Mikkel Rygaard har været en markant profil for svenske Häcken siden ankomsten i februar 2022, men danskerens kontrakt udløber ved årsskiftet.
Derfor er 33-årige Rygaard er begyndt at tænke over, hvad der skal ske næste år.
Rygaard fortæller i et interview med Tipsbladet, at han er fristet af at tage på et sidste udlandsophold, inden snuden vender hjem til Danmark.
– Lige nu er jeg åben for en samtale, men jeg ved godt med min alder, og den er der rigtig mange, der går op i, at det vel også er ved at være sidste chance, hvis man skal prøve et eller andet (i udlandet, red.), så den mulighed er stadig interessant.
– Samtidig har jeg ikke noget problem med at skulle fortsætte her. Jeg har det jo rigtig godt i klubben, så det er ikke fordi, jeg skal videre. Jeg er åben for det hele, siger Rygaard til Tipsbladet.
Danskeren slår dog fast, at han også er glad for at være en del af den svenske klub.
– Jeg har det sindssygt godt. Jeg har haft stor personlig succes, og holdet har også haft rigtig gode resultater, og så har vi det godt i Göteborg. Det er en fantastisk by, og jeg stortrives, så det har næsten været en dans på roser. I den her tredje sæson har vi holdmæssigt dog haft lidt større udfordringer.
Artiklen fortsætter under billedet.
‘Hvis jeg kunne vælge, ville jeg tage til Barcelona’
Den danske profil har tidligere afvist et tilbud fra Iran, og det næste step i karrieren skal matche hans ambitioner som fodboldspiller.
– Iran var ikke lige så interessant for mig, når det er blevet anbefalet, at man ikke skal rejse dertil, så det er måske ikke der, at man ville til. Hvis jeg selv skulle vælge, ville jeg tage til Barcelona, men sådan er det ikke.
– Det handler om, hvad der kommer af tilbud, og så kan man tage stilling til det. Asien, USA og Europa kan alt sammen være interessant, men det er nemmere at tage stilling til det, når der kommer tilbud. Man kan altid drømme.
Tænker du også over, at man kan få gode kontrakter uden for Europa i forhold til løn?
– Jo, selvfølgelig. Det skal selvfølgelig også være et step op i løn. Samtidig har jeg prøvet at gå efter lønnen, og det har ikke været succesen for mig. For mig handler det mere om udfordringen fodboldmæssigt og at kunne begå mig i andre ligaer.
– Det skulle være trækplastret. Det skal være sportsligt interessant, og det skal være en klub, som har samme ambitioner som mig. Det trækker mere, end at jeg får 10- eller 20.000 kroner et andet sted, siger Mikkel Rygaard til Tipsbladet.
I denne sæson står danskeren noteret for to mål og fire oplæg i 12 Allsvenskan-kampe.
Rygaard blev kåret som årets midtbanespiller i Sverige i 2022.
Midtbanespilleren har spillet 135 Superliga-kampe i alt for FC Nordsjælland og Lyngby.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
OPTAKT