Brød kontrakten med VB: Forhandler med to klubber

Alexander Milosevic forlod Vejle Boldklub ved årsskiftet, og nu forhandler han angiveligt kontrakt med to forskellige klubber i Sverige.



Siden Alexander Milosevic forlod Vejle Boldklub ved årsskiftet, har han været klubløs. Noget tyder dog på, at han inden længe bliver præsenteret i en af de store klubber i Sverige. Spørgsmålet er bare hvilken.

Ifølge Aftonbladet forhandler Milosevic-lejren både med Malmö FF og AIK. Avisen skriver, at spillerens agent er rejst til Malmø for at tale med Jon Dal Tomassons klub, mens Milosevic selv fører diskussioner med AIK hjemme i Stockholm.

Det var netop i AIK, at den nu 29-årige Milosevic fik sit store gennembrud for ti år siden, og det var AIK, han vendte tilbage til i 2018 efter en årrække i tyrkisk og tysk fodbold. Siden var han et smut i Nottingham Forest, inden han i sommeren 2020 skrev en toårig aftale med Vejle.

Ifølge Alexander Milosevic selv var han også tæt på at skifte til AIK, inden han endte i Vejle. Her nåede han at etablere sig som fast mand, inden han og klubben blev enige om at ophæve kontrakten før tid.

Ender han med at skifte til Malmö FF, bliver han holdkammerat med danskerne Lasse Nielsen, Jonas Knudsen, Søren Rieks og Anders “AC” Christiansen. Førstnævnte kommer han desuden til at konkurrere med i midterforsvaret. Det samme gælder de to tidligere Superliga-spillere Anel Ahmedhodzic og Franz Brorsson.

Tidligere har cheftræneren for IFK Norrköping udtalt sig om muligheden for at hente Milosevic til klubben. Læs de udtalelser her.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Brasiliansk VM-mavepuster

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Arsenal-dansker vender hjem

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge