Dansk succestræner forlænger i norske Strømsgodset

Strømsgodset forlænger samarbejdet med danske Henrik Pedersen, som de er yderst tilfredse med.



Efter knap et år som cheftræner i Strømsgodset bliver danske Henrik Pedersen nu belønnet for sine præstationer.

Cheftræneren og klubben er således blevet enige om en ny, længerevarende aftale, som skal sørge for, at Henrik Pedersen er at finde i den norske klub til og med 2023-sæsonen. Det meddeler Strømsgodset på sin hjemmeside.

I forbindelse med kontraktforlængelsen får den danske manager store roser med på vejen af sin chef, sportschef Jostein Flo.

– Denne forlængelse betyder utrolig meget for Strømsgodset. Henrik har på mange måder taget klubben med storm, og han har leveret en imponerende mængde arbejde, siden han kom her. Han har stor indflydelse på klubben og ved, hvad han står for. Han har en enorm vindermentalitet, og han ofrer alt for, at holdet kan præstere. Det er viden og hårdt arbejde, der tæller, og han er i færd med at indføre en spillestil i Strømsgodset, der er fremtidsorienteret og meget lig mange af de hold, der dominerer i europæisk fodbold, siger Jostein Flo til Strømsgodsets hjemmeside og tilføjer:

– Henrik er en træner, der på et eller andet tidspunkt kommer til international fodbold. Jeg er helt sikker. Vi er meget glade for, at han ønsker at bygge videre på det, vi har startet, og fortsætte med at arbejde langsigtet og strategisk med os. Nu vil han fortsætte og videreudvikle sin spillestil med en gruppe spillere, der er unge, sultne og som konstant tager nye skridt. Det er vigtigt for klubben, at vi nu har kontinuitet.

Henrik Pedersen kom som sagt til Strømsgodset, hvor klubben lå sidst i Eliteserien efter 16 spillerunder, men de endte med at redde sig.

I denne sæson er Strømsgodset nummer 12 efter 18 spillerunder, men de har blot to point op til nummer otte.

Den 42-årige manager har tidligere været cheftræner for HB Køge og tyske Eintracht Braunschweig, mens han også har været ungdomstræner i flere danske klubber og hos Red Bull Salzburg. 

Læs også:Succesfuld dansker om sit lavpunkt: Det var som at spille en serie 1-kamp




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bekymring om Lionel Messi før VM

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner