Hvordan får man succes som dansk fodboldspiller?
Det er et svært spørgsmål, men et godt bud er at tage til Norge.
Danske spillere vader nemlig ofte i succes, når de drager nordpå.
Nu skal Esbjerg-profilen Jonas Mortensen, der også var anfører, forsøge at gøre kunsten efter, da Rosenborg har købt den danske profil i NordicBet Liga-klubben.
Den 23-årige forsvarer skulle heller ikke bruge lang betænkningstid på at sige ja til skiftet.
– For mig er det kæmpe stort. Jeg synes, at så snart Rosenborg meldte sig på banen, var der ingen tvivl. Det er det rigtige step i min karriere.
– Jeg tror, at det er godt sted, hvor jeg kan udvikle mig, så jeg forhåbentlig kan komme videre en dag til noget endnu større. Mit fokus er her, og jeg tror, at det bliver rigtig godt.
– Jeg har snakket med træneren, og jeg har mødt en masse i klubben. Alle mennesker virker super fede og rare. Jeg har en virkelig god fornemmelse, siger Jonas Mortensen i et interview med Tipsbladet.
Hvis man kigger tilbage i historien, er der flere danske spillere, der har klaret det med bravur i den norske storklub. Mortensen håber, at han kan gøre kunsten efter.
– Nicklas Bendtner, Mike Jensen, Casper Tengstedt og Carlo Holse har jo vist vejen, at hvis man gør det godt, så har man muligheden for at tage til noget endnu større. Man kan finde lidt inspiration hos dem, siger danskeren og tilføjer:
– Man har kunnet se, at danske spillere har klaret sig godt i den norske liga. Jeg tænker, at der må være et eller andet, siden danske spillere kan gøre det så godt i Norge. Man håber bare selv, at man kan præstere.

Spændende
Danskeren har skrevet under på en kontrakt for de næste fire år, og Mortensen håber, at han kan imponere træneren, så han også spiller de store kampe for klubben.
– Jeg vil gerne være en fast del af holdet, og så vil jeg gerne gøre det så godt, at man spiller de lidt sjovere kampe i Europa til sommer. Det er mit fokus.
– Jeg tror, at det bliver spændende. Det er helt klart anderledes, men Norge er ikke så anderledes i forhold til Danmark angående kultur og sprog. Det er ikke den helt store omvæltning, men det bliver spændende, og jeg føler mig klar.
Med skiftet må danskeren samtidig vinke farvel til barndomsklubben Esbjerg.
– Det bliver specielt. Når man har været i en klub, siden man var helt lille og været der så mange år, så har man et forhold til klubben.
– På den måde bliver det mærkeligt at skulle væk fra byen, klubben og mennesker i klubben. Jeg er også bare glad for at tage det her skridt og få lidt luftforandringer, afslutter Mortensen med til Tipsbladet.
Forsvareren nåede at spille 114 førsteholdskampe for Esbjerg.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Magiske Messi slår til igen
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL