Avis: Dette sagde racismeanklaget dansk træner

Norsk avis mener nu at vide, hvad det er for konkrete udtalelser, der har bragt den danske cheftræner Henrik Pedersen i fedtefadet.



Den danske Strømsgodset-træner Henrik Pedersen er blevet anklaget for racisme af syv spillere fra den norske klub, der har henvendt sig til NISO, Spillerforeningen i Norge, med en klage over den danske træner.

Mandag meldte Strømsgodset ellers ud, at en intern undersøgelse i klubben har fastlagt, at Henrik Pedersen ikke har ytret sig racistisk, hvorfor han også beholder sit job som cheftræner.

Det sidste punktum i den sag ser dog ikke ud til at være sat, og nu kan Nettavisen afsløre, hvad det er, Henrik Pedersen har sagt, som har efterladt minimum syv Strømsgodset-spillere fortørnet.

Avisen beskriver to episoder.

Den ene udspillede sig under klubbens træningslejr i spanske Marbella sidste år. Her skal Henrik Pedersen have udtalt:

– Hun vil sikkert tale med XX og XX, efter at hun har talt med dig. Hun vil sikkert tale med dig på grund af dine dejlige “niggerbodies”. 

Den anden episode fandt sted i starten af 2021.

På et møde skal Henrik Pedersen og de øvrige personer have diskuteret en konkret spiller i truppen. Efter nogle diskussioner frem og tilbage om spillerens måde at håndtere en situation på, henvender Henrik Pedersen sig til en af de øvrige tilstedeværende og bruger ordet “idiot” efterfulgt af “monkey” for at beskrive spilleren.

Avisen har fået de to episoder bekræftet af flere kilder. Ifølge Nettavisen har der i alt fundet fire episoder sted – indholdet af de to øvrige er ikke avisen bekendt.

Afviser anklager
Henrik Pedersen har foreløbig ikke sagt mange ord i sagen, men mandag forfattede han et skriftligt svar til den store norske avis, VG.

Det skete i kølvandet på den interne undersøgelse i Strømsgodset, som konkluderede, at der ikke er en finger at sætte på danskeren.

– Jeg har personligt ikke været i tvivl om, at beskyldningerne var ubegrundede, og at jeg ville blive renset. Men det har meget stressende dage, hvor jeg på grund af klubbens interne efterforskning har valgt ikke at kommentere sagen offentligt, fordi jeg ikke ønskede at forstyrre den vigtige proces, lød det fra Henrik Pedersen.

Henrik Pedersen har været cheftræner i Stømsgodset siden sommeren 2019. 





Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Arteta afviser kritik fra kollega

Reagerer på Brøndby-bombe

David Nielsen tæt på fyring

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Jubler over Benjamin Schmedes

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

Langer ud efter trænerlegende

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

631 millioner kroner

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Køber engelsk klub

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Newcastle – Manchester United

Skræmmende Chido Obi-scener

FCM henter svensk forsvarstalent

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

‘Han tisser isterninger’

I chok over Manchester United

– Det må for alt i verden ikke ske!

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Nu er Dreyer historisk

Kritik preller af på Arteta

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Arne Slot dybt frustreret

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Victor Nelsson topper international impact-liste

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM