Ellevild med dansk transfer!

Brann-cheftræner Freyr Alexandersson jubler over tilgangen af Mads Kristian Hansen. Han mener, at den tidligere FCN-profil har et vildt potentiale.



Farvel til Superligaen.

Mads Kristian Hansen skal nemlig prøve kræfter med norsk fodbold, da Brann har sat kløerne i den danske profil fra FC Nordsjælland.

Han får æren af at få den tidligere Superliga-træner Freyr Alexandersson som chef, og Alexandersson jubler over den danske transfer.

– Vi solgte en højrekant til Bodø/Glimt, og vi forsøgte at finde en spiller, som havde kvaliteter på niveau med ham, som vi solgte. Ham, som vi solgte, havde måske potentiale til at blive endnu mere. Mads Kristian er kun 22 år gammel, men det føles som om, at han er ældre, da han har været omkring førsteholdet i FC Midtjylland, siden han var 16-17 år gammel.

– Han har erfaring. Jeg synes, at Mads Kristian er en rigtig spændende spiller, og jeg har været meget imponeret over ham i Midtjylland.

– Det var spændende at se, hvordan det ville være i Farum. Det er noget helt andet. Jeg synes, at han ikke har fået sit potentiale forløst, og det kan være på grund af mange ting. Jeg er ikke i tvivl om de færdigheder og det potentiale, som Mads Kristian Hansen har.

– Nu er det op til ham, mig, min stab og klubben at få det fulde potentiale forløst. Jeg tror, at det er et rigtig godt match mellem Mads Kristian Hansen og Brann. Det bliver rigtig godt, siger Freyr Alexandersson til Tipsbladet.

Den 22-årige offensivspiller nåede at spille 77 kampe i Superligaen for FC Midtjylland og FC Nordsjælland, og nu skal danskeren forsøge at brage igennem i Norge.

Tipsbladet har også talt med Mads Kristian Hansen om skiftet, og den artikel kan du læse her.





Bekræfter dansk kæmpetransfer




LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Supercomputer: De vinder VM

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Knuser transferrekord

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Arbejder på Brøndby-exit

Norges kronprins rejser til USA

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stor profil ude af Frankrig-brag

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Frankrig – Marokko

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’