Dansker scorer nyt job: Talte med Superliga-klub

Thomas Kjærbye fortæller til Tipsbladet, at han er blevet ansat i norske Brann efter exittet i Kortrijk. Inden ansættelsen i Brann havde han en løs snak med en Superliga-klub.



Freyr Alexandersson, Jonathan Hartmann og Thomas Kjærbye.

En trekløver, der har hængt sammen i flere år.

Først i Lyngby Boldklub og senere i belgiske Kortrijk.

17. december fik Freyr Alexandersson og Jonathan Hartmann dog en fyreseddel i den belgiske klub, og kort tid efter valgte Kjærbye at stoppe i klubben.

Efterfølgende er Alexandersson og Hartmann blevet ansat i norske Brann, og nu bliver trekløveren fuldendt igen.

– Det var en ret hurtig proces, og det har været i spil siden i onsdags, at Brann kiggede på deres setup. Det var muligvis grundet, at assistenttræneren sagde op. Jeg har haft nogle gode kolleger i Freyr og Jonathan, der kunne åbne en vej for mig.

– Min rolle handler om at sikre en mere sikker og detaljeorienteret vej om at komme fra at være skadet til at være en del af holdet. Holdet går ind i en spændende sæson med en masse kampe. Der er brug for alle til at skabe det bedste miljø i hverdagen og give de bedste forudsætninger for at vælge spillere, der kan sikre resultaterne.

– Jeg har haft lyst til at være ude siden mit stop i Kortrijk, og jeg ville gerne fortsætte min rejse med min familie. Nu får vi måske muligheden for at bo i Norge fra sommer. Min ældste pige slutter niende klasse, så det kunne være spændende, fortæller Thomas Kjærbye i et interview med Tipsbladet.

Hvad var din reaktion, da du hørte om interessen?

– Jeg tænkte, at det selvfølgelig var spændende. Det var et spændende sted at komme til, og jeg har hørt gode ting om klubben fra Jonathan om blandt andet sammenholdet, og det vægter jeg værdimæssigt højt. Jeg havde en god snak med sportschefen, og det bekræftede mig i, at det er et godt projekt, og de har nogle gode ambitioner og fans. Det kunne være meget interessant at bidrage til.

Den fysiske træner fortæller, at flere klubber viste interesse for ham.

– Nu er det ikke første gang, at jeg er imellem to jobs. Jeg er meget ydmyg. Klubberne i Danmark og andre klubber har kompetent personale tilknyttet. Jeg har ikke væltet mig i tilbud, men jeg har søgt de ting, som jeg selv har opsøgt. Jeg har været i dialog med nogle klubber, hvor det har været muligt at udvide setuppet. Der var dog ikke noget, der var så konkret som Brann.

Var der noget fra Danmark?

– Jeg havde en henvendelse fra en klub i NordicBet Ligaen, men det var først fra sommer. Derudover havde jeg en løs snak med en Superliga-klub, men det førte ikke noget med sig. Der er ingen grund til at nævne klubbens navn. Det var lidt længere fra, så det var mest på idéniveau.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Ville ikke fortsætte

At Kjærbye igen bliver genforenet med Alexandersson og Hartmann, betyder noget specielt.

– Det er selvfølgelig sjovt, fordi de er stærke fagligt på hver deres måde. Jeg har et indgående kendskab til dem, og jeg ved, at jeg skal gøre noget for dem, for at de kan nå deres bedste. Omvendt kan de se, hvornår jeg har brug for et skub. Det er sjovt at komme et nyt sted hen og have tre års indgående kendskab til nogle af dem, som vi arbejder med. Så kan vi få det bedste ud af hinanden.

Danskeren havde faktisk mulighed for at blive i Belgien, men Kjærbye kunne ikke se sig selv fortsætte.

– Når man tager afsted uden at have noget på hånden fra en klub. De lod mig jo gå, da jeg bad om at blive fritstillet. Det var en værdimæssig beslutning. Jeg så ikke mig selv i den vej, som klubben ville gå. Jeg havde en god snak med beslutningstagerne, og de var imødekommende.

– Klubben var glad for mig, men det var en stor omvæltning efterfølgende. Man kan se, at der har stor udskiftning, og måden, som tingene blev gjort på i de 14 dage efter, var også markant anderledes. Det var ikke noget, som jeg skulle være en del af. Tiden herhjemme har dog været skøn og dejlig, siger Thomas Kjærbye til Tipsbladet.

Kjærbye har udover Kortrijk og Lyngby Boldklub en fortid hos FC Nordsjælland, FC Midtjylland, FC København og Tanzanias landshold.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

‘Det er en gave for Danmark’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Højbjerg overvejer stor beslutning

Her begynder næste sæson i Superligaen

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Brøndby får stor bøde

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Philip Billing tabte kæben

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool