Dansk succestræner forlænger i norske Strømsgodset

Strømsgodset forlænger samarbejdet med danske Henrik Pedersen, som de er yderst tilfredse med.



Efter knap et år som cheftræner i Strømsgodset bliver danske Henrik Pedersen nu belønnet for sine præstationer.

Cheftræneren og klubben er således blevet enige om en ny, længerevarende aftale, som skal sørge for, at Henrik Pedersen er at finde i den norske klub til og med 2023-sæsonen. Det meddeler Strømsgodset på sin hjemmeside.

I forbindelse med kontraktforlængelsen får den danske manager store roser med på vejen af sin chef, sportschef Jostein Flo.

– Denne forlængelse betyder utrolig meget for Strømsgodset. Henrik har på mange måder taget klubben med storm, og han har leveret en imponerende mængde arbejde, siden han kom her. Han har stor indflydelse på klubben og ved, hvad han står for. Han har en enorm vindermentalitet, og han ofrer alt for, at holdet kan præstere. Det er viden og hårdt arbejde, der tæller, og han er i færd med at indføre en spillestil i Strømsgodset, der er fremtidsorienteret og meget lig mange af de hold, der dominerer i europæisk fodbold, siger Jostein Flo til Strømsgodsets hjemmeside og tilføjer:

– Henrik er en træner, der på et eller andet tidspunkt kommer til international fodbold. Jeg er helt sikker. Vi er meget glade for, at han ønsker at bygge videre på det, vi har startet, og fortsætte med at arbejde langsigtet og strategisk med os. Nu vil han fortsætte og videreudvikle sin spillestil med en gruppe spillere, der er unge, sultne og som konstant tager nye skridt. Det er vigtigt for klubben, at vi nu har kontinuitet.

Henrik Pedersen kom som sagt til Strømsgodset, hvor klubben lå sidst i Eliteserien efter 16 spillerunder, men de endte med at redde sig.

I denne sæson er Strømsgodset nummer 12 efter 18 spillerunder, men de har blot to point op til nummer otte.

Den 42-årige manager har tidligere været cheftræner for HB Køge og tyske Eintracht Braunschweig, mens han også har været ungdomstræner i flere danske klubber og hos Red Bull Salzburg. 

Læs også:Succesfuld dansker om sit lavpunkt: Det var som at spille en serie 1-kamp




Vild Diant Ramaj-historie


Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

– Han er fuldstændig vanvittig

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Aldrig nogensinde FCK

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Kamil Grabara-opslag bemærkes

I chok over Nicolai Poulsen

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

– Når jeg var alene, græd jeg

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Mohamed Salah har sagt undskyld

Antonsens drøm slukket

Brøndby takker nej til to spillere

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Albert Grønbæk skifter agent

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Her er AGF’s transferplaner

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

FCK straffes – Sektion 12 lukkes

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

DBU hylder Hareide

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Braga brager derudad

Højlund i hovedrolle