Færdig i Superliga-klub: ‘Fik aldrig chancen’

Mikkel Ladefoged forlader dansk fodbold og Sønderjyske, da svenske Västerås SK har købt danskeren. Han mener dog, at han aldrig fik chancen for at vise sig frem.



25 kampe og tre mål.

Sådan er tallene for Mikkel Ladefoged i Sønderjyske-trøjen, men nu er det slut for angriberen.

Svenske Västerås SK fra Superettan har nemlig sat kløerne i danskeren og givet ham en kontrakt til udgangen af 2028.

Tiden i Sønderjyske har dog ikke været en dans på roser for den danske angriber, og det har været svært for Ladefoged.

– Det er selvfølgelig frustrerende, fordi jeg selv synes, at jeg efter det første år havde et rigtig godt forløb i Sønderjyske. Jeg synes, at vi havde lagt en god og klar plan for, hvordan jeg skulle integreres på førsteholdet ved at få mere spilletid med de her udlejninger. Jeg synes, at mit lejeophold i Næstved var godkendt.

– Jeg fik så en operation om vinteren, der gjorde, at jeg havde et lidt vanskeligt forår. Jeg kom tilbage til Sønderjyske, og jeg synes, at jeg gjorde det godt i opstarten, men vi blev hurtigt enige om, at et lejeophold kunne være en fin mulighed. Så kom Esbjerg, og det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg havde håbet på mere spilletid i Esbjerg.

– Det var ikke det, som jeg skrev under på, at jeg bare skulle sidde på bænken og kigge. Den sidste tid har angående det spillemæssige været udfordrende mentalt. Man føler, at man er god nok, men man fik ikke rigtig chancen, fortæller danskeren i et interview med Tipsbladet.

Så du ville måske gerne væk for at få en frisk start?

– Ja, det synes jeg. Det er derfor, at jeg har kunnet tænke mig at prøve kræfter med Norge og Sverige. Man har set andre unge angribere, der måske ikke er blevet forløst i Danmark, så tager de til Norge og Sverige. Jeg håber, at jeg kan komme med på den liste. Jeg håber, at jeg kan få en ny start.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Sønderjyske

Mega-spændende

Som angriberen nævner, var han udlejet til Esbjerg i efteråret, hvor Ladefoged fik sporadisk spilletid.

I forbindelse med angriberens exit i Esbjerg sagde cheftræner Lars ‘Lungi’ Sørensen følgende til klubbens hjemmeside.

– Mikkel Ladefoged har været os et godt bekendtskab med en professionel indsats hver dag, men vi må også sande, at han ikke har fået den ønskede mængde spilletid. Derfor giver det god mening for alle parter at sige pænt tak for denne gang, og vi ønsker Mikkel alt det bedste fremover, sagde cheftræneren.

Nu kigger den 21-årige offensivspiller fremad, og han håber, at han kan få et stort gennembrud i Sverige.

– Jeg er spændt, og jeg har glædet mig rigtig meget. Jeg ser også frem til at udforske det svenske. Man har jo hørt om mange unge angribere, der har haft succes i Norge og Sverige. Jeg synes, at det er mega-spændende. Jeg har været her i næsten en uge. Jeg er godt tilfreds, og det er en god klub. Der er nogle gode mennesker omkring klubben. Jeg føler, at den første tid har været god.

– Skiftet har været et lille stykke tid undervejs. Jeg synes, at den var rigtig spændende. Der var nogle forskellige faktorer, der gjorde, at den ikke gik igennem til at starte med. Det lykkedes heldigvis nu, og det er jeg glad for.

Derudover kan danskeren godt lide den måde, som Västerås SK spiller på.

– Det har været rigtig godt. Da jeg kom, skulle holdet spille en træningskamp mod Djurgården, og jeg så den. Det så rigtig godt ud. De spiller en masse god, offensiv fodbold, som tiltaler mig rigtig meget. Det ligner også, at jeg vil kunne få mange muligheder. Det ser rigtig godt ud.

I sommer var Ladefoged dog på vej til det store udland, da Tipsbladet kunne afsløre, at Ladefoged var meget tæt på at skifte til Tromsø, men så glippede det i sidste øjeblik.

– Der var nogle faktorer, der gjorde, at skiftet ikke endte med at gå igennem alligevel, hvilket var mega-træls på det tidspunkt. Jeg havde egentlig samme fornemmelse af, at det måske var det skub og mulighed, som jeg søgte. Jeg følte, at jeg havde brug for det, så jeg kunne komme væk og få en ny start, fortæller den tidligere Sønderjyske-spiller til Tipsbladet.

Det blev blot til to Superliga-kampe for Ladefoged i Sønderjyske-trøjen.






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund