Dansker får nøglerolle: Hylder FCM-skolen

Selv om Mikkel Fischer kun er 21 år gammel, så er han udset en lederrolle i denne sæson for FK Haugesund.



– Vi havde ikke regnet med, at han skulle lede en bagkæde, mens han er så ung. Det får han chancen for nu, så det er op til ham at steppe op i den rolle og tage det ansvar.

Selv om man er 21 år gammel, så kan man sagtens tage kilovis af ansvar på sine skuldre, og det er det, som unge Mikkel Fischer skal gøre i denne sæson for FK Haugesund. Det er der ingen tvivl om, når man taler med Fischers landsmand og træner, 38-årige Sancheev Manoharan, der har store forventninger til den unge dansker, der pludselig er blevet en nøglefigur i hjertet af Haugesunds forsvar.

Det skyldes blandt andet, at klubben har sagt farvel til Anders Bærtelsen og Ulrik Fredriksen, og dermed skal Fischer nu for alvor træde i karakter, mener Sancheev Manoharan.

– Det har hele tiden været vores tanke, at han skulle tage over for Anders, fordi han har mange af de samme kompetencer, især på bolden. Så er der noget, han skal blive stærkere på i sit forsvarsspil, og nu får han alle muligheder for at lægge lag på og stå i det og være en leder, siger Manoharan til Tipsbladet.

Mikkel Fischer skiftede sidste sommer til FK Haugesund fra FC Midtjylland, men på grund af en drilsk skade, han pådrog sig med det danske U20-landshold i efteråret, så blev hans kampminutter begrænset i sådan en grad, at han kun fik noteret sig for syv kampe.

Men den unge forsvarsspiller kommer med en god pakke, og her er klubbens danske cheftræner særligt begejstret for den uddannelse, han har fået i FC Midtjylland.

– Han er smart og har gået i en god skole i FC Midtjylland. Vi har store forventninger til ham på den del.

Mikkel Fischer er ikke den eneste dansker i FK Haugesund, der efterhånden kan betegnes som en danskerklub. Julius Eskesen har døjet med nogle småproblemer i opstarten, men når han er helt frisk, er han starter.

Og så købte klubben danske Emil Rohd i FC Utrecht tidligere på ugen, og Sancheev Manoharan forventer, at han kan bide sig fast, når han er faldet mere til.

Søndag sparker klubben sæsonen i gang med en udekamp mod Tromsø.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Morten Bruun med dyster spådom

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Jubler over ny Brøndby-chef

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit

Stjerner rammer eksklusiv klub



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

I svime over Morten Hjulmand

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Benhård Brian Riemer-melding

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Interessant afsløring

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Liverpool vender dobbeltopgøret

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ