I den seneste tid er der begyndt at dukke nogle rygter op omkring den danske venstrekant Mikkel Duelund og de svenske mestre Malmö FF, hvilket kan lyde ganske logisk.
For selv om den 23-årige Duelund har været glad for både at være i Dynamo og bo i byen Kijev, så er det ikke blevet til ret meget spilletid gennem godt to skadesplagede sæsoner i det ukrainske.
– Det er sjovt, det har jeg ikke selv hørt om – eller jo, jeg har hørt det, men jeg har simpelt hen ikke snakket med Malmö, siger Mikkel Beck, der er Duelunds agent, til tipsbladet.dk i telefonen fra Monaco.
– Jeg ved ikke, hvordan sådan en historie starter – om det er fordi, Jon Dahl er træner derovre, og så tænker man, at så kunne det være, at han kunne finde på at hente sådan en som Mikkel.
– Men jeg har ikke selv snakket med Jon eller nogen andre fra Malmö, så for mig virker det urealistisk lige nu og bare som et rygte, ikke mere, siger Mikkel Beck.
Og så noterer agenten også, at det for Mikkel Duelund først og fremmest gælder om at komme tilbage i kampform, efter den unge dansker blev ganske hårdt ramt af coronavirussen i november.
– Nu skal vi have Mikkel helt op på benene igen, for han har jo været lidt ramt af corona, så han skal lige være helt klar igen. Men det bliver han til januar, når holdet starter op igen. Og så skal vi selvfølgelig have en snak med klubben.
– Hvis han skal blive frem til sommer, skal han selvfølgelig spille meget mere end det, han har gjort, og hvis han ikke kan det, så må vi jo se på, hvad der så kan findes af løsninger udenfor.
– Men det er lidt for tidligt endnu at sige præcis, hvad der kommer til at ske. Han er rigtig glad for at være i klubben, siger Mikkel Beck til tipsbladet.dk
Mikkel Duelund er foreløbig noteret for 24 kampe og tre mål for Dynamo Kijev siden skiftet til 30 millioner kroner fra FC Midtjylland i slutningen af august 2018. Hans kontrakt udløber i sommeren 2023.
Læs mere her om da Mikkel Duelund missede kæmpekamp mod Barcelona på grund af corona.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansker: Det er latterligt!
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Lewandowski forlader FC Barcelona
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
