogle adfærdsmønstre, og så har vi ridset nogle ting op, som jeg syntes var acceptable, og nogle der ikke var, og så har jeg været ekstremt konsekvent på dem.

Snus er ikke fuldstændig forbudt
Tidligere har Ekstra Bladet meldt, at Jens Berthel Askou har forbudt sine spillere at tage snus, mens de er på arbejde. Det er ikke bare en lille ting, for snus er utrolig populært i den del i Sverige, siger han. 

– Det er jo ikke fordi, det er fuldstændig forbudt at tage snus, men vi har lavet nogle regler for, hvornår det er acceptabelt, og hvornår det ikke er. Så må vi se over tid. Det er noget, som der er meget tradition omkring i den del af Sverige.

– Det gode er, at flere af de bærende spillere har været ude og spille i Europa på de største adresser, hvor de har været vant til, at der har været nogle regler og disciplin, man skal overholde for at nå nogle fælles mål. Så de har hilst det meget velkomment, at der blev strammet op, afslører han. 

Han påpeger, at det her med at rydde fuldstændig op og ændre kulturen var en af de ting, der stod øverst på hans jobbeskrivelse, dengang han blev ansat. 

Og man må sige, at det har givet resultater. Lige nu svæver Göteborg på en sky, og Jens Berthel Askou kan også mærke, at stemningen blandt klubbens mange fans er helt anderledes nu, end da han tog over. 

IFK Göteborg skal på en svær opgave søndag, når man møder Hammarby. Ser vi nemlig på de ti seneste kampe, så er det kun dem, som overgår dem i antallet af vundne point.






Utrolig dansk succes i Belgien


Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Klar besked fra Frank efter nedtur

Uenig med Superligaprofil: ‘Frygteligt scenarie’

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

242 millioner sidder på bænken

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Anosike Ementa hylder: ‘Den bedste, jeg har set’

Medie roser brandvarm dansker

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Vanvittig Pogacar-klausul 

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Di Marzio med klar melding

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Ruben Amorim: Den største i min tid her

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Melder sin afsked

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

– Det er rigtig vildt det her!

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Verdensstjerne ked af Runes skade

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

Derfor var Højlund pludselig ude

Spændende nyt om Simon Kjær

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Jan Bech Andersen: ‘Pludselig ser de dollartegn’

Nedtur for Thomas Frank

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Apacher kan vinde Istanbul-derby

FC Midtjylland ydmyger Vejle

Ekspert med dyster Rune-melding

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

Ny dansk nedtur: Tauson trækker sig

OB vinder første sejr på udebane

Alexander Lind sikrer FCN-sejr over Randers

Fejler stort

– De 3 Man Utd-stjerner har ikke, hvad der kræves