Efter tre år og masser af succes skal det være slut.
Svenn Crone vil videre fra Brann, når hans kontrakt med den norske storklub udløber ved årsskiftet.
– Man kan sige, at det hele tiden har været planen, at der skal ske noget nyt, når min kontrakt er færdig. Jeg kom til Brann for tre år siden for at kickstarte min karriere, og det har jeg gjort med 90 kampe for klubben, og efter den tid skulle vi se på, om jeg ikke kunne komme væk fra Skandinavien. Det er det, der er planen, forklarer højrebacken.
Som altså kan se tilbage på tre gode år med Brann, som han sidste år blev pokalmester med.
I øjeblikket ligger klubben nummer to i Eliteserien med en stærkt kørende Svenn Crone, som godt nok pt. er på vej tilbage fra en sjælden skade, men som har bidraget væsentligt til topplaceringen.
– Denne sæson har klart været min bedste nogensinde. Det er også derfor, at jeg føler, at jeg er klar til at tage et skridt op og præstere på en højere hylde uden for Skandinavien, selv om jeg selvfølgelig ikke vil udelukke noget.
– Jeg er godt klar over, at jeg er blevet 29 år, og det kan gøre det lidt svært, men jeg har fundet en ro i mit spil, som, jeg er sikker på, kan være brugbart i en bedre liga.
Det var for 10 år siden, at Svenn Crone dukkede op på den danske fodboldscene som et stort talent, der fik chancen på Brøndbys Superliga-hold.
I de efterfølgende år blev de til 62 kampe i den blågule trøje, men Svenn Crone måtte sande, at det helt store gennembrud udeblev.
– Jeg føler ikke, at jeg har fået det maksimale ud af mit potentiale. I denne sæson er jeg gået op på det ønskede niveau, og da jeg var en ung spiller i Brøndby, var det under Alexander Zorniger, at jeg i halvanden sæson spillede fast, og der havde jeg forhåbninger om endnu mere, men det er altså først nu, at jeg rammer det niveau, jeg synes, der berettiger til, at jeg vil spille fodbold på et højere plan end Skandinavien.
– Tiden er fløjet af sted, så jeg nu har to børn, en kone og en familie at tænke på, og det kan da være stressende, at jeg har kontraktudløb om få måneder, men når man har præsteret på et tophold som Brann, så tænker jeg også, at der nok skal komme noget sjovt til efter sæsonen.
Eliteserien følger kalenderåret, og når afgørelsen i ligaen er fundet, skal Svenn Crone altså lede videre efter en ny arbejdsgiver.
Efter tre år, hvor han som højreback har bidraget med imponerende 19 assister og fem scoringer trods en status som forsvarsspiller.
LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE