AaB er i øjeblikket på træningslejr på Malta, men det er uden cheftræner Martí Cifuentes.
Den spanske træner har nemlig lavet en aftale med svenske Hammarby, der henter Cifuentes pr. 1. marts, hvorfor assistenttrænerne Rasmus Würtz og Oscar Hiljemark tager sig af AaB-truppen under de sydlige himmelstrøg.
I Hammarby skal Cifuentes erstatte Milos Milojevic, og den svenske TV4-journalist Patrick Ekwall mener, Allsvenkan-klubben har lavet en god handel.
– Cifuentes har været et navn, andre end Hammarby har vist interesse for, og jeg er slet ikke overrasket over, at de kigger mod udlandet for at finde den, de leder efter. Der var selvfølgelig en tanke med ansættelsen af Milojevic, for han havde den profil, Hammarby har ledt efter siden afsked med Bilborn, siger han til FotbollDirekt.
– Nu skete der det med Miljojevic, man ikke kunne spå om, og derfor er min fornemmelse, at Martí Cifuentes er en fortsættelse af den idé, klubben har om, hvordan en træner skal være. Lidt moderne plejer man at sige, at man har kunnet sætte et kryds ved alle bokse.
– Det er et interessant og lidt spændende valg, for Cifuentes har endnu ikke haft resultater, der har været bemærkelsesværdige, men han har fået fantastiske anbefalinger.
Som aftalen er mellem AaB og Hammarby lige nu, skifter Cifuentes først den 1. marts. Til den tid er der cirka en måned til sæsonpremieren i Allsvenskan, og det er ikke helt optimalt, mener Ekwall.
– Det er umuligt at komme uden om, at det ikke er nogen optimal løsning for nogen af parterne – hverken Hammarby, Cifuentes eller AaB. Men det siger noget om, at skulle de have det, de ville, var det sandsynligvis den eneste løsning.
– Det betyder, at den nye træner får en måned med holdet, før der er Allsvenskan-premiere, hvilket ikke er meget, når man skal bygge noget nyt op. Til gengæld havde Milojevic ikke meget mere tid, da han kom til Bajen (Hammarbys øgenavn, red.) i løbet af sommeren.
Martí Cifuentes har lavet en treårig aftale med Hammarby.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
OPTAKT
Skotland – Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Chokskifte på vej?
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
OPTAKT
Tjekkiet – Mexico
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Marokko – Haiti
