25 kampe og tre mål.
Sådan er tallene for Mikkel Ladefoged i Sønderjyske-trøjen, men nu er det slut for angriberen.
Svenske Västerås SK fra Superettan har nemlig sat kløerne i danskeren og givet ham en kontrakt til udgangen af 2028.
Tiden i Sønderjyske har dog ikke været en dans på roser for den danske angriber, og det har været svært for Ladefoged.
– Det er selvfølgelig frustrerende, fordi jeg selv synes, at jeg efter det første år havde et rigtig godt forløb i Sønderjyske. Jeg synes, at vi havde lagt en god og klar plan for, hvordan jeg skulle integreres på førsteholdet ved at få mere spilletid med de her udlejninger. Jeg synes, at mit lejeophold i Næstved var godkendt.
– Jeg fik så en operation om vinteren, der gjorde, at jeg havde et lidt vanskeligt forår. Jeg kom tilbage til Sønderjyske, og jeg synes, at jeg gjorde det godt i opstarten, men vi blev hurtigt enige om, at et lejeophold kunne være en fin mulighed. Så kom Esbjerg, og det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg havde håbet på mere spilletid i Esbjerg.
– Det var ikke det, som jeg skrev under på, at jeg bare skulle sidde på bænken og kigge. Den sidste tid har angående det spillemæssige været udfordrende mentalt. Man føler, at man er god nok, men man fik ikke rigtig chancen, fortæller danskeren i et interview med Tipsbladet.
Så du ville måske gerne væk for at få en frisk start?
– Ja, det synes jeg. Det er derfor, at jeg har kunnet tænke mig at prøve kræfter med Norge og Sverige. Man har set andre unge angribere, der måske ikke er blevet forløst i Danmark, så tager de til Norge og Sverige. Jeg håber, at jeg kan komme med på den liste. Jeg håber, at jeg kan få en ny start.
Artiklen fortsætter under billedet.

Mega-spændende
Som angriberen nævner, var han udlejet til Esbjerg i efteråret, hvor Ladefoged fik sporadisk spilletid.
I forbindelse med angriberens exit i Esbjerg sagde cheftræner Lars ‘Lungi’ Sørensen følgende til klubbens hjemmeside.
– Mikkel Ladefoged har været os et godt bekendtskab med en professionel indsats hver dag, men vi må også sande, at han ikke har fået den ønskede mængde spilletid. Derfor giver det god mening for alle parter at sige pænt tak for denne gang, og vi ønsker Mikkel alt det bedste fremover, sagde cheftræneren.
Nu kigger den 21-årige offensivspiller fremad, og han håber, at han kan få et stort gennembrud i Sverige.
– Jeg er spændt, og jeg har glædet mig rigtig meget. Jeg ser også frem til at udforske det svenske. Man har jo hørt om mange unge angribere, der har haft succes i Norge og Sverige. Jeg synes, at det er mega-spændende. Jeg har været her i næsten en uge. Jeg er godt tilfreds, og det er en god klub. Der er nogle gode mennesker omkring klubben. Jeg føler, at den første tid har været god.
– Skiftet har været et lille stykke tid undervejs. Jeg synes, at den var rigtig spændende. Der var nogle forskellige faktorer, der gjorde, at den ikke gik igennem til at starte med. Det lykkedes heldigvis nu, og det er jeg glad for.
Derudover kan danskeren godt lide den måde, som Västerås SK spiller på.
– Det har været rigtig godt. Da jeg kom, skulle holdet spille en træningskamp mod Djurgården, og jeg så den. Det så rigtig godt ud. De spiller en masse god, offensiv fodbold, som tiltaler mig rigtig meget. Det ligner også, at jeg vil kunne få mange muligheder. Det ser rigtig godt ud.
– Der var nogle faktorer, der gjorde, at skiftet ikke endte med at gå igennem alligevel, hvilket var mega-træls på det tidspunkt. Jeg havde egentlig samme fornemmelse af, at det måske var det skub og mulighed, som jeg søgte. Jeg følte, at jeg havde brug for det, så jeg kunne komme væk og få en ny start, fortæller den tidligere Sønderjyske-spiller til Tipsbladet.
Det blev blot til to Superliga-kampe for Ladefoged i Sønderjyske-trøjen.
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub
MEDIE Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
NYHEDER
Topscorer færdig
‘Sur over Brøndby-transfer’
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Legende med chokmelding
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT
Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’
Her er Tausons vej i Australian Open
Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea
DAGENS SPILFORSLAG
Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER