Crone skal væk: Jeg vil spille på et højere niveau

Den tidligere Brøndby-spiller Svenn Crone er på jagt efter nye udfordringer efter et vellykket ophold i norske Brann.



Efter tre år og masser af succes skal det være slut.

Svenn Crone vil videre fra Brann, når hans kontrakt med den norske storklub udløber ved årsskiftet.

– Man kan sige, at det hele tiden har været planen, at der skal ske noget nyt, når min kontrakt er færdig. Jeg kom til Brann for tre år siden for at kickstarte min karriere, og det har jeg gjort med 90 kampe for klubben, og efter den tid skulle vi se på, om jeg ikke kunne komme væk fra Skandinavien. Det er det, der er planen, forklarer højrebacken.

Som altså kan se tilbage på tre gode år med Brann, som han sidste år blev pokalmester med.

I øjeblikket ligger klubben nummer to i Eliteserien med en stærkt kørende Svenn Crone, som godt nok pt. er på vej tilbage fra en sjælden skade, men som har bidraget væsentligt til topplaceringen.

– Denne sæson har klart været min bedste nogensinde. Det er også derfor, at jeg føler, at jeg er klar til at tage et skridt op og præstere på en højere hylde uden for Skandinavien, selv om jeg selvfølgelig ikke vil udelukke noget.

– Jeg er godt klar over, at jeg er blevet 29 år, og det kan gøre det lidt svært, men jeg har fundet en ro i mit spil, som, jeg er sikker på, kan være brugbart i en bedre liga.

Det var for 10 år siden, at Svenn Crone dukkede op på den danske fodboldscene som et stort talent, der fik chancen på Brøndbys Superliga-hold.

I de efterfølgende år blev de til 62 kampe i den blågule trøje, men Svenn Crone måtte sande, at det helt store gennembrud udeblev.

– Jeg føler ikke, at jeg har fået det maksimale ud af mit potentiale. I denne sæson er jeg gået op på det ønskede niveau, og da jeg var en ung spiller i Brøndby, var det under Alexander Zorniger, at jeg i halvanden sæson spillede fast, og der havde jeg forhåbninger om endnu mere, men det er altså først nu, at jeg rammer det niveau, jeg synes, der berettiger til, at jeg vil spille fodbold på et højere plan end Skandinavien.

– Tiden er fløjet af sted, så jeg nu har to børn, en kone og en familie at tænke på, og det kan da være stressende, at jeg har kontraktudløb om få måneder, men når man har præsteret på et tophold som Brann, så tænker jeg også, at der nok skal komme noget sjovt til efter sæsonen.

Eliteserien følger kalenderåret, og når afgørelsen i ligaen er fundet, skal Svenn Crone altså lede videre efter en ny arbejdsgiver.

Efter tre år, hvor han som højreback har bidraget med imponerende 19 assister og fem scoringer trods en status som forsvarsspiller.





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Første gang nogensinde for Eriksen

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

‘Jeg hadede verden’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Stor overraskelse til FCM-træning



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Liverpool – West Ham United

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

‘Han er tilgivet’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

‘Det må ikke ske’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Augsburg kan tæve Gedebukke

Ny hooliganpakke er vedtaget

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt