Freyr Alexandersson, Jonathan Hartmann og Thomas Kjærbye.
En trekløver, der har hængt sammen i flere år.
Først i Lyngby Boldklub og senere i belgiske Kortrijk.
17. december fik Freyr Alexandersson og Jonathan Hartmann dog en fyreseddel i den belgiske klub, og kort tid efter valgte Kjærbye at stoppe i klubben.
Efterfølgende er Alexandersson og Hartmann blevet ansat i norske Brann, og nu bliver trekløveren fuldendt igen.
– Det var en ret hurtig proces, og det har været i spil siden i onsdags, at Brann kiggede på deres setup. Det var muligvis grundet, at assistenttræneren sagde op. Jeg har haft nogle gode kolleger i Freyr og Jonathan, der kunne åbne en vej for mig.
– Min rolle handler om at sikre en mere sikker og detaljeorienteret vej om at komme fra at være skadet til at være en del af holdet. Holdet går ind i en spændende sæson med en masse kampe. Der er brug for alle til at skabe det bedste miljø i hverdagen og give de bedste forudsætninger for at vælge spillere, der kan sikre resultaterne.
– Jeg har haft lyst til at være ude siden mit stop i Kortrijk, og jeg ville gerne fortsætte min rejse med min familie. Nu får vi måske muligheden for at bo i Norge fra sommer. Min ældste pige slutter niende klasse, så det kunne være spændende, fortæller Thomas Kjærbye i et interview med Tipsbladet.
Hvad var din reaktion, da du hørte om interessen?
– Jeg tænkte, at det selvfølgelig var spændende. Det var et spændende sted at komme til, og jeg har hørt gode ting om klubben fra Jonathan om blandt andet sammenholdet, og det vægter jeg værdimæssigt højt. Jeg havde en god snak med sportschefen, og det bekræftede mig i, at det er et godt projekt, og de har nogle gode ambitioner og fans. Det kunne være meget interessant at bidrage til.
Den fysiske træner fortæller, at flere klubber viste interesse for ham.
– Nu er det ikke første gang, at jeg er imellem to jobs. Jeg er meget ydmyg. Klubberne i Danmark og andre klubber har kompetent personale tilknyttet. Jeg har ikke væltet mig i tilbud, men jeg har søgt de ting, som jeg selv har opsøgt. Jeg har været i dialog med nogle klubber, hvor det har været muligt at udvide setuppet. Der var dog ikke noget, der var så konkret som Brann.
Var der noget fra Danmark?
– Jeg havde en henvendelse fra en klub i NordicBet Ligaen, men det var først fra sommer. Derudover havde jeg en løs snak med en Superliga-klub, men det førte ikke noget med sig. Der er ingen grund til at nævne klubbens navn. Det var lidt længere fra, så det var mest på idéniveau.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ville ikke fortsætte
At Kjærbye igen bliver genforenet med Alexandersson og Hartmann, betyder noget specielt.
– Det er selvfølgelig sjovt, fordi de er stærke fagligt på hver deres måde. Jeg har et indgående kendskab til dem, og jeg ved, at jeg skal gøre noget for dem, for at de kan nå deres bedste. Omvendt kan de se, hvornår jeg har brug for et skub. Det er sjovt at komme et nyt sted hen og have tre års indgående kendskab til nogle af dem, som vi arbejder med. Så kan vi få det bedste ud af hinanden.
Danskeren havde faktisk mulighed for at blive i Belgien, men Kjærbye kunne ikke se sig selv fortsætte.
– Når man tager afsted uden at have noget på hånden fra en klub. De lod mig jo gå, da jeg bad om at blive fritstillet. Det var en værdimæssig beslutning. Jeg så ikke mig selv i den vej, som klubben ville gå. Jeg havde en god snak med beslutningstagerne, og de var imødekommende.
– Klubben var glad for mig, men det var en stor omvæltning efterfølgende. Man kan se, at der har stor udskiftning, og måden, som tingene blev gjort på i de 14 dage efter, var også markant anderledes. Det var ikke noget, som jeg skulle være en del af. Tiden herhjemme har dog været skøn og dejlig, siger Thomas Kjærbye til Tipsbladet.
Kjærbye har udover Kortrijk og Lyngby Boldklub en fortid hos FC Nordsjælland, FC Midtjylland, FC København og Tanzanias landshold.
LIVE
LIVE: Mæhle reagerer på dansk klubs krise
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Stor profil glad for Brøndby
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Sendt hjem fra FC København-træning
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED