Den danske Strømsgodset-træner Henrik Pedersen er blevet anklaget for racisme af syv spillere fra den norske klub, der har henvendt sig til NISO, Spillerforeningen i Norge, med en klage over den danske træner.
Mandag meldte Strømsgodset ellers ud, at en intern undersøgelse i klubben har fastlagt, at Henrik Pedersen ikke har ytret sig racistisk, hvorfor han også beholder sit job som cheftræner.
Det sidste punktum i den sag ser dog ikke ud til at være sat, og nu kan Nettavisen afsløre, hvad det er, Henrik Pedersen har sagt, som har efterladt minimum syv Strømsgodset-spillere fortørnet.
Avisen beskriver to episoder.
Den ene udspillede sig under klubbens træningslejr i spanske Marbella sidste år. Her skal Henrik Pedersen have udtalt:
– Hun vil sikkert tale med XX og XX, efter at hun har talt med dig. Hun vil sikkert tale med dig på grund af dine dejlige “niggerbodies”.
Den anden episode fandt sted i starten af 2021.
På et møde skal Henrik Pedersen og de øvrige personer have diskuteret en konkret spiller i truppen. Efter nogle diskussioner frem og tilbage om spillerens måde at håndtere en situation på, henvender Henrik Pedersen sig til en af de øvrige tilstedeværende og bruger ordet “idiot” efterfulgt af “monkey” for at beskrive spilleren.
Avisen har fået de to episoder bekræftet af flere kilder. Ifølge Nettavisen har der i alt fundet fire episoder sted – indholdet af de to øvrige er ikke avisen bekendt.
Afviser anklager
Henrik Pedersen har foreløbig ikke sagt mange ord i sagen, men mandag forfattede han et skriftligt svar til den store norske avis, VG.
Det skete i kølvandet på den interne undersøgelse i Strømsgodset, som konkluderede, at der ikke er en finger at sætte på danskeren.
– Jeg har personligt ikke været i tvivl om, at beskyldningerne var ubegrundede, og at jeg ville blive renset. Men det har meget stressende dage, hvor jeg på grund af klubbens interne efterforskning har valgt ikke at kommentere sagen offentligt, fordi jeg ikke ønskede at forstyrre den vigtige proces, lød det fra Henrik Pedersen.
Henrik Pedersen har været cheftræner i Stømsgodset siden sommeren 2019.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
England – DR Congo
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
