Freyr Alexandersson, Jonathan Hartmann og Thomas Kjærbye.
En trekløver, der har hængt sammen i flere år.
Først i Lyngby Boldklub og senere i belgiske Kortrijk.
17. december fik Freyr Alexandersson og Jonathan Hartmann dog en fyreseddel i den belgiske klub, og kort tid efter valgte Kjærbye at stoppe i klubben.
Efterfølgende er Alexandersson og Hartmann blevet ansat i norske Brann, og nu bliver trekløveren fuldendt igen.
– Det var en ret hurtig proces, og det har været i spil siden i onsdags, at Brann kiggede på deres setup. Det var muligvis grundet, at assistenttræneren sagde op. Jeg har haft nogle gode kolleger i Freyr og Jonathan, der kunne åbne en vej for mig.
– Min rolle handler om at sikre en mere sikker og detaljeorienteret vej om at komme fra at være skadet til at være en del af holdet. Holdet går ind i en spændende sæson med en masse kampe. Der er brug for alle til at skabe det bedste miljø i hverdagen og give de bedste forudsætninger for at vælge spillere, der kan sikre resultaterne.
– Jeg har haft lyst til at være ude siden mit stop i Kortrijk, og jeg ville gerne fortsætte min rejse med min familie. Nu får vi måske muligheden for at bo i Norge fra sommer. Min ældste pige slutter niende klasse, så det kunne være spændende, fortæller Thomas Kjærbye i et interview med Tipsbladet.
Hvad var din reaktion, da du hørte om interessen?
– Jeg tænkte, at det selvfølgelig var spændende. Det var et spændende sted at komme til, og jeg har hørt gode ting om klubben fra Jonathan om blandt andet sammenholdet, og det vægter jeg værdimæssigt højt. Jeg havde en god snak med sportschefen, og det bekræftede mig i, at det er et godt projekt, og de har nogle gode ambitioner og fans. Det kunne være meget interessant at bidrage til.
Den fysiske træner fortæller, at flere klubber viste interesse for ham.
– Nu er det ikke første gang, at jeg er imellem to jobs. Jeg er meget ydmyg. Klubberne i Danmark og andre klubber har kompetent personale tilknyttet. Jeg har ikke væltet mig i tilbud, men jeg har søgt de ting, som jeg selv har opsøgt. Jeg har været i dialog med nogle klubber, hvor det har været muligt at udvide setuppet. Der var dog ikke noget, der var så konkret som Brann.
Var der noget fra Danmark?
– Jeg havde en henvendelse fra en klub i NordicBet Ligaen, men det var først fra sommer. Derudover havde jeg en løs snak med en Superliga-klub, men det førte ikke noget med sig. Der er ingen grund til at nævne klubbens navn. Det var lidt længere fra, så det var mest på idéniveau.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ville ikke fortsætte
At Kjærbye igen bliver genforenet med Alexandersson og Hartmann, betyder noget specielt.
– Det er selvfølgelig sjovt, fordi de er stærke fagligt på hver deres måde. Jeg har et indgående kendskab til dem, og jeg ved, at jeg skal gøre noget for dem, for at de kan nå deres bedste. Omvendt kan de se, hvornår jeg har brug for et skub. Det er sjovt at komme et nyt sted hen og have tre års indgående kendskab til nogle af dem, som vi arbejder med. Så kan vi få det bedste ud af hinanden.
Danskeren havde faktisk mulighed for at blive i Belgien, men Kjærbye kunne ikke se sig selv fortsætte.
– Når man tager afsted uden at have noget på hånden fra en klub. De lod mig jo gå, da jeg bad om at blive fritstillet. Det var en værdimæssig beslutning. Jeg så ikke mig selv i den vej, som klubben ville gå. Jeg havde en god snak med beslutningstagerne, og de var imødekommende.
– Klubben var glad for mig, men det var en stor omvæltning efterfølgende. Man kan se, at der har stor udskiftning, og måden, som tingene blev gjort på i de 14 dage efter, var også markant anderledes. Det var ikke noget, som jeg skulle være en del af. Tiden herhjemme har dog været skøn og dejlig, siger Thomas Kjærbye til Tipsbladet.
Kjærbye har udover Kortrijk og Lyngby Boldklub en fortid hos FC Nordsjælland, FC Midtjylland, FC København og Tanzanias landshold.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Mexico kommer med markant melding om VM
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
‘Tottenham er i overhængende fare’
Deler nyt om fremtiden
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Bayern tromler sig videre
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Nu svarer David Nielsen
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
INTERVIEW