25 kampe og tre mål.
Sådan er tallene for Mikkel Ladefoged i Sønderjyske-trøjen, men nu er det slut for angriberen.
Svenske Västerås SK fra Superettan har nemlig sat kløerne i danskeren og givet ham en kontrakt til udgangen af 2028.
Tiden i Sønderjyske har dog ikke været en dans på roser for den danske angriber, og det har været svært for Ladefoged.
– Det er selvfølgelig frustrerende, fordi jeg selv synes, at jeg efter det første år havde et rigtig godt forløb i Sønderjyske. Jeg synes, at vi havde lagt en god og klar plan for, hvordan jeg skulle integreres på førsteholdet ved at få mere spilletid med de her udlejninger. Jeg synes, at mit lejeophold i Næstved var godkendt.
– Jeg fik så en operation om vinteren, der gjorde, at jeg havde et lidt vanskeligt forår. Jeg kom tilbage til Sønderjyske, og jeg synes, at jeg gjorde det godt i opstarten, men vi blev hurtigt enige om, at et lejeophold kunne være en fin mulighed. Så kom Esbjerg, og det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg havde håbet på mere spilletid i Esbjerg.
– Det var ikke det, som jeg skrev under på, at jeg bare skulle sidde på bænken og kigge. Den sidste tid har angående det spillemæssige været udfordrende mentalt. Man føler, at man er god nok, men man fik ikke rigtig chancen, fortæller danskeren i et interview med Tipsbladet.
Så du ville måske gerne væk for at få en frisk start?
– Ja, det synes jeg. Det er derfor, at jeg har kunnet tænke mig at prøve kræfter med Norge og Sverige. Man har set andre unge angribere, der måske ikke er blevet forløst i Danmark, så tager de til Norge og Sverige. Jeg håber, at jeg kan komme med på den liste. Jeg håber, at jeg kan få en ny start.
Artiklen fortsætter under billedet.

Mega-spændende
Som angriberen nævner, var han udlejet til Esbjerg i efteråret, hvor Ladefoged fik sporadisk spilletid.
I forbindelse med angriberens exit i Esbjerg sagde cheftræner Lars ‘Lungi’ Sørensen følgende til klubbens hjemmeside.
– Mikkel Ladefoged har været os et godt bekendtskab med en professionel indsats hver dag, men vi må også sande, at han ikke har fået den ønskede mængde spilletid. Derfor giver det god mening for alle parter at sige pænt tak for denne gang, og vi ønsker Mikkel alt det bedste fremover, sagde cheftræneren.
Nu kigger den 21-årige offensivspiller fremad, og han håber, at han kan få et stort gennembrud i Sverige.
– Jeg er spændt, og jeg har glædet mig rigtig meget. Jeg ser også frem til at udforske det svenske. Man har jo hørt om mange unge angribere, der har haft succes i Norge og Sverige. Jeg synes, at det er mega-spændende. Jeg har været her i næsten en uge. Jeg er godt tilfreds, og det er en god klub. Der er nogle gode mennesker omkring klubben. Jeg føler, at den første tid har været god.
– Skiftet har været et lille stykke tid undervejs. Jeg synes, at den var rigtig spændende. Der var nogle forskellige faktorer, der gjorde, at den ikke gik igennem til at starte med. Det lykkedes heldigvis nu, og det er jeg glad for.
Derudover kan danskeren godt lide den måde, som Västerås SK spiller på.
– Det har været rigtig godt. Da jeg kom, skulle holdet spille en træningskamp mod Djurgården, og jeg så den. Det så rigtig godt ud. De spiller en masse god, offensiv fodbold, som tiltaler mig rigtig meget. Det ligner også, at jeg vil kunne få mange muligheder. Det ser rigtig godt ud.
– Der var nogle faktorer, der gjorde, at skiftet ikke endte med at gå igennem alligevel, hvilket var mega-træls på det tidspunkt. Jeg havde egentlig samme fornemmelse af, at det måske var det skub og mulighed, som jeg søgte. Jeg følte, at jeg havde brug for det, så jeg kunne komme væk og få en ny start, fortæller den tidligere Sønderjyske-spiller til Tipsbladet.
Det blev blot til to Superliga-kampe for Ladefoged i Sønderjyske-trøjen.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Paraguay – Australien
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
OPTAKT