Ellevild med dansk transfer!

Brann-cheftræner Freyr Alexandersson jubler over tilgangen af Mads Kristian Hansen. Han mener, at den tidligere FCN-profil har et vildt potentiale.



Farvel til Superligaen.

Mads Kristian Hansen skal nemlig prøve kræfter med norsk fodbold, da Brann har sat kløerne i den danske profil fra FC Nordsjælland.

Han får æren af at få den tidligere Superliga-træner Freyr Alexandersson som chef, og Alexandersson jubler over den danske transfer.

– Vi solgte en højrekant til Bodø/Glimt, og vi forsøgte at finde en spiller, som havde kvaliteter på niveau med ham, som vi solgte. Ham, som vi solgte, havde måske potentiale til at blive endnu mere. Mads Kristian er kun 22 år gammel, men det føles som om, at han er ældre, da han har været omkring førsteholdet i FC Midtjylland, siden han var 16-17 år gammel.

– Han har erfaring. Jeg synes, at Mads Kristian er en rigtig spændende spiller, og jeg har været meget imponeret over ham i Midtjylland.

– Det var spændende at se, hvordan det ville være i Farum. Det er noget helt andet. Jeg synes, at han ikke har fået sit potentiale forløst, og det kan være på grund af mange ting. Jeg er ikke i tvivl om de færdigheder og det potentiale, som Mads Kristian Hansen har.

– Nu er det op til ham, mig, min stab og klubben at få det fulde potentiale forløst. Jeg tror, at det er et rigtig godt match mellem Mads Kristian Hansen og Brann. Det bliver rigtig godt, siger Freyr Alexandersson til Tipsbladet.

Den 22-årige offensivspiller nåede at spille 77 kampe i Superligaen for FC Midtjylland og FC Nordsjælland, og nu skal danskeren forsøge at brage igennem i Norge.

Tipsbladet har også talt med Mads Kristian Hansen om skiftet, og den artikel kan du læse her.





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Norge – Senegal

Sunderland jagter dansk guldfugl

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

I dialog med Steve Cooper

Tordner mod VM-træner

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Dame N’Doye scorer nyt job

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Heroisk målmand sikrer point til Curacao

Uruguay – Kap Verde

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning