• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Skandinavien Nicolai Dupont

Danskerklub med åben bagdør: 11 spillere på vej væk

Danskerklub med åben bagdør: 11 spillere på vej væk
Foto: Nils Petter Nilsson

IFK Göteborg kan miste hele 11 spillere til sommer, da deres kontrakter udløber. Blandt de 11 er Mads Albæk og Søren Rieks.

Af Nicolai Dupont

Der er fuld fart på sagerne i svenske IFK Göteborg. Klubben risikerer nemlig at miste hele 11 spillere i sommerens transfervindue - heriblandt danskerne Mads Albæk og Søren Rieks. Det skriver svenske Expressen

Mange af klubbens spillere har kontraktudløb til sommer og nægter at forlænge. Og det skyldes ifølge den tidligere GIFK-spiller Gustav Engvall én bestemt mand: Mats Gren.

Gren er klubbens sportsdirektør, og han har ikke just meget tillid blandt spillerne, fortæller Gustav Engvall. Engvall selv havde også problemer med Mats Gren, der beskyldte Engvall for at simulere en skade.

- Alvorligt talt: Hvorfor tror I, at de spillere ikke har forlænget deres kontrakter? IFK Göteborg har mange spillere med kontrakter, der udløber - mange gode spillere, som jeg tror, at klubben gerne vil forlænge med. Jeg tror, at det skyldes, at Mats Gren er der, siger Gustav Engvall til Göteborgs Tidningen.

Gustav Engvall blev sidste sommer solgt til Bristol City i den næstbedste engelske række, men er nu udlejet til Djurgårdens IF.