Duelund-agent kommenterer rygter: Jeg har hørt dem

Dynamo-danskeren Mikkel Duelund er endnu ikke kommet helt på benene, efter han blev hårdt ramt af corona i november, men når kanten bliver klar til kamp efter nytår, skal agenten Mikkel Beck vende hans fremtid med Kijev-klubben.



I den seneste tid er der begyndt at dukke nogle rygter op omkring den danske venstrekant Mikkel Duelund og de svenske mestre Malmö FF, hvilket kan lyde ganske logisk.

For selv om den 23-årige Duelund har været glad for både at være i Dynamo og bo i byen Kijev, så er det ikke blevet til ret meget spilletid gennem godt to skadesplagede sæsoner i det ukrainske.

– Det er sjovt, det har jeg ikke selv hørt om – eller jo, jeg har hørt det, men jeg har simpelt hen ikke snakket med Malmö, siger Mikkel Beck, der er Duelunds agent, til tipsbladet.dk i telefonen fra Monaco.

– Jeg ved ikke, hvordan sådan en historie starter – om det er fordi, Jon Dahl er træner derovre, og så tænker man, at så kunne det være, at han kunne finde på at hente sådan en som Mikkel.

– Men jeg har ikke selv snakket med Jon eller nogen andre fra Malmö, så for mig virker det urealistisk lige nu og bare som et rygte, ikke mere, siger Mikkel Beck.

Og så noterer agenten også, at det for Mikkel Duelund først og fremmest gælder om at komme tilbage i kampform, efter den unge dansker blev ganske hårdt ramt af coronavirussen i november.

– Nu skal vi have Mikkel helt op på benene igen, for han har jo været lidt ramt af corona, så han skal lige være helt klar igen. Men det bliver han til januar, når holdet starter op igen. Og så skal vi selvfølgelig have en snak med klubben.

– Hvis han skal blive frem til sommer, skal han selvfølgelig spille meget mere end det, han har gjort, og hvis han ikke kan det, så må vi jo se på, hvad der så kan findes af løsninger udenfor.

– Men det er lidt for tidligt endnu at sige præcis, hvad der kommer til at ske. Han er rigtig glad for at være i klubben, siger Mikkel Beck til tipsbladet.dk

Mikkel Duelund er foreløbig noteret for 24 kampe og tre mål for Dynamo Kijev siden skiftet til 30 millioner kroner fra FC Midtjylland i slutningen af august 2018. Hans kontrakt udløber i sommeren 2023.

Læs mere her om da Mikkel Duelund missede kæmpekamp mod Barcelona på grund af corona.



Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

FC København-handling går verden rundt 

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Brøndby sparer millioner

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Endelig er der godt nyt!

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FCM meldes interesseret – bud fra England

Legende om Højlund: Her er problemet

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

Fodboldforbund om FCK-planer: Jurister holder øje

Martin Spelmann stopper – det skal han nu

Sæsonens hurtigste mål i Manchester City-sejr

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Brøndby IF – FC Fredericia

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

FC Midtjylland tangerer klubrekord

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

AGF slår FC København i drama

Flamengo vinder Sydamerikas største turnering

Højbjerg-scoring i Marseille-deler