Dansker får nøglerolle: Hylder FCM-skolen

Selv om Mikkel Fischer kun er 21 år gammel, så er han udset en lederrolle i denne sæson for FK Haugesund.



– Vi havde ikke regnet med, at han skulle lede en bagkæde, mens han er så ung. Det får han chancen for nu, så det er op til ham at steppe op i den rolle og tage det ansvar.

Selv om man er 21 år gammel, så kan man sagtens tage kilovis af ansvar på sine skuldre, og det er det, som unge Mikkel Fischer skal gøre i denne sæson for FK Haugesund. Det er der ingen tvivl om, når man taler med Fischers landsmand og træner, 38-årige Sancheev Manoharan, der har store forventninger til den unge dansker, der pludselig er blevet en nøglefigur i hjertet af Haugesunds forsvar.

Det skyldes blandt andet, at klubben har sagt farvel til Anders Bærtelsen og Ulrik Fredriksen, og dermed skal Fischer nu for alvor træde i karakter, mener Sancheev Manoharan.

– Det har hele tiden været vores tanke, at han skulle tage over for Anders, fordi han har mange af de samme kompetencer, især på bolden. Så er der noget, han skal blive stærkere på i sit forsvarsspil, og nu får han alle muligheder for at lægge lag på og stå i det og være en leder, siger Manoharan til Tipsbladet.

Mikkel Fischer skiftede sidste sommer til FK Haugesund fra FC Midtjylland, men på grund af en drilsk skade, han pådrog sig med det danske U20-landshold i efteråret, så blev hans kampminutter begrænset i sådan en grad, at han kun fik noteret sig for syv kampe.

Men den unge forsvarsspiller kommer med en god pakke, og her er klubbens danske cheftræner særligt begejstret for den uddannelse, han har fået i FC Midtjylland.

– Han er smart og har gået i en god skole i FC Midtjylland. Vi har store forventninger til ham på den del.

Mikkel Fischer er ikke den eneste dansker i FK Haugesund, der efterhånden kan betegnes som en danskerklub. Julius Eskesen har døjet med nogle småproblemer i opstarten, men når han er helt frisk, er han starter.

Og så købte klubben danske Emil Rohd i FC Utrecht tidligere på ugen, og Sancheev Manoharan forventer, at han kan bide sig fast, når han er faldet mere til.

Søndag sparker klubben sæsonen i gang med en udekamp mod Tromsø.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Tordner mod VM-træner

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Interessant melding om VM-profil

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Vil smadre transferrekord



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland – Sverige

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Tyskland – Elfenbenskysten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Dame N’Doye scorer nyt job

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Brøler sender Mexico videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-boss med spændende transfermelding

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Tyrkiet – Paraguay

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Vigtigt nyt for ‘AC’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’