– Cifuentes er et lidt spændende valg

AaB mister Martí Cifuentes til Hammarby den 1. marts.



AaB er i øjeblikket på træningslejr på Malta, men det er uden cheftræner Martí Cifuentes.

Den spanske træner har nemlig lavet en aftale med svenske Hammarby, der henter Cifuentes pr. 1. marts, hvorfor assistenttrænerne Rasmus Würtz og Oscar Hiljemark tager sig af AaB-truppen under de sydlige himmelstrøg.

I Hammarby skal Cifuentes erstatte Milos Milojevic, og den svenske TV4-journalist Patrick Ekwall mener, Allsvenkan-klubben har lavet en god handel.

– Cifuentes har været et navn, andre end Hammarby har vist interesse for, og jeg er slet ikke overrasket over, at de kigger mod udlandet for at finde den, de leder efter. Der var selvfølgelig en tanke med ansættelsen af Milojevic, for han havde den profil, Hammarby har ledt efter siden afsked med Bilborn, siger han til FotbollDirekt.

– Nu skete der det med Miljojevic, man ikke kunne spå om, og derfor er min fornemmelse, at Martí Cifuentes er en fortsættelse af den idé, klubben har om, hvordan en træner skal være. Lidt moderne plejer man at sige, at man har kunnet sætte et kryds ved alle bokse.

– Det er et interessant og lidt spændende valg, for Cifuentes har endnu ikke haft resultater, der har været bemærkelsesværdige, men han har fået fantastiske anbefalinger.

Som aftalen er mellem AaB og Hammarby lige nu, skifter Cifuentes først den 1. marts. Til den tid er der cirka en måned til sæsonpremieren i Allsvenskan, og det er ikke helt optimalt, mener Ekwall.

– Det er umuligt at komme uden om, at det ikke er nogen optimal løsning for nogen af parterne – hverken Hammarby, Cifuentes eller AaB. Men det siger noget om, at skulle de have det, de ville, var det sandsynligvis den eneste løsning.

– Det betyder, at den nye træner får en måned med holdet, før der er Allsvenskan-premiere, hvilket ikke er meget, når man skal bygge noget nyt op. Til gengæld havde Milojevic ikke meget mere tid, da han kom til Bajen (Hammarbys øgenavn, red.) i løbet af sommeren.

Martí Cifuentes har lavet en treårig aftale med Hammarby.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



LIVE

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

USA – Belgien

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enig med FC Midtjylland-angriber

Argentina – Egypten

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

AGF-spiller idømt karantæne

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Voldsom europæisk kritik af FIFA