Dansk toptræner stifter agentfirma

Med en bred erfaring fra toppen af dansk fodbold har den tidligere Superliga-træner Carit Falch valgt at gå i en ny retning.



Han har bred erfaring som træner fra den øverste hylde i Danmark.

Med cheftrænerjobs i Lyngby Boldklub, Vejle Boldklub og Fremad Amager har Carit Falch prøvet lidt af hvert i fodboldverdenen, men nu har han kastet sig over et nyt projekt.

Sammen med sin kompagnon Rene Talu har han stiftet agentvirksomheden Sirius Nordic. Noget, han fortalte om i podcasten Frit Spil.

Tipsbladet har efterfølgende taget en længere snak med Carit Falch om projektet.

– Det er noget, der ligger mit hjerte nært – det arbejde, jeg er gået ind i her.

– Vi ser os ikke som et klassisk agentfirma. Vores primære mål er ikke at flytte spillere rundt. Vi vil finde nogle spillere, vi kan udvikle og hjælpe gennem medgang og modgang. Der er vores blik rettet mod spillere, der har et specielt dedikeret mindset. Der bruger jeg mine kompetencer som træner og talentudvikler til både at se, om jeg kan finde de rigtige spillere, der måske har et skjult potentiale, som vi kan arbejde videre med.

– Derfra kan vi bruge mine kontakter i fodboldverdenen og Renes agentnetværk til at finde de rigtige klubber til den rigtige spiller, så de kan udvikle sig rigtigt. Det bunder i vores motivation og passion for at udvikle spillere.

Udover det klassiske arbejde prioriterer Carit Falch også at træne spillerne personligt, og nogle af dem har også været med til træningslejre på Cypern. Altså vil Sirius Nordic gerne tilbyde en fuld pakke til klienterne.

– Vores ambition er at have spillere, der har et specielt og positivt mindset. Det er spillere, der, når de kommer ud i klubberne, ikke kun skal være med til at løfte niveauet, men også kulturen. Det er dem, vi vil have, som repræsenterer os ude i vores netværk.

– Vi vil ikke arbejde med dovne, arrogante spillere, der skaber problemer for trænerne og klubberne. Vi vil have spillere, der gør det modsatte og løfter deres omgivelser, så vil vi hellere gå glip af nogle dygtige spillere. I sidste ende vil vi have sultne talenter, der kan løftes til en højere hylde, som i sidste ende kan blive en topspiller. Vi vil udvikle fodboldspillere, ikke bare flytte dem rundt, slår Carit Falch fast.

Vil ikke tilbage som cheftræner

Over for Tipsbladet gør Carit Falch det klart, at han aktuelt ingen intention har om at vende tilbage som cheftræner. Det hænger også sammen med, at han i sit nye job faktisk har en stærkere og mere nærværende relation, som han savnede på klubplan.

– Det, jeg glæder mig over lige nu, det er min arbejdsopgave, jeg har, hvor jeg er tæt individuelt med spillerne. Det savnede jeg som cheftræner. Der manglede jeg den tætte relationelle kontakt med den enkelte. Som cheftræner bliver det meget overordnet og tanken om resultaterne i weekenden – skal vedkommende sættes af eller starte inde? Hvor det arbejde, jeg laver nu, der kan jeg få lov til at gå i dybden.

– Hvilket jeg gør ved at se deres kampe og træninger, hvor jeg så kan rådgive dem ud fra min erfaring i fodboldverdenen. Det er selvfølgelig forskelligt fra en 15-årig til en på 23, men jeg prøver at hjælpe dem med at ligge på i alt fra træning til samarbejdet med den klub, de befinder sig i.

Blandt de spillere, som Sirius Nordic aktuelt har på kontrakt, er Magnus Ørum-Nielsen, der har trænet med hen over vinteren hos Malmö FF, og Jonas Goldschadt, der for nyligt fik debut i den cypriotiske liga mod storklubben Paphos.





LIVE

TransferLIVE: Ajax-cheftræner færdig

Jordan – Algeriet

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sender opfordring til Superliga-træner

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spanien – Saudi-Arabien

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Argentina – Østrig

I dialog med Steve Cooper

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal