Crone skal væk: Jeg vil spille på et højere niveau

Den tidligere Brøndby-spiller Svenn Crone er på jagt efter nye udfordringer efter et vellykket ophold i norske Brann.



Efter tre år og masser af succes skal det være slut.

Svenn Crone vil videre fra Brann, når hans kontrakt med den norske storklub udløber ved årsskiftet.

– Man kan sige, at det hele tiden har været planen, at der skal ske noget nyt, når min kontrakt er færdig. Jeg kom til Brann for tre år siden for at kickstarte min karriere, og det har jeg gjort med 90 kampe for klubben, og efter den tid skulle vi se på, om jeg ikke kunne komme væk fra Skandinavien. Det er det, der er planen, forklarer højrebacken.

Som altså kan se tilbage på tre gode år med Brann, som han sidste år blev pokalmester med.

I øjeblikket ligger klubben nummer to i Eliteserien med en stærkt kørende Svenn Crone, som godt nok pt. er på vej tilbage fra en sjælden skade, men som har bidraget væsentligt til topplaceringen.

– Denne sæson har klart været min bedste nogensinde. Det er også derfor, at jeg føler, at jeg er klar til at tage et skridt op og præstere på en højere hylde uden for Skandinavien, selv om jeg selvfølgelig ikke vil udelukke noget.

– Jeg er godt klar over, at jeg er blevet 29 år, og det kan gøre det lidt svært, men jeg har fundet en ro i mit spil, som, jeg er sikker på, kan være brugbart i en bedre liga.

Det var for 10 år siden, at Svenn Crone dukkede op på den danske fodboldscene som et stort talent, der fik chancen på Brøndbys Superliga-hold.

I de efterfølgende år blev de til 62 kampe i den blågule trøje, men Svenn Crone måtte sande, at det helt store gennembrud udeblev.

– Jeg føler ikke, at jeg har fået det maksimale ud af mit potentiale. I denne sæson er jeg gået op på det ønskede niveau, og da jeg var en ung spiller i Brøndby, var det under Alexander Zorniger, at jeg i halvanden sæson spillede fast, og der havde jeg forhåbninger om endnu mere, men det er altså først nu, at jeg rammer det niveau, jeg synes, der berettiger til, at jeg vil spille fodbold på et højere plan end Skandinavien.

– Tiden er fløjet af sted, så jeg nu har to børn, en kone og en familie at tænke på, og det kan da være stressende, at jeg har kontraktudløb om få måneder, men når man har præsteret på et tophold som Brann, så tænker jeg også, at der nok skal komme noget sjovt til efter sæsonen.

Eliteserien følger kalenderåret, og når afgørelsen i ligaen er fundet, skal Svenn Crone altså lede videre efter en ny arbejdsgiver.

Efter tre år, hvor han som højreback har bidraget med imponerende 19 assister og fem scoringer trods en status som forsvarsspiller.





Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne



LIVE

TransferLIVE: Sender dansker til Kroatien


På vej til Superligaen? 

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Officielt: FC København henter Suzuki

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Tottenham præsenterer FC København-emne

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

FC København bekræfter



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Officielt: FC København henter Kotarski

FC København har spændende hollænder på blokken

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig



Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

FCM-spiller solgt – her er prisen

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Kan købes til spotpris


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


De kommer alle til at henvende sig til Højlund

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

– Det skal være en rigtig god pris

Gylden chance for Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Dublin sætter sig på Belfast



Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK



Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem