Efter Discovery-exit: Scorer nyt job i dansk klub

Kevin Stuhr Ellegaard skal være målmandstræner i B.93, og den tidligere Discovery-ekspert fortæller til Tipsbladet, at han blandt andet kender cheftræneren Kasper Lorentzen rigtig godt.



– Det er jo ærgerligt.

Det sagde den tidligere topmålmand Kevin Stuhr Ellegaard i sommer til Tipsbladet, da han var færdig som ekspert på Discovery.

Siden da har man ikke hørt meget til den tidligere Manchester City-keeper, men nu er der nyt.

Han er nemlig blevet ansat som målmandstræner i NordicBet Liga-klubben B.93, og Ellegaard ser frem til at skulle være en del af divisionsklubben.

– Nu er der gået et stykke tid siden, at jeg stoppede. Jeg laver nogle andre ting i forhold til privat målmandstræning. Så gik jeg med tanken om at skulle tilbage til en klub, men jeg havde ikke lyst til at komme tilbage til et fuldstidsliv som fodboldspiller igen.

– Kasper Lorentzen (B.93-cheftræner, red) kender jeg rigtig godt, og jeg har spillet sammen med ham i mange år. Jeg har fulgt med ham på ungdomslandsholdet hele vejen op. Jeg kender Jimmi Klitland (Head of Goalkeeping, red.) fra gamle dage. Jeg har rigtig mange venner, der har spillet i B.93, og jeg kender klubben godt.

– Jeg tog en snak med dem, og så kunne det være, at de havde brug for en supplerende målmandstræner et par gange om ugen, og det havde de. Det skete ret hurtigt, og jeg kom i snak med Christian Engel (B.93-direktør, red.). Det passer perfekt til mig. Først og fremmest bliver jeg en del af det frem til sommer, og så må vi, hvor det lander henne. Vi ser hinanden an, og jeg glæder mig bare vildt meget. Jeg vil gerne give tilbage og lære fra mig, siger Kevin Stuhr Ellegaard i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Ikke så vild med ekspertrolle

Ved siden af målmandstræner-jobbet i B.93, hjælper han unge fodboldspillere med mentaltræning.

– Jeg har nogle projekter på siden, og jeg hjælper blandt andet nogle spillere med mental sparring i forhold til deres udvikling og mindset, så de bliver bedst mulig rustet til den verden, der er lige foran dem.

Her et halvt år efter afskeden med Discovery har 41-årige Ellegaard haft tid til at fungere over tilværelsen, og det er ikke sikkert, at man ser ham tilbage i den klassiske ekspertrolle, som han havde på tv-stationen.

– Man lukker aldrig noget ned. Det kunne godt være en mulighed, men det skal være en anden konstellation. Jeg har nogle idéer og tanker om en ekspertrolle på den specifikke målmandsdel, som jeg måske kan gå videre med. Jeg synes, at det var rigtig sjovt at kommentere, men det med at være ekspert nede på linjen var ikke så meget mig som at kommentere selve fodboldkampen.

– Det var sjovere, så er jeg i gang med et koncept, som forhåbentlig, mange synes, er sjovt, afslutter den tidligere topkeeper til Tipsbladet.

Kevin Stuhr Ellegaard var senest en del af en dansk klub i foråret 2022, hvor han hjalp AaB som reservekeeper.







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

LIVE: Slutfløjt i Parken

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer