Ét år til kontraktudløb: Er åben for attraktivt skifte

Søren Rieks har ingen klart defineret plan om at forlade Malmö FF, hvor han føler sig hjemme. Men hvis der dukker noget attraktivt op, kan han godt fristes.



Han havde været lige ved og næsten mange gange, men i 2020 lykkedes det endelig Søren Rieks at vinde en titel. Dermed har han opnået det, der var hans primære målsætning med at skifte til Malmö FF.

Det betyder ikke, at han nødvendigvis er på vej væk, men den tidligere landsholdsspiller afviser det heller ikke pure. 33-årige Rieks har kun et år tilbage af sin kontrakt, så hvis han skal nå et sidste eventyr, skal det til at være.

Det kræver dog, understreger han, at han får et spændende tilbud.

– Det skal være noget attraktivt. Jeg kommer ikke til at skifte for ingenting. Jeg føler mig hjemme her, og det gør min familie også. Det er ikke sådan, at jeg har travlt med at komme væk. Det skal være noget attraktivt, både for mig og familien, siger Søren Rieks til Fotbollskanalen.

Læs også:Malmö-dansker sender stikpille til rival

Den tidligere Superliga-profil har da også stadig til gode at fejre et mesterskab ordentligt. Da Malmö FF vandt det tidligere på måneden, fik han og de andre spillere festen godt og grundigt ødelagt.

Bedst som de havde sat sig i bussen, der skulle køre dem til hotellet, hvor festen stod klar, tikkede en besked ind Rieks’ telefon: Anders Christiansen var testet positiv for coronavirus, så hele truppen skulle isolere sig hver for sig. Derfor var middagen og ikke mindst guldfesten aflyst.

– Det var rimelig antiklimatisk, fortalte Rieks dengang til tipsbladet.dk.

Læs også:Dansk Malmö-profil ser landskamp fra sofaen: Håneretten er vigtig mod svenskerne

– Man troede jo ikke rigtig på det til at starte med. Først kom der en kort besked om, at alt var aflyst den aften, og så fik vi nærmere besked senere. Vi var lidt rundt på gulvet, for vi havde lige vundet guld og var klar til at tage videre med god middag og fest. Det blev der hurtigt slukket lyset for, og så stod man dér.

– Vi mistede også hurtigt lysten, fordi “AC” havde testet positivt. Så i stedet tog jeg på Burger King og købte mad – en klassisk Whopper, den går man ikke galt i byen med – og så tog jeg en øl derhjemme.

Malmö mangler én kamp i denne sæson. Den spilles på søndag mod Östersunds FK.

Læs også:Fik mesterskabsfest aflyst: Dansk profil fejrede guld alene på Burger King
Læs også:Malmö FF er svenske mestre: Jon Dahl fører klubben tilbage på tronen
Læs også:Rieks kan spille tidligere klub mod nedrykning: Kan blive svært for dem




Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’




LIVE

TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

AGF i Europa: De venter i næste runde

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjerne på plads i Chelsea

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Ny FC København-stjerne imponerer

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Tottenham-flop i stor transfer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Nærmer sig vild FCK-præstation

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Her er FC Københavns pris på William Clem

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren