Færdig i dansk klub: De efterlader mig på gaden

Svensk offensivspiller forlader dansk klub med en underlig smag i munden.



Diego Montiels ophold i dansk fodbold er slut for nu, da hans kontrakt med Vendsyssel FF udløb for ganske få dage siden.

Offensivspilleren pådrog sig tidligere på året en alvorlig knæskade, og derfor endte det ved en skillevej ved sommerens kontraktudløb. Det kan 28-årige Diego Montiel godt forstå, men han ærgrer sig stadig over behandlingen derefter.

– Jeg er alligevel lidt overrasket, fordi nu er jeg uden en kontrakt, og det føles lidt som om, at de efterlader mig på gaden. Jeg troede, at de ville være flinke og hjælpe mig, men det gjorde de ikke, siger Diego Montiel til Fotbollskanalen og fortsætter:

– Det er op til dem. Du kan ikke være skuffet over noget, som du ikke selv kan kontrollere. Det er selvfølgelig kedeligt. Men man bliver bare nødt til at give den gas og træne hårdt. Jeg skal bare tilbage til fodbolden.

Diego Montiel har fortsat op til et halvt år tilbage af sin genoptræning. Derfor tænker han ikke særligt meget over, hvor han skal spille fodbold næste gang, selvom han nævner, at han godt kunne se sig selv vende hjem til Sverige.

– Det er meget aktuelt [med Sverige, red.]. Men først skal jeg være frisk, og så må vi se på det andet. Selvfølgelig ville jeg gerne have blevet ude, men Sverige er også en mulighed, siger Diego Montiel.

De seneste fire og et halvt år har Diego Montiel været i udlandet, hvoraf han har tilbragt de seneste fire sæsoner i dansk fodbold. Fra 2019 til 2021 var han i Vejle Boldklub, og de seneste to sæsoner er blevet tilbragt i Vendsyssel.

Det blev til tre scoringer i 31 kampe for Vendsyssel FF. Diego Montiels bedste sæson på dansk jord var hans første i Vejle, hvor han leverede 11 scoringer og otte assister. hvilket var med til at sikre klubben oprykning til Superligaen.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

FC Fredericia – OB

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Han er færdig i Brøndby

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Oddset styrtdykker

En voldsom ulighed

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Spår stor transferaktivitet i FC København