Siden Alexander Milosevic forlod Vejle Boldklub ved årsskiftet, har han været klubløs. Noget tyder dog på, at han inden længe bliver præsenteret i en af de store klubber i Sverige. Spørgsmålet er bare hvilken.
Ifølge Aftonbladet forhandler Milosevic-lejren både med Malmö FF og AIK. Avisen skriver, at spillerens agent er rejst til Malmø for at tale med Jon Dal Tomassons klub, mens Milosevic selv fører diskussioner med AIK hjemme i Stockholm.
Det var netop i AIK, at den nu 29-årige Milosevic fik sit store gennembrud for ti år siden, og det var AIK, han vendte tilbage til i 2018 efter en årrække i tyrkisk og tysk fodbold. Siden var han et smut i Nottingham Forest, inden han i sommeren 2020 skrev en toårig aftale med Vejle.
Ifølge Alexander Milosevic selv var han også tæt på at skifte til AIK, inden han endte i Vejle. Her nåede han at etablere sig som fast mand, inden han og klubben blev enige om at ophæve kontrakten før tid.
Ender han med at skifte til Malmö FF, bliver han holdkammerat med danskerne Lasse Nielsen, Jonas Knudsen, Søren Rieks og Anders “AC” Christiansen. Førstnævnte kommer han desuden til at konkurrere med i midterforsvaret. Det samme gælder de to tidligere Superliga-spillere Anel Ahmedhodzic og Franz Brorsson.
Tidligere har cheftræneren for IFK Norrköping udtalt sig om muligheden for at hente Milosevic til klubben. Læs de udtalelser her.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
