Færdig i dansk klub: De efterlader mig på gaden

Svensk offensivspiller forlader dansk klub med en underlig smag i munden.



Diego Montiels ophold i dansk fodbold er slut for nu, da hans kontrakt med Vendsyssel FF udløb for ganske få dage siden.

Offensivspilleren pådrog sig tidligere på året en alvorlig knæskade, og derfor endte det ved en skillevej ved sommerens kontraktudløb. Det kan 28-årige Diego Montiel godt forstå, men han ærgrer sig stadig over behandlingen derefter.

– Jeg er alligevel lidt overrasket, fordi nu er jeg uden en kontrakt, og det føles lidt som om, at de efterlader mig på gaden. Jeg troede, at de ville være flinke og hjælpe mig, men det gjorde de ikke, siger Diego Montiel til Fotbollskanalen og fortsætter:

– Det er op til dem. Du kan ikke være skuffet over noget, som du ikke selv kan kontrollere. Det er selvfølgelig kedeligt. Men man bliver bare nødt til at give den gas og træne hårdt. Jeg skal bare tilbage til fodbolden.

Diego Montiel har fortsat op til et halvt år tilbage af sin genoptræning. Derfor tænker han ikke særligt meget over, hvor han skal spille fodbold næste gang, selvom han nævner, at han godt kunne se sig selv vende hjem til Sverige.

– Det er meget aktuelt [med Sverige, red.]. Men først skal jeg være frisk, og så må vi se på det andet. Selvfølgelig ville jeg gerne have blevet ude, men Sverige er også en mulighed, siger Diego Montiel.

De seneste fire og et halvt år har Diego Montiel været i udlandet, hvoraf han har tilbragt de seneste fire sæsoner i dansk fodbold. Fra 2019 til 2021 var han i Vejle Boldklub, og de seneste to sæsoner er blevet tilbragt i Vendsyssel.

Det blev til tre scoringer i 31 kampe for Vendsyssel FF. Diego Montiels bedste sæson på dansk jord var hans første i Vejle, hvor han leverede 11 scoringer og otte assister. hvilket var med til at sikre klubben oprykning til Superligaen.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Paolo Maldini lander stort job

FCM-flop i chokskifte

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Argentinsk træner kræver forbedringer