– Vi havde ikke regnet med, at han skulle lede en bagkæde, mens han er så ung. Det får han chancen for nu, så det er op til ham at steppe op i den rolle og tage det ansvar.
Selv om man er 21 år gammel, så kan man sagtens tage kilovis af ansvar på sine skuldre, og det er det, som unge Mikkel Fischer skal gøre i denne sæson for FK Haugesund. Det er der ingen tvivl om, når man taler med Fischers landsmand og træner, 38-årige Sancheev Manoharan, der har store forventninger til den unge dansker, der pludselig er blevet en nøglefigur i hjertet af Haugesunds forsvar.
Det skyldes blandt andet, at klubben har sagt farvel til Anders Bærtelsen og Ulrik Fredriksen, og dermed skal Fischer nu for alvor træde i karakter, mener Sancheev Manoharan.
– Det har hele tiden været vores tanke, at han skulle tage over for Anders, fordi han har mange af de samme kompetencer, især på bolden. Så er der noget, han skal blive stærkere på i sit forsvarsspil, og nu får han alle muligheder for at lægge lag på og stå i det og være en leder, siger Manoharan til Tipsbladet.
Mikkel Fischer skiftede sidste sommer til FK Haugesund fra FC Midtjylland, men på grund af en drilsk skade, han pådrog sig med det danske U20-landshold i efteråret, så blev hans kampminutter begrænset i sådan en grad, at han kun fik noteret sig for syv kampe.
Men den unge forsvarsspiller kommer med en god pakke, og her er klubbens danske cheftræner særligt begejstret for den uddannelse, han har fået i FC Midtjylland.
– Han er smart og har gået i en god skole i FC Midtjylland. Vi har store forventninger til ham på den del.
Mikkel Fischer er ikke den eneste dansker i FK Haugesund, der efterhånden kan betegnes som en danskerklub. Julius Eskesen har døjet med nogle småproblemer i opstarten, men når han er helt frisk, er han starter.
Og så købte klubben danske Emil Rohd i FC Utrecht tidligere på ugen, og Sancheev Manoharan forventer, at han kan bide sig fast, når han er faldet mere til.
Søndag sparker klubben sæsonen i gang med en udekamp mod Tromsø.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT