Brød kontrakten med VB: Forhandler med to klubber

Alexander Milosevic forlod Vejle Boldklub ved årsskiftet, og nu forhandler han angiveligt kontrakt med to forskellige klubber i Sverige.



Siden Alexander Milosevic forlod Vejle Boldklub ved årsskiftet, har han været klubløs. Noget tyder dog på, at han inden længe bliver præsenteret i en af de store klubber i Sverige. Spørgsmålet er bare hvilken.

Ifølge Aftonbladet forhandler Milosevic-lejren både med Malmö FF og AIK. Avisen skriver, at spillerens agent er rejst til Malmø for at tale med Jon Dal Tomassons klub, mens Milosevic selv fører diskussioner med AIK hjemme i Stockholm.

Det var netop i AIK, at den nu 29-årige Milosevic fik sit store gennembrud for ti år siden, og det var AIK, han vendte tilbage til i 2018 efter en årrække i tyrkisk og tysk fodbold. Siden var han et smut i Nottingham Forest, inden han i sommeren 2020 skrev en toårig aftale med Vejle.

Ifølge Alexander Milosevic selv var han også tæt på at skifte til AIK, inden han endte i Vejle. Her nåede han at etablere sig som fast mand, inden han og klubben blev enige om at ophæve kontrakten før tid.

Ender han med at skifte til Malmö FF, bliver han holdkammerat med danskerne Lasse Nielsen, Jonas Knudsen, Søren Rieks og Anders “AC” Christiansen. Førstnævnte kommer han desuden til at konkurrere med i midterforsvaret. Det samme gælder de to tidligere Superliga-spillere Anel Ahmedhodzic og Franz Brorsson.

Tidligere har cheftræneren for IFK Norrköping udtalt sig om muligheden for at hente Milosevic til klubben. Læs de udtalelser her.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Patrick Dorgu er med

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Gratis adgang til Superliga-brag

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal