– Det er jo ærgerligt.
Siden da har man ikke hørt meget til den tidligere Manchester City-keeper, men nu er der nyt.
Han er nemlig blevet ansat som målmandstræner i NordicBet Liga-klubben B.93, og Ellegaard ser frem til at skulle være en del af divisionsklubben.
– Nu er der gået et stykke tid siden, at jeg stoppede. Jeg laver nogle andre ting i forhold til privat målmandstræning. Så gik jeg med tanken om at skulle tilbage til en klub, men jeg havde ikke lyst til at komme tilbage til et fuldstidsliv som fodboldspiller igen.
– Kasper Lorentzen (B.93-cheftræner, red) kender jeg rigtig godt, og jeg har spillet sammen med ham i mange år. Jeg har fulgt med ham på ungdomslandsholdet hele vejen op. Jeg kender Jimmi Klitland (Head of Goalkeeping, red.) fra gamle dage. Jeg har rigtig mange venner, der har spillet i B.93, og jeg kender klubben godt.
– Jeg tog en snak med dem, og så kunne det være, at de havde brug for en supplerende målmandstræner et par gange om ugen, og det havde de. Det skete ret hurtigt, og jeg kom i snak med Christian Engel (B.93-direktør, red.). Det passer perfekt til mig. Først og fremmest bliver jeg en del af det frem til sommer, og så må vi, hvor det lander henne. Vi ser hinanden an, og jeg glæder mig bare vildt meget. Jeg vil gerne give tilbage og lære fra mig, siger Kevin Stuhr Ellegaard i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ikke så vild med ekspertrolle
Ved siden af målmandstræner-jobbet i B.93, hjælper han unge fodboldspillere med mentaltræning.
– Jeg har nogle projekter på siden, og jeg hjælper blandt andet nogle spillere med mental sparring i forhold til deres udvikling og mindset, så de bliver bedst mulig rustet til den verden, der er lige foran dem.
Her et halvt år efter afskeden med Discovery har 41-årige Ellegaard haft tid til at fungere over tilværelsen, og det er ikke sikkert, at man ser ham tilbage i den klassiske ekspertrolle, som han havde på tv-stationen.
– Man lukker aldrig noget ned. Det kunne godt være en mulighed, men det skal være en anden konstellation. Jeg har nogle idéer og tanker om en ekspertrolle på den specifikke målmandsdel, som jeg måske kan gå videre med. Jeg synes, at det var rigtig sjovt at kommentere, men det med at være ekspert nede på linjen var ikke så meget mig som at kommentere selve fodboldkampen.
– Det var sjovere, så er jeg i gang med et koncept, som forhåbentlig, mange synes, er sjovt, afslutter den tidligere topkeeper til Tipsbladet.
Kevin Stuhr Ellegaard var senest en del af en dansk klub i foråret 2022, hvor han hjalp AaB som reservekeeper.
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Fyrer landstræner to måneder før VM
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Her spiller Lasse Schöne i dag
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
OPTAKT
OB – Randers FC
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under