Diego Montiels ophold i dansk fodbold er slut for nu, da hans kontrakt med Vendsyssel FF udløb for ganske få dage siden.
Offensivspilleren pådrog sig tidligere på året en alvorlig knæskade, og derfor endte det ved en skillevej ved sommerens kontraktudløb. Det kan 28-årige Diego Montiel godt forstå, men han ærgrer sig stadig over behandlingen derefter.
– Jeg er alligevel lidt overrasket, fordi nu er jeg uden en kontrakt, og det føles lidt som om, at de efterlader mig på gaden. Jeg troede, at de ville være flinke og hjælpe mig, men det gjorde de ikke, siger Diego Montiel til Fotbollskanalen og fortsætter:
– Det er op til dem. Du kan ikke være skuffet over noget, som du ikke selv kan kontrollere. Det er selvfølgelig kedeligt. Men man bliver bare nødt til at give den gas og træne hårdt. Jeg skal bare tilbage til fodbolden.
Diego Montiel har fortsat op til et halvt år tilbage af sin genoptræning. Derfor tænker han ikke særligt meget over, hvor han skal spille fodbold næste gang, selvom han nævner, at han godt kunne se sig selv vende hjem til Sverige.
– Det er meget aktuelt [med Sverige, red.]. Men først skal jeg være frisk, og så må vi se på det andet. Selvfølgelig ville jeg gerne have blevet ude, men Sverige er også en mulighed, siger Diego Montiel.
De seneste fire og et halvt år har Diego Montiel været i udlandet, hvoraf han har tilbragt de seneste fire sæsoner i dansk fodbold. Fra 2019 til 2021 var han i Vejle Boldklub, og de seneste to sæsoner er blevet tilbragt i Vendsyssel.
Det blev til tre scoringer i 31 kampe for Vendsyssel FF. Diego Montiels bedste sæson på dansk jord var hans første i Vejle, hvor han leverede 11 scoringer og otte assister. hvilket var med til at sikre klubben oprykning til Superligaen.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
OPTAKT
Chelsea – Nottingham Forest
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER