Efter Discovery-exit: Scorer nyt job i dansk klub

Kevin Stuhr Ellegaard skal være målmandstræner i B.93, og den tidligere Discovery-ekspert fortæller til Tipsbladet, at han blandt andet kender cheftræneren Kasper Lorentzen rigtig godt.



– Det er jo ærgerligt.

Det sagde den tidligere topmålmand Kevin Stuhr Ellegaard i sommer til Tipsbladet, da han var færdig som ekspert på Discovery.

Siden da har man ikke hørt meget til den tidligere Manchester City-keeper, men nu er der nyt.

Han er nemlig blevet ansat som målmandstræner i NordicBet Liga-klubben B.93, og Ellegaard ser frem til at skulle være en del af divisionsklubben.

– Nu er der gået et stykke tid siden, at jeg stoppede. Jeg laver nogle andre ting i forhold til privat målmandstræning. Så gik jeg med tanken om at skulle tilbage til en klub, men jeg havde ikke lyst til at komme tilbage til et fuldstidsliv som fodboldspiller igen.

– Kasper Lorentzen (B.93-cheftræner, red) kender jeg rigtig godt, og jeg har spillet sammen med ham i mange år. Jeg har fulgt med ham på ungdomslandsholdet hele vejen op. Jeg kender Jimmi Klitland (Head of Goalkeeping, red.) fra gamle dage. Jeg har rigtig mange venner, der har spillet i B.93, og jeg kender klubben godt.

– Jeg tog en snak med dem, og så kunne det være, at de havde brug for en supplerende målmandstræner et par gange om ugen, og det havde de. Det skete ret hurtigt, og jeg kom i snak med Christian Engel (B.93-direktør, red.). Det passer perfekt til mig. Først og fremmest bliver jeg en del af det frem til sommer, og så må vi, hvor det lander henne. Vi ser hinanden an, og jeg glæder mig bare vildt meget. Jeg vil gerne give tilbage og lære fra mig, siger Kevin Stuhr Ellegaard i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Ikke så vild med ekspertrolle

Ved siden af målmandstræner-jobbet i B.93, hjælper han unge fodboldspillere med mentaltræning.

– Jeg har nogle projekter på siden, og jeg hjælper blandt andet nogle spillere med mental sparring i forhold til deres udvikling og mindset, så de bliver bedst mulig rustet til den verden, der er lige foran dem.

Her et halvt år efter afskeden med Discovery har 41-årige Ellegaard haft tid til at fungere over tilværelsen, og det er ikke sikkert, at man ser ham tilbage i den klassiske ekspertrolle, som han havde på tv-stationen.

– Man lukker aldrig noget ned. Det kunne godt være en mulighed, men det skal være en anden konstellation. Jeg har nogle idéer og tanker om en ekspertrolle på den specifikke målmandsdel, som jeg måske kan gå videre med. Jeg synes, at det var rigtig sjovt at kommentere, men det med at være ekspert nede på linjen var ikke så meget mig som at kommentere selve fodboldkampen.

– Det var sjovere, så er jeg i gang med et koncept, som forhåbentlig, mange synes, er sjovt, afslutter den tidligere topkeeper til Tipsbladet.

Kevin Stuhr Ellegaard var senest en del af en dansk klub i foråret 2022, hvor han hjalp AaB som reservekeeper.





– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad


Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Andreas Christensen skriver snart under

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Går langt ned i løn

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Brentford har gjort det igen

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Raser over Rasmus Højlund-episode

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Wrexham slår Premier League-klub

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Bach Bak i svime over Uhre

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Storklub vil have Filip Jörgensen

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

– Lange forhandlinger med FC København

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

FC Midtjylland henter Enzo Beck

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis