– Cifuentes er et lidt spændende valg

AaB mister Martí Cifuentes til Hammarby den 1. marts.



AaB er i øjeblikket på træningslejr på Malta, men det er uden cheftræner Martí Cifuentes.

Den spanske træner har nemlig lavet en aftale med svenske Hammarby, der henter Cifuentes pr. 1. marts, hvorfor assistenttrænerne Rasmus Würtz og Oscar Hiljemark tager sig af AaB-truppen under de sydlige himmelstrøg.

I Hammarby skal Cifuentes erstatte Milos Milojevic, og den svenske TV4-journalist Patrick Ekwall mener, Allsvenkan-klubben har lavet en god handel.

– Cifuentes har været et navn, andre end Hammarby har vist interesse for, og jeg er slet ikke overrasket over, at de kigger mod udlandet for at finde den, de leder efter. Der var selvfølgelig en tanke med ansættelsen af Milojevic, for han havde den profil, Hammarby har ledt efter siden afsked med Bilborn, siger han til FotbollDirekt.

– Nu skete der det med Miljojevic, man ikke kunne spå om, og derfor er min fornemmelse, at Martí Cifuentes er en fortsættelse af den idé, klubben har om, hvordan en træner skal være. Lidt moderne plejer man at sige, at man har kunnet sætte et kryds ved alle bokse.

– Det er et interessant og lidt spændende valg, for Cifuentes har endnu ikke haft resultater, der har været bemærkelsesværdige, men han har fået fantastiske anbefalinger.

Som aftalen er mellem AaB og Hammarby lige nu, skifter Cifuentes først den 1. marts. Til den tid er der cirka en måned til sæsonpremieren i Allsvenskan, og det er ikke helt optimalt, mener Ekwall.

– Det er umuligt at komme uden om, at det ikke er nogen optimal løsning for nogen af parterne – hverken Hammarby, Cifuentes eller AaB. Men det siger noget om, at skulle de have det, de ville, var det sandsynligvis den eneste løsning.

– Det betyder, at den nye træner får en måned med holdet, før der er Allsvenskan-premiere, hvilket ikke er meget, når man skal bygge noget nyt op. Til gengæld havde Milojevic ikke meget mere tid, da han kom til Bajen (Hammarbys øgenavn, red.) i løbet af sommeren.

Martí Cifuentes har lavet en treårig aftale med Hammarby.







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Jagter stor Liverpool-stjerne

Afviser monsterbud på Simsir

Premier League-klub giver cheftræneren sparket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Spanien – Østrig

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Her kan man se La Liga fremover

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Portugal – Kroatien

Tullberg teaser for transfer