Crone skal væk: Jeg vil spille på et højere niveau

Den tidligere Brøndby-spiller Svenn Crone er på jagt efter nye udfordringer efter et vellykket ophold i norske Brann.



Efter tre år og masser af succes skal det være slut.

Svenn Crone vil videre fra Brann, når hans kontrakt med den norske storklub udløber ved årsskiftet.

– Man kan sige, at det hele tiden har været planen, at der skal ske noget nyt, når min kontrakt er færdig. Jeg kom til Brann for tre år siden for at kickstarte min karriere, og det har jeg gjort med 90 kampe for klubben, og efter den tid skulle vi se på, om jeg ikke kunne komme væk fra Skandinavien. Det er det, der er planen, forklarer højrebacken.

Som altså kan se tilbage på tre gode år med Brann, som han sidste år blev pokalmester med.

I øjeblikket ligger klubben nummer to i Eliteserien med en stærkt kørende Svenn Crone, som godt nok pt. er på vej tilbage fra en sjælden skade, men som har bidraget væsentligt til topplaceringen.

– Denne sæson har klart været min bedste nogensinde. Det er også derfor, at jeg føler, at jeg er klar til at tage et skridt op og præstere på en højere hylde uden for Skandinavien, selv om jeg selvfølgelig ikke vil udelukke noget.

– Jeg er godt klar over, at jeg er blevet 29 år, og det kan gøre det lidt svært, men jeg har fundet en ro i mit spil, som, jeg er sikker på, kan være brugbart i en bedre liga.

Det var for 10 år siden, at Svenn Crone dukkede op på den danske fodboldscene som et stort talent, der fik chancen på Brøndbys Superliga-hold.

I de efterfølgende år blev de til 62 kampe i den blågule trøje, men Svenn Crone måtte sande, at det helt store gennembrud udeblev.

– Jeg føler ikke, at jeg har fået det maksimale ud af mit potentiale. I denne sæson er jeg gået op på det ønskede niveau, og da jeg var en ung spiller i Brøndby, var det under Alexander Zorniger, at jeg i halvanden sæson spillede fast, og der havde jeg forhåbninger om endnu mere, men det er altså først nu, at jeg rammer det niveau, jeg synes, der berettiger til, at jeg vil spille fodbold på et højere plan end Skandinavien.

– Tiden er fløjet af sted, så jeg nu har to børn, en kone og en familie at tænke på, og det kan da være stressende, at jeg har kontraktudløb om få måneder, men når man har præsteret på et tophold som Brann, så tænker jeg også, at der nok skal komme noget sjovt til efter sæsonen.

Eliteserien følger kalenderåret, og når afgørelsen i ligaen er fundet, skal Svenn Crone altså lede videre efter en ny arbejdsgiver.

Efter tre år, hvor han som højreback har bidraget med imponerende 19 assister og fem scoringer trods en status som forsvarsspiller.





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Raser over Brian Riemer-interview



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arsenal – Fulham

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

– Vi har alle fejlet

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen