Avis: Dette sagde racismeanklaget dansk træner

Norsk avis mener nu at vide, hvad det er for konkrete udtalelser, der har bragt den danske cheftræner Henrik Pedersen i fedtefadet.



Den danske Strømsgodset-træner Henrik Pedersen er blevet anklaget for racisme af syv spillere fra den norske klub, der har henvendt sig til NISO, Spillerforeningen i Norge, med en klage over den danske træner.

Mandag meldte Strømsgodset ellers ud, at en intern undersøgelse i klubben har fastlagt, at Henrik Pedersen ikke har ytret sig racistisk, hvorfor han også beholder sit job som cheftræner.

Det sidste punktum i den sag ser dog ikke ud til at være sat, og nu kan Nettavisen afsløre, hvad det er, Henrik Pedersen har sagt, som har efterladt minimum syv Strømsgodset-spillere fortørnet.

Avisen beskriver to episoder.

Den ene udspillede sig under klubbens træningslejr i spanske Marbella sidste år. Her skal Henrik Pedersen have udtalt:

– Hun vil sikkert tale med XX og XX, efter at hun har talt med dig. Hun vil sikkert tale med dig på grund af dine dejlige “niggerbodies”. 

Den anden episode fandt sted i starten af 2021.

På et møde skal Henrik Pedersen og de øvrige personer have diskuteret en konkret spiller i truppen. Efter nogle diskussioner frem og tilbage om spillerens måde at håndtere en situation på, henvender Henrik Pedersen sig til en af de øvrige tilstedeværende og bruger ordet “idiot” efterfulgt af “monkey” for at beskrive spilleren.

Avisen har fået de to episoder bekræftet af flere kilder. Ifølge Nettavisen har der i alt fundet fire episoder sted – indholdet af de to øvrige er ikke avisen bekendt.

Afviser anklager
Henrik Pedersen har foreløbig ikke sagt mange ord i sagen, men mandag forfattede han et skriftligt svar til den store norske avis, VG.

Det skete i kølvandet på den interne undersøgelse i Strømsgodset, som konkluderede, at der ikke er en finger at sætte på danskeren.

– Jeg har personligt ikke været i tvivl om, at beskyldningerne var ubegrundede, og at jeg ville blive renset. Men det har meget stressende dage, hvor jeg på grund af klubbens interne efterforskning har valgt ikke at kommentere sagen offentligt, fordi jeg ikke ønskede at forstyrre den vigtige proces, lød det fra Henrik Pedersen.

Henrik Pedersen har været cheftræner i Stømsgodset siden sommeren 2019. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Danske klubber scorer millioner på VM

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Monsterbud på vej