Dansk profil er fristet: Det er sidste chance!

Den tidligere Superliga-spiller Mikkel Rygaard har kontraktudløb hos Häcken ved årsskiftet, og danskeren er begyndt at tænke på fremtiden. Han fortæller til Tipsbladet, at det nok er sidste chance, hvis han skal på et nyt udlandseventyr.



Mikkel Rygaard har været en markant profil for svenske Häcken siden ankomsten i februar 2022, men danskerens kontrakt udløber ved årsskiftet.

Derfor er 33-årige Rygaard er begyndt at tænke over, hvad der skal ske næste år.

Rygaard fortæller i et interview med Tipsbladet, at han er fristet af at tage på et sidste udlandsophold, inden snuden vender hjem til Danmark.

– Lige nu er jeg åben for en samtale, men jeg ved godt med min alder, og den er der rigtig mange, der går op i, at det vel også er ved at være sidste chance, hvis man skal prøve et eller andet (i udlandet, red.), så den mulighed er stadig interessant.

– Samtidig har jeg ikke noget problem med at skulle fortsætte her. Jeg har det jo rigtig godt i klubben, så det er ikke fordi, jeg skal videre. Jeg er åben for det hele, siger Rygaard til Tipsbladet.

Danskeren slår dog fast, at han også er glad for at være en del af den svenske klub.
 
– Jeg har det sindssygt godt. Jeg har haft stor personlig succes, og holdet har også haft rigtig gode resultater, og så har vi det godt i Göteborg. Det er en fantastisk by, og jeg stortrives, så det har næsten været en dans på roser. I den her tredje sæson har vi holdmæssigt dog haft lidt større udfordringer.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

‘Hvis jeg kunne vælge, ville jeg tage til Barcelona’
Den danske profil har tidligere afvist et tilbud fra Iran, og det næste step i karrieren skal matche hans ambitioner som fodboldspiller.

– Iran var ikke lige så interessant for mig, når det er blevet anbefalet, at man ikke skal rejse dertil, så det er måske ikke der, at man ville til. Hvis jeg selv skulle vælge, ville jeg tage til Barcelona, men sådan er det ikke.

– Det handler om, hvad der kommer af tilbud, og så kan man tage stilling til det. Asien, USA og Europa kan alt sammen være interessant, men det er nemmere at tage stilling til det, når der kommer tilbud. Man kan altid drømme.

Tænker du også over, at man kan få gode kontrakter uden for Europa i forhold til løn?

– Jo, selvfølgelig. Det skal selvfølgelig også være et step op i løn. Samtidig har jeg prøvet at gå efter lønnen, og det har ikke været succesen for mig. For mig handler det mere om udfordringen fodboldmæssigt og at kunne begå mig i andre ligaer.

– Det skulle være trækplastret. Det skal være sportsligt interessant, og det skal være en klub, som har samme ambitioner som mig. Det trækker mere, end at jeg får 10- eller 20.000 kroner et andet sted, siger Mikkel Rygaard til Tipsbladet.

I denne sæson står danskeren noteret for to mål og fire oplæg i 12 Allsvenskan-kampe.

Rygaard blev kåret som årets midtbanespiller i Sverige i 2022.

Midtbanespilleren har spillet 135 Superliga-kampe i alt for FC Nordsjælland og Lyngby.





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Australien – Tyrkiet

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter Alexander Drexel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Nu melder Christian Eriksen ud

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job