Avis: Dette sagde racismeanklaget dansk træner

Norsk avis mener nu at vide, hvad det er for konkrete udtalelser, der har bragt den danske cheftræner Henrik Pedersen i fedtefadet.



Den danske Strømsgodset-træner Henrik Pedersen er blevet anklaget for racisme af syv spillere fra den norske klub, der har henvendt sig til NISO, Spillerforeningen i Norge, med en klage over den danske træner.

Mandag meldte Strømsgodset ellers ud, at en intern undersøgelse i klubben har fastlagt, at Henrik Pedersen ikke har ytret sig racistisk, hvorfor han også beholder sit job som cheftræner.

Det sidste punktum i den sag ser dog ikke ud til at være sat, og nu kan Nettavisen afsløre, hvad det er, Henrik Pedersen har sagt, som har efterladt minimum syv Strømsgodset-spillere fortørnet.

Avisen beskriver to episoder.

Den ene udspillede sig under klubbens træningslejr i spanske Marbella sidste år. Her skal Henrik Pedersen have udtalt:

– Hun vil sikkert tale med XX og XX, efter at hun har talt med dig. Hun vil sikkert tale med dig på grund af dine dejlige “niggerbodies”. 

Den anden episode fandt sted i starten af 2021.

På et møde skal Henrik Pedersen og de øvrige personer have diskuteret en konkret spiller i truppen. Efter nogle diskussioner frem og tilbage om spillerens måde at håndtere en situation på, henvender Henrik Pedersen sig til en af de øvrige tilstedeværende og bruger ordet “idiot” efterfulgt af “monkey” for at beskrive spilleren.

Avisen har fået de to episoder bekræftet af flere kilder. Ifølge Nettavisen har der i alt fundet fire episoder sted – indholdet af de to øvrige er ikke avisen bekendt.

Afviser anklager
Henrik Pedersen har foreløbig ikke sagt mange ord i sagen, men mandag forfattede han et skriftligt svar til den store norske avis, VG.

Det skete i kølvandet på den interne undersøgelse i Strømsgodset, som konkluderede, at der ikke er en finger at sætte på danskeren.

– Jeg har personligt ikke været i tvivl om, at beskyldningerne var ubegrundede, og at jeg ville blive renset. Men det har meget stressende dage, hvor jeg på grund af klubbens interne efterforskning har valgt ikke at kommentere sagen offentligt, fordi jeg ikke ønskede at forstyrre den vigtige proces, lød det fra Henrik Pedersen.

Henrik Pedersen har været cheftræner i Stømsgodset siden sommeren 2019. 





– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk


– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Prelec med kontant Christian Sørensen-melding

Storroser Yuito Suzuki

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

– Ingen har pengene til at friste mig

OB og Brøndby IF brager sammen

‘FCM ville ikke vælge én eneste fra FCK’

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

Skrækkeligt Napoli-nyt

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Her kan du se OB mod Brøndby IF

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Klubskifte kan ske – møde i denne uge

Lukkede tre mål ind – nu roses Schmeichel

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Transfer på vej? ‘CV’ flirter med Superliga-profil

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

OB – Brøndby IF

Sensationel udvikling på vej?

Brøndby-afvisning overrasker Farzam Abolhosseini

På røven over dansk stjerne

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Thomas Frank og Tottenham vinder stort

I svime over dansker

Fire på stribe for Hjulmand

Revser FCK-profiler: ‘De er sjuskede’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Dorgu stjæler overskrifter – bliver slagtet

– Så kan de glemme alt om et dansk mesterskab

Hård kritik efter Rune-skade: Frygter for helbred

Neestrup: Snoren er kortere her

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Brøndby-profil træner ikke med

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

Frank sammenlignet med legende

– Han får en stor stemme i FC København

‘Kom uventet – det har været voldsomt’

Farvel og tak – Juventus fyrer Igor Tudor

Dreyer fortsætter målformen i playoff-kamp

Få mål i Moreira

Danskere får bronze på efterbevilling

Matcher Wilczek på vild liste

‘Selvfølgelig er det alvorligt’

‘Det blev et hundeslagsmål’