Dansker scorer nyt job: Talte med Superliga-klub

Thomas Kjærbye fortæller til Tipsbladet, at han er blevet ansat i norske Brann efter exittet i Kortrijk. Inden ansættelsen i Brann havde han en løs snak med en Superliga-klub.



Freyr Alexandersson, Jonathan Hartmann og Thomas Kjærbye.

En trekløver, der har hængt sammen i flere år.

Først i Lyngby Boldklub og senere i belgiske Kortrijk.

17. december fik Freyr Alexandersson og Jonathan Hartmann dog en fyreseddel i den belgiske klub, og kort tid efter valgte Kjærbye at stoppe i klubben.

Efterfølgende er Alexandersson og Hartmann blevet ansat i norske Brann, og nu bliver trekløveren fuldendt igen.

– Det var en ret hurtig proces, og det har været i spil siden i onsdags, at Brann kiggede på deres setup. Det var muligvis grundet, at assistenttræneren sagde op. Jeg har haft nogle gode kolleger i Freyr og Jonathan, der kunne åbne en vej for mig.

– Min rolle handler om at sikre en mere sikker og detaljeorienteret vej om at komme fra at være skadet til at være en del af holdet. Holdet går ind i en spændende sæson med en masse kampe. Der er brug for alle til at skabe det bedste miljø i hverdagen og give de bedste forudsætninger for at vælge spillere, der kan sikre resultaterne.

– Jeg har haft lyst til at være ude siden mit stop i Kortrijk, og jeg ville gerne fortsætte min rejse med min familie. Nu får vi måske muligheden for at bo i Norge fra sommer. Min ældste pige slutter niende klasse, så det kunne være spændende, fortæller Thomas Kjærbye i et interview med Tipsbladet.

Hvad var din reaktion, da du hørte om interessen?

– Jeg tænkte, at det selvfølgelig var spændende. Det var et spændende sted at komme til, og jeg har hørt gode ting om klubben fra Jonathan om blandt andet sammenholdet, og det vægter jeg værdimæssigt højt. Jeg havde en god snak med sportschefen, og det bekræftede mig i, at det er et godt projekt, og de har nogle gode ambitioner og fans. Det kunne være meget interessant at bidrage til.

Den fysiske træner fortæller, at flere klubber viste interesse for ham.

– Nu er det ikke første gang, at jeg er imellem to jobs. Jeg er meget ydmyg. Klubberne i Danmark og andre klubber har kompetent personale tilknyttet. Jeg har ikke væltet mig i tilbud, men jeg har søgt de ting, som jeg selv har opsøgt. Jeg har været i dialog med nogle klubber, hvor det har været muligt at udvide setuppet. Der var dog ikke noget, der var så konkret som Brann.

Var der noget fra Danmark?

– Jeg havde en henvendelse fra en klub i NordicBet Ligaen, men det var først fra sommer. Derudover havde jeg en løs snak med en Superliga-klub, men det førte ikke noget med sig. Der er ingen grund til at nævne klubbens navn. Det var lidt længere fra, så det var mest på idéniveau.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Ville ikke fortsætte

At Kjærbye igen bliver genforenet med Alexandersson og Hartmann, betyder noget specielt.

– Det er selvfølgelig sjovt, fordi de er stærke fagligt på hver deres måde. Jeg har et indgående kendskab til dem, og jeg ved, at jeg skal gøre noget for dem, for at de kan nå deres bedste. Omvendt kan de se, hvornår jeg har brug for et skub. Det er sjovt at komme et nyt sted hen og have tre års indgående kendskab til nogle af dem, som vi arbejder med. Så kan vi få det bedste ud af hinanden.

Danskeren havde faktisk mulighed for at blive i Belgien, men Kjærbye kunne ikke se sig selv fortsætte.

– Når man tager afsted uden at have noget på hånden fra en klub. De lod mig jo gå, da jeg bad om at blive fritstillet. Det var en værdimæssig beslutning. Jeg så ikke mig selv i den vej, som klubben ville gå. Jeg havde en god snak med beslutningstagerne, og de var imødekommende.

– Klubben var glad for mig, men det var en stor omvæltning efterfølgende. Man kan se, at der har stor udskiftning, og måden, som tingene blev gjort på i de 14 dage efter, var også markant anderledes. Det var ikke noget, som jeg skulle være en del af. Tiden herhjemme har dog været skøn og dejlig, siger Thomas Kjærbye til Tipsbladet.

Kjærbye har udover Kortrijk og Lyngby Boldklub en fortid hos FC Nordsjælland, FC Midtjylland, FC København og Tanzanias landshold.





LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Peter Kjær: Her er min bekymring

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Farzam: En gave for FC København



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Manchester United – Aston Villa

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer spår FCM-nedtur

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Frimann uenig – Det er en tendens

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

FCK-boss melder klar målsætning ud

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Brøndby i transfer-kovending?

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen