Crone skal væk: Jeg vil spille på et højere niveau

Den tidligere Brøndby-spiller Svenn Crone er på jagt efter nye udfordringer efter et vellykket ophold i norske Brann.



Efter tre år og masser af succes skal det være slut.

Svenn Crone vil videre fra Brann, når hans kontrakt med den norske storklub udløber ved årsskiftet.

– Man kan sige, at det hele tiden har været planen, at der skal ske noget nyt, når min kontrakt er færdig. Jeg kom til Brann for tre år siden for at kickstarte min karriere, og det har jeg gjort med 90 kampe for klubben, og efter den tid skulle vi se på, om jeg ikke kunne komme væk fra Skandinavien. Det er det, der er planen, forklarer højrebacken.

Som altså kan se tilbage på tre gode år med Brann, som han sidste år blev pokalmester med.

I øjeblikket ligger klubben nummer to i Eliteserien med en stærkt kørende Svenn Crone, som godt nok pt. er på vej tilbage fra en sjælden skade, men som har bidraget væsentligt til topplaceringen.

– Denne sæson har klart været min bedste nogensinde. Det er også derfor, at jeg føler, at jeg er klar til at tage et skridt op og præstere på en højere hylde uden for Skandinavien, selv om jeg selvfølgelig ikke vil udelukke noget.

– Jeg er godt klar over, at jeg er blevet 29 år, og det kan gøre det lidt svært, men jeg har fundet en ro i mit spil, som, jeg er sikker på, kan være brugbart i en bedre liga.

Det var for 10 år siden, at Svenn Crone dukkede op på den danske fodboldscene som et stort talent, der fik chancen på Brøndbys Superliga-hold.

I de efterfølgende år blev de til 62 kampe i den blågule trøje, men Svenn Crone måtte sande, at det helt store gennembrud udeblev.

– Jeg føler ikke, at jeg har fået det maksimale ud af mit potentiale. I denne sæson er jeg gået op på det ønskede niveau, og da jeg var en ung spiller i Brøndby, var det under Alexander Zorniger, at jeg i halvanden sæson spillede fast, og der havde jeg forhåbninger om endnu mere, men det er altså først nu, at jeg rammer det niveau, jeg synes, der berettiger til, at jeg vil spille fodbold på et højere plan end Skandinavien.

– Tiden er fløjet af sted, så jeg nu har to børn, en kone og en familie at tænke på, og det kan da være stressende, at jeg har kontraktudløb om få måneder, men når man har præsteret på et tophold som Brann, så tænker jeg også, at der nok skal komme noget sjovt til efter sæsonen.

Eliteserien følger kalenderåret, og når afgørelsen i ligaen er fundet, skal Svenn Crone altså lede videre efter en ny arbejdsgiver.

Efter tre år, hvor han som højreback har bidraget med imponerende 19 assister og fem scoringer trods en status som forsvarsspiller.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afslører: FCK ringede aldrig

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Stefan Gartenmann testes i ny klub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

De er enige med Mathias Jensen

Sydafrika – Canada

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’