Askou tager Sverige med storm: Har gjort lidt nas

Jens Berthel Askou har vendt skuden i IFK Göteborg, og har det kunnet lade sig gøre, fordi han har skruet bissen på.



Det startede egentlig ikke særlig godt.

Én sejr i de første seks ligakampe var facit for Jens Berthel Askou, der var under pres fra start i IFK Göteborg. Resultaterne var sløje og klubbens fans utilfredse. Det ville være en katastrofe, hvis IFK Göteborg skulle rykke ud af Allsvenskan. 

Men spol tiden frem til i dag, og det hele er vendt på hovedet. Askou soler sig i succes, og med ham ved roret er Göteborg det hold, som har hentet næstflest point de seneste ti spillerunder. Derfor har man nu seks point ned til den direkte nedrykningsplads og tre point til den, som sender en i drabelige playoff-kampe. 

Jens Berthel Askous første ord til Tipsbladet over telefonen opsummerer da også meget godt, hvordan det går. 

– Det går noget bedre, end da jeg startede, lad mig sige det sådan, siger han tydeligvis i godt humør. 

Askous tropper har vundet fem af de seneste seks ligakampe, og man er ubesejret. Spørgsmålet er så, hvad der egentlig pludselig fik det til at klikke sådan? 

– Der er mange årsager, og det kommer over tid. Vi fik nogle gode spillere ind, som har gjort en forskel. Vi fik nogle vigtige spillere tilbage fra skader, og så fik vi sat nogle ting i vores dagligdag omkring kultur.

– Vi fik taget fat i nogle ting, der gjorde lidt ondt, omkring mentaliteten første og fremmest. Og så har vi arbejdet rigtig meget med fodbolddelen også. Kombinationen af alle de ting plus en Marcus Berg, som viste, hvad han var bedst til, da vi havde allermest brug for ham, så er vi et andet sted nu, og så får man den her dyne, som har ligget tungt, løftet af sig, siger han med henvisning til de store forventninger, der er til klubben.

Det er dog ikke sådan, at det har været smertefrit at vende de mange nederlag til sejre. For Askou har rusket op i hele kulturen omkring holdet.

– Det kan godt være lidt hårdt, og der har også været nogle episoder, som har gjort lidt nas på enkelte, når man arbejder med personligheder. Vi har brudt nogle adfærdsmønstre, og så har vi ridset nogle ting op, som jeg syntes var acceptable, og nogle der ikke var, og så har jeg været ekstremt konsekvent på dem.

Snus er ikke fuldstændig forbudt
Tidligere har Ekstra Bladet meldt, at Jens Berthel Askou har forbudt sine spillere at tage snus, mens de er på arbejde. Det er ikke bare en lille ting, for snus er utrolig populært i den del i Sverige, siger han. 

– Det er jo ikke fordi, det er fuldstændig forbudt at tage snus, men vi har lavet nogle regler for, hvornår det er acceptabelt, og hvornår det ikke er. Så må vi se over tid. Det er noget, som der er meget tradition omkring i den del af Sverige.

– Det gode er, at flere af de bærende spillere har været ude og spille i Europa på de største adresser, hvor de har været vant til, at der har været nogle regler og disciplin, man skal overholde for at nå nogle fælles mål. Så de har hilst det meget velkomment, at der blev strammet op, afslører han. 

Han påpeger, at det her med at rydde fuldstændig op og ændre kulturen var en af de ting, der stod øverst på hans jobbeskrivelse, dengang han blev ansat. 

Og man må sige, at det har givet resultater. Lige nu svæver Göteborg på en sky, og Jens Berthel Askou kan også mærke, at stemningen blandt klubbens mange fans er helt anderledes nu, end da han tog over. 

IFK Göteborg skal på en svær opgave søndag, når man møder Hammarby. Ser vi nemlig på de ti seneste kampe, så er det kun dem, som overgår dem i antallet af vundne point.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Brøndby-handel er kollapset

Danmark – Nordmakedonien

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Nu flytter anfører til Danmark

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Riemer melder stjerne klar

Helt på røven over Victor Froholdt

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg