Dansk duo vraget: Jeg forventer mere af dem begge

Både Jeppe Andersen og Bjørn Paulsen blev vraget, da Hammarby i går spillede. Træneren efterlyser mere fra sine danske profiler.



Normalt er Jeppe Andersen og Bjørn Paulsen blandt profilerne for Hammarby, men da holdet gik på banen mandag aften, var ingen af de to danskere med. Cheftræneren havde slet og ret sat dem af.

Det skete efter det forsmædelige 4-1-nederlag til lokalrivalerne fra Djurgården i den foregående runde og en generelt dårlig periode med kun én sejr i seks kampe. Forud for mandagens kamp mod Varberg havde cheftræner Milos Milojevic også varslet udskiftning blandt sine erfarne profiler.

Det endte altså med at gå ud over Andersen og Paulsen. Træneren bekræfter, at det skal ses som et udtryk for, at han ville se mere fra den danske duo.

– Ja, det er helt klart. Jeg forventer mere fra begge to, men vi spiller også mod Varberg, som spiller meget på kontra og hurtige omstillinger. Jeg tror, at det hold, som vi valgte i dag, er det, som passer bedst til at spille mod Varberg, siger Milojevic ifølge Fotbollskanalen.

Før kampen skrev FotbollDirekt, at Jeppe Andersen endda ville miste sit anførerbind. Det har han båret de seneste sæsoner, siden klublegenden Kennedy Bakircioglu gik på fodboldpension.

Hammarby har endnu ikke bekræftet, om Andersen har mistet hvervet. Han bar selvsagt ikke bindet mandag, eftersom han startede på bænken. Til gengæld vandt danskerklubben 1-0 over Varberg.





Afsløring: Kolding køber stor profil




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Spår rekordtransfer i dette vindue

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Elfenbenskysten – Norge

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul