Dansk angriber solgt: Slår klubrekorden

Carl Lange er nu på plads i Vålerenga.



Vendsyssel har som ventet solgt deres angriber Carl Lange til den norske traditionsklub Vålerenge. Allerede mandag var det ude, at det var tæt på at falde på plads, og nu er det altså blevet officielt.

På Vendsyssels hjemmeside bliver der endvidere peget på, at der er tale om et salg til et rekordbeløb for dem. Klubbens sportsdirektør Christian Larsen kommenterer i den forbindelse salget.

– Carl har igennem sæsonen været en markant profil for os, hvor han har bidraget med mange stærke præstationer som også har udmøntet i et flot antal målinvolveringer for os, siger han og fortsætter:

– Derfor er det helt naturligt at Carl gennem længere tid har tiltrukket sig megen interesse fra både ind og udland, hvorfor vi er glade for, at det nu er endt ud med et rekordsalg for os og en rigtig fed mulighed for Carl. Vi vil gerne takke Carl for sin indsats i Vendsyssel FF og ønske ham alt held og lykke i den fortsatte karriere, lyder det fra Vendsyssel-sportsdirektøren.

Selv ser Lange frem til skiftet efter to år i det nordjyske.

– Jeg har haft en skøn tid i Vendsyssel FF. Det har været det helt rigtige for mig og min udvikling, at have været i Vendsyssel de sidste knap 2 år, og jeg er taknemmelig for tiden og de gode mennesker jeg har mødt i min tid i klubben. Nu glæder jeg mig til et nyt kapitel – at prøve mig af i udlandet, fortæller angriberen.

Det bliver ikke nævnt, hvad prisen er på Carl Lange, men ifølge norske Nettavisen er det på omkring 2,5 millioner kroner.

Carl Langes skifte bliver endeligt gennemført 1. juli.





LIVE

LIVE: FCM siger farvel til to profiler

Sønderjyske – FC Nordsjælland

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Så er det officielt

FC Midtjylland – Brøndby IF

OB – Vejle Boldklub

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF – Viborg FF

Transferbombe i Real Madrid?

Lewandowski forlader FC Barcelona

FC København – Randers FC

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salah sender særlig besked

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

FC Fredericia – Silkeborg IF

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny offensiv transfer i FCN?