Freyr Alexandersson, Jonathan Hartmann og Thomas Kjærbye.
En trekløver, der har hængt sammen i flere år.
Først i Lyngby Boldklub og senere i belgiske Kortrijk.
17. december fik Freyr Alexandersson og Jonathan Hartmann dog en fyreseddel i den belgiske klub, og kort tid efter valgte Kjærbye at stoppe i klubben.
Efterfølgende er Alexandersson og Hartmann blevet ansat i norske Brann, og nu bliver trekløveren fuldendt igen.
– Det var en ret hurtig proces, og det har været i spil siden i onsdags, at Brann kiggede på deres setup. Det var muligvis grundet, at assistenttræneren sagde op. Jeg har haft nogle gode kolleger i Freyr og Jonathan, der kunne åbne en vej for mig.
– Min rolle handler om at sikre en mere sikker og detaljeorienteret vej om at komme fra at være skadet til at være en del af holdet. Holdet går ind i en spændende sæson med en masse kampe. Der er brug for alle til at skabe det bedste miljø i hverdagen og give de bedste forudsætninger for at vælge spillere, der kan sikre resultaterne.
– Jeg har haft lyst til at være ude siden mit stop i Kortrijk, og jeg ville gerne fortsætte min rejse med min familie. Nu får vi måske muligheden for at bo i Norge fra sommer. Min ældste pige slutter niende klasse, så det kunne være spændende, fortæller Thomas Kjærbye i et interview med Tipsbladet.
Hvad var din reaktion, da du hørte om interessen?
– Jeg tænkte, at det selvfølgelig var spændende. Det var et spændende sted at komme til, og jeg har hørt gode ting om klubben fra Jonathan om blandt andet sammenholdet, og det vægter jeg værdimæssigt højt. Jeg havde en god snak med sportschefen, og det bekræftede mig i, at det er et godt projekt, og de har nogle gode ambitioner og fans. Det kunne være meget interessant at bidrage til.
Den fysiske træner fortæller, at flere klubber viste interesse for ham.
– Nu er det ikke første gang, at jeg er imellem to jobs. Jeg er meget ydmyg. Klubberne i Danmark og andre klubber har kompetent personale tilknyttet. Jeg har ikke væltet mig i tilbud, men jeg har søgt de ting, som jeg selv har opsøgt. Jeg har været i dialog med nogle klubber, hvor det har været muligt at udvide setuppet. Der var dog ikke noget, der var så konkret som Brann.
Var der noget fra Danmark?
– Jeg havde en henvendelse fra en klub i NordicBet Ligaen, men det var først fra sommer. Derudover havde jeg en løs snak med en Superliga-klub, men det førte ikke noget med sig. Der er ingen grund til at nævne klubbens navn. Det var lidt længere fra, så det var mest på idéniveau.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ville ikke fortsætte
At Kjærbye igen bliver genforenet med Alexandersson og Hartmann, betyder noget specielt.
– Det er selvfølgelig sjovt, fordi de er stærke fagligt på hver deres måde. Jeg har et indgående kendskab til dem, og jeg ved, at jeg skal gøre noget for dem, for at de kan nå deres bedste. Omvendt kan de se, hvornår jeg har brug for et skub. Det er sjovt at komme et nyt sted hen og have tre års indgående kendskab til nogle af dem, som vi arbejder med. Så kan vi få det bedste ud af hinanden.
Danskeren havde faktisk mulighed for at blive i Belgien, men Kjærbye kunne ikke se sig selv fortsætte.
– Når man tager afsted uden at have noget på hånden fra en klub. De lod mig jo gå, da jeg bad om at blive fritstillet. Det var en værdimæssig beslutning. Jeg så ikke mig selv i den vej, som klubben ville gå. Jeg havde en god snak med beslutningstagerne, og de var imødekommende.
– Klubben var glad for mig, men det var en stor omvæltning efterfølgende. Man kan se, at der har stor udskiftning, og måden, som tingene blev gjort på i de 14 dage efter, var også markant anderledes. Det var ikke noget, som jeg skulle være en del af. Tiden herhjemme har dog været skøn og dejlig, siger Thomas Kjærbye til Tipsbladet.
Kjærbye har udover Kortrijk og Lyngby Boldklub en fortid hos FC Nordsjælland, FC Midtjylland, FC København og Tanzanias landshold.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
NYHEDER
Medier fælder hård dom
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
NYHEDER
Superliga-profil skadet
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER