Færdig i Superliga-klub: ‘Fik aldrig chancen’

Mikkel Ladefoged forlader dansk fodbold og Sønderjyske, da svenske Västerås SK har købt danskeren. Han mener dog, at han aldrig fik chancen for at vise sig frem.



25 kampe og tre mål.

Sådan er tallene for Mikkel Ladefoged i Sønderjyske-trøjen, men nu er det slut for angriberen.

Svenske Västerås SK fra Superettan har nemlig sat kløerne i danskeren og givet ham en kontrakt til udgangen af 2028.

Tiden i Sønderjyske har dog ikke været en dans på roser for den danske angriber, og det har været svært for Ladefoged.

– Det er selvfølgelig frustrerende, fordi jeg selv synes, at jeg efter det første år havde et rigtig godt forløb i Sønderjyske. Jeg synes, at vi havde lagt en god og klar plan for, hvordan jeg skulle integreres på førsteholdet ved at få mere spilletid med de her udlejninger. Jeg synes, at mit lejeophold i Næstved var godkendt.

– Jeg fik så en operation om vinteren, der gjorde, at jeg havde et lidt vanskeligt forår. Jeg kom tilbage til Sønderjyske, og jeg synes, at jeg gjorde det godt i opstarten, men vi blev hurtigt enige om, at et lejeophold kunne være en fin mulighed. Så kom Esbjerg, og det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg havde håbet på mere spilletid i Esbjerg.

– Det var ikke det, som jeg skrev under på, at jeg bare skulle sidde på bænken og kigge. Den sidste tid har angående det spillemæssige været udfordrende mentalt. Man føler, at man er god nok, men man fik ikke rigtig chancen, fortæller danskeren i et interview med Tipsbladet.

Så du ville måske gerne væk for at få en frisk start?

– Ja, det synes jeg. Det er derfor, at jeg har kunnet tænke mig at prøve kræfter med Norge og Sverige. Man har set andre unge angribere, der måske ikke er blevet forløst i Danmark, så tager de til Norge og Sverige. Jeg håber, at jeg kan komme med på den liste. Jeg håber, at jeg kan få en ny start.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Sønderjyske

Mega-spændende

Som angriberen nævner, var han udlejet til Esbjerg i efteråret, hvor Ladefoged fik sporadisk spilletid.

I forbindelse med angriberens exit i Esbjerg sagde cheftræner Lars ‘Lungi’ Sørensen følgende til klubbens hjemmeside.

– Mikkel Ladefoged har været os et godt bekendtskab med en professionel indsats hver dag, men vi må også sande, at han ikke har fået den ønskede mængde spilletid. Derfor giver det god mening for alle parter at sige pænt tak for denne gang, og vi ønsker Mikkel alt det bedste fremover, sagde cheftræneren.

Nu kigger den 21-årige offensivspiller fremad, og han håber, at han kan få et stort gennembrud i Sverige.

– Jeg er spændt, og jeg har glædet mig rigtig meget. Jeg ser også frem til at udforske det svenske. Man har jo hørt om mange unge angribere, der har haft succes i Norge og Sverige. Jeg synes, at det er mega-spændende. Jeg har været her i næsten en uge. Jeg er godt tilfreds, og det er en god klub. Der er nogle gode mennesker omkring klubben. Jeg føler, at den første tid har været god.

– Skiftet har været et lille stykke tid undervejs. Jeg synes, at den var rigtig spændende. Der var nogle forskellige faktorer, der gjorde, at den ikke gik igennem til at starte med. Det lykkedes heldigvis nu, og det er jeg glad for.

Derudover kan danskeren godt lide den måde, som Västerås SK spiller på.

– Det har været rigtig godt. Da jeg kom, skulle holdet spille en træningskamp mod Djurgården, og jeg så den. Det så rigtig godt ud. De spiller en masse god, offensiv fodbold, som tiltaler mig rigtig meget. Det ligner også, at jeg vil kunne få mange muligheder. Det ser rigtig godt ud.

I sommer var Ladefoged dog på vej til det store udland, da Tipsbladet kunne afsløre, at Ladefoged var meget tæt på at skifte til Tromsø, men så glippede det i sidste øjeblik.

– Der var nogle faktorer, der gjorde, at skiftet ikke endte med at gå igennem alligevel, hvilket var mega-træls på det tidspunkt. Jeg havde egentlig samme fornemmelse af, at det måske var det skub og mulighed, som jeg søgte. Jeg følte, at jeg havde brug for det, så jeg kunne komme væk og få en ny start, fortæller den tidligere Sønderjyske-spiller til Tipsbladet.

Det blev blot til to Superliga-kampe for Ladefoged i Sønderjyske-trøjen.





Waow! Han bliver et stort Superliga-salg




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Ser I med, AGF? Drømmedebut!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Katastrofe for Jack Grealish

‘Ronaldo vinder kampen’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

På vild liste med Lionel Messi

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

– Alt for meget kaos i Horsens

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Viaplay hæver priserne

Populære Chelsea – køb billetter her!

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Como kan vinde i Napoli

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool