Freyr Alexandersson, Jonathan Hartmann og Thomas Kjærbye.
En trekløver, der har hængt sammen i flere år.
Først i Lyngby Boldklub og senere i belgiske Kortrijk.
17. december fik Freyr Alexandersson og Jonathan Hartmann dog en fyreseddel i den belgiske klub, og kort tid efter valgte Kjærbye at stoppe i klubben.
Efterfølgende er Alexandersson og Hartmann blevet ansat i norske Brann, og nu bliver trekløveren fuldendt igen.
– Det var en ret hurtig proces, og det har været i spil siden i onsdags, at Brann kiggede på deres setup. Det var muligvis grundet, at assistenttræneren sagde op. Jeg har haft nogle gode kolleger i Freyr og Jonathan, der kunne åbne en vej for mig.
– Min rolle handler om at sikre en mere sikker og detaljeorienteret vej om at komme fra at være skadet til at være en del af holdet. Holdet går ind i en spændende sæson med en masse kampe. Der er brug for alle til at skabe det bedste miljø i hverdagen og give de bedste forudsætninger for at vælge spillere, der kan sikre resultaterne.
– Jeg har haft lyst til at være ude siden mit stop i Kortrijk, og jeg ville gerne fortsætte min rejse med min familie. Nu får vi måske muligheden for at bo i Norge fra sommer. Min ældste pige slutter niende klasse, så det kunne være spændende, fortæller Thomas Kjærbye i et interview med Tipsbladet.
Hvad var din reaktion, da du hørte om interessen?
– Jeg tænkte, at det selvfølgelig var spændende. Det var et spændende sted at komme til, og jeg har hørt gode ting om klubben fra Jonathan om blandt andet sammenholdet, og det vægter jeg værdimæssigt højt. Jeg havde en god snak med sportschefen, og det bekræftede mig i, at det er et godt projekt, og de har nogle gode ambitioner og fans. Det kunne være meget interessant at bidrage til.
Den fysiske træner fortæller, at flere klubber viste interesse for ham.
– Nu er det ikke første gang, at jeg er imellem to jobs. Jeg er meget ydmyg. Klubberne i Danmark og andre klubber har kompetent personale tilknyttet. Jeg har ikke væltet mig i tilbud, men jeg har søgt de ting, som jeg selv har opsøgt. Jeg har været i dialog med nogle klubber, hvor det har været muligt at udvide setuppet. Der var dog ikke noget, der var så konkret som Brann.
Var der noget fra Danmark?
– Jeg havde en henvendelse fra en klub i NordicBet Ligaen, men det var først fra sommer. Derudover havde jeg en løs snak med en Superliga-klub, men det førte ikke noget med sig. Der er ingen grund til at nævne klubbens navn. Det var lidt længere fra, så det var mest på idéniveau.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ville ikke fortsætte
At Kjærbye igen bliver genforenet med Alexandersson og Hartmann, betyder noget specielt.
– Det er selvfølgelig sjovt, fordi de er stærke fagligt på hver deres måde. Jeg har et indgående kendskab til dem, og jeg ved, at jeg skal gøre noget for dem, for at de kan nå deres bedste. Omvendt kan de se, hvornår jeg har brug for et skub. Det er sjovt at komme et nyt sted hen og have tre års indgående kendskab til nogle af dem, som vi arbejder med. Så kan vi få det bedste ud af hinanden.
Danskeren havde faktisk mulighed for at blive i Belgien, men Kjærbye kunne ikke se sig selv fortsætte.
– Når man tager afsted uden at have noget på hånden fra en klub. De lod mig jo gå, da jeg bad om at blive fritstillet. Det var en værdimæssig beslutning. Jeg så ikke mig selv i den vej, som klubben ville gå. Jeg havde en god snak med beslutningstagerne, og de var imødekommende.
– Klubben var glad for mig, men det var en stor omvæltning efterfølgende. Man kan se, at der har stor udskiftning, og måden, som tingene blev gjort på i de 14 dage efter, var også markant anderledes. Det var ikke noget, som jeg skulle være en del af. Tiden herhjemme har dog været skøn og dejlig, siger Thomas Kjærbye til Tipsbladet.
Kjærbye har udover Kortrijk og Lyngby Boldklub en fortid hos FC Nordsjælland, FC Midtjylland, FC København og Tanzanias landshold.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Liverpool præsenterer succestræner
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
MEDIE