Ét år til kontraktudløb: Er åben for attraktivt skifte

Søren Rieks har ingen klart defineret plan om at forlade Malmö FF, hvor han føler sig hjemme. Men hvis der dukker noget attraktivt op, kan han godt fristes.



Han havde været lige ved og næsten mange gange, men i 2020 lykkedes det endelig Søren Rieks at vinde en titel. Dermed har han opnået det, der var hans primære målsætning med at skifte til Malmö FF.

Det betyder ikke, at han nødvendigvis er på vej væk, men den tidligere landsholdsspiller afviser det heller ikke pure. 33-årige Rieks har kun et år tilbage af sin kontrakt, så hvis han skal nå et sidste eventyr, skal det til at være.

Det kræver dog, understreger han, at han får et spændende tilbud.

– Det skal være noget attraktivt. Jeg kommer ikke til at skifte for ingenting. Jeg føler mig hjemme her, og det gør min familie også. Det er ikke sådan, at jeg har travlt med at komme væk. Det skal være noget attraktivt, både for mig og familien, siger Søren Rieks til Fotbollskanalen.

Læs også:Malmö-dansker sender stikpille til rival

Den tidligere Superliga-profil har da også stadig til gode at fejre et mesterskab ordentligt. Da Malmö FF vandt det tidligere på måneden, fik han og de andre spillere festen godt og grundigt ødelagt.

Bedst som de havde sat sig i bussen, der skulle køre dem til hotellet, hvor festen stod klar, tikkede en besked ind Rieks’ telefon: Anders Christiansen var testet positiv for coronavirus, så hele truppen skulle isolere sig hver for sig. Derfor var middagen og ikke mindst guldfesten aflyst.

– Det var rimelig antiklimatisk, fortalte Rieks dengang til tipsbladet.dk.

Læs også:Dansk Malmö-profil ser landskamp fra sofaen: Håneretten er vigtig mod svenskerne

– Man troede jo ikke rigtig på det til at starte med. Først kom der en kort besked om, at alt var aflyst den aften, og så fik vi nærmere besked senere. Vi var lidt rundt på gulvet, for vi havde lige vundet guld og var klar til at tage videre med god middag og fest. Det blev der hurtigt slukket lyset for, og så stod man dér.

– Vi mistede også hurtigt lysten, fordi “AC” havde testet positivt. Så i stedet tog jeg på Burger King og købte mad – en klassisk Whopper, den går man ikke galt i byen med – og så tog jeg en øl derhjemme.

Malmö mangler én kamp i denne sæson. Den spilles på søndag mod Östersunds FK.

Læs også:Fik mesterskabsfest aflyst: Dansk profil fejrede guld alene på Burger King
Læs også:Malmö FF er svenske mestre: Jon Dahl fører klubben tilbage på tronen
Læs også:Rieks kan spille tidligere klub mod nedrykning: Kan blive svært for dem




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norsk ekspert håner Danmark

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Uventet transferdrejning

Norge – England

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

OB henter finsk landsholdsspiller

Spanien – Belgien

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De vinder VM

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Har droppet stor dansk transfer