Den danske træner Henrik Pedersen er havnet i modvind i Norge. I sidste uge kunne flere medier skrive, at Strømsgodset-træneren blev undersøgt for at have udtrykt sig racistisk og krænkende over for personer i klubben.
Siden har Strømsgodset meddelt, at de trods “uheldige episoder” har besluttet sig for at beholde træneren.
Men sagen er ikke overstået endnu, lader det til.
Ifølge norsk TV2 har syv spillere således anklaget Henrik Pedersen for racisme til NISO, der er Spillerforeningen i Norge. Det bekræftes også af Strømsgodsets bestyrelsesformand, Ivar Strømsjordet.
– Vi registrerer det. Det er svært at forholde sig til, når det er anonyme beskeder uden konkret indhold, siger Ivar Strømsjordet til TV2.no og afviser, at de var for tidligt ude med en fredning af Henrik Pedersen:
– Nej, vi mener, at vi har haft en så grundig efterforskning og talt med så mange, at vi mener, at der var grundlag for at afslutte sagen i går.
NISO’s advokat Eirik Monsen mener, at Strømsgodset bør tage de anonyme henvendelser meget alvorligt. Samtidig kritiserer han klubbens pressemeddelelse om sagen, hvor de freder Henrik Pedersen.
Her understregede de, at der var uheldige episoder, men at de ikke havde oplevet racistiske kommentarer.
– Vi oplever, at pressemeddelelsen er modstridende og stærkt vildledende. Det fremgår af pressemeddelelsen, at uheldige episoder er blevet afsløret, men den eneste episode, der er rapporteret, er af racistisk karakter. Det vedrører ikke ledelsesstil eller andre forhold, siger Monsen.
Henrik Pedersen brød mandag tavsheden og kommenterede kort på sagen. Læs hans kommentar her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
