Duelund-agent kommenterer rygter: Jeg har hørt dem

Dynamo-danskeren Mikkel Duelund er endnu ikke kommet helt på benene, efter han blev hårdt ramt af corona i november, men når kanten bliver klar til kamp efter nytår, skal agenten Mikkel Beck vende hans fremtid med Kijev-klubben.



I den seneste tid er der begyndt at dukke nogle rygter op omkring den danske venstrekant Mikkel Duelund og de svenske mestre Malmö FF, hvilket kan lyde ganske logisk.

For selv om den 23-årige Duelund har været glad for både at være i Dynamo og bo i byen Kijev, så er det ikke blevet til ret meget spilletid gennem godt to skadesplagede sæsoner i det ukrainske.

– Det er sjovt, det har jeg ikke selv hørt om – eller jo, jeg har hørt det, men jeg har simpelt hen ikke snakket med Malmö, siger Mikkel Beck, der er Duelunds agent, til tipsbladet.dk i telefonen fra Monaco.

– Jeg ved ikke, hvordan sådan en historie starter – om det er fordi, Jon Dahl er træner derovre, og så tænker man, at så kunne det være, at han kunne finde på at hente sådan en som Mikkel.

– Men jeg har ikke selv snakket med Jon eller nogen andre fra Malmö, så for mig virker det urealistisk lige nu og bare som et rygte, ikke mere, siger Mikkel Beck.

Og så noterer agenten også, at det for Mikkel Duelund først og fremmest gælder om at komme tilbage i kampform, efter den unge dansker blev ganske hårdt ramt af coronavirussen i november.

– Nu skal vi have Mikkel helt op på benene igen, for han har jo været lidt ramt af corona, så han skal lige være helt klar igen. Men det bliver han til januar, når holdet starter op igen. Og så skal vi selvfølgelig have en snak med klubben.

– Hvis han skal blive frem til sommer, skal han selvfølgelig spille meget mere end det, han har gjort, og hvis han ikke kan det, så må vi jo se på, hvad der så kan findes af løsninger udenfor.

– Men det er lidt for tidligt endnu at sige præcis, hvad der kommer til at ske. Han er rigtig glad for at være i klubben, siger Mikkel Beck til tipsbladet.dk

Mikkel Duelund er foreløbig noteret for 24 kampe og tre mål for Dynamo Kijev siden skiftet til 30 millioner kroner fra FC Midtjylland i slutningen af august 2018. Hans kontrakt udløber i sommeren 2023.

Læs mere her om da Mikkel Duelund missede kæmpekamp mod Barcelona på grund af corona.



Neymar tager en tørn mere

Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Rygter om AC Horsens-legende

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Tauson er færdig i Brisbane

Vil have Jonas Wind til FC København

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Manchester United overvejer ham

Her er Ajax-danskers millionløn

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker

Her er Superligaens bedste stadion

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Tauson indleder året med double-nederlag