Den danske midtbanespiller Anders Christiansen er lidt af en legende i Malmö FF og den svenske række, hvor han er regnet for at være en stor profil, men i klubber i Belgien og Italien har den centrale midtbanespiller aldrig kunnet finde fodfæste.
Danskeren, nu 31 år, blev solgt til italienske Chievo fra FC Nordsjælland, men formåede ikke at slå igennem, og så kom han til Malmö FF og blev en stor profil. Her er han tilbage efter en kort afstikker til belgiske Gent, hvor han heller aldrig fandt fodfæste.
I Lundhs Podcast på Fotbollskanalen fortæller danskeren, at han i Chievo ganske enkelt blev solgt uden at kende til det, før han skulle pakke flyttekasserne.
Du blev solgt bag din ryg?
– Nemlig, siger Anders Christiansen og forklarer siden lidt om tiden i Chievo, hvor han blandt andet blev presset af præsidenten i en skadesperiode.
– Præsidenten kom til træningsanlægget, da han havde hørt, at jeg ikke ville spille kampe, men at jeg kunne træne – dog uden at gå i dueller. “Jeg har hørt, du ikke vil spille kampe?”, og så svarede jeg, “jeg er skadet, og vi kan kalde på lægen sammen, for han siger, at jeg ikke kan spille i seks uger, da jeg har et ribbensbrud”.
– Så fortsatte han. “Men du kan træne”? “Ja, jeg kan træne, men jeg kan ikke gå i dueller, for det gør meget ondt”. De ville gerne af med mig, men på grund af skader og karantæner, manglede de spillere. Jeg sagde, at jeg ville gøre alt, jeg kunne, men at jeg var skadet. Han stod bare og kiggede mig i øjnene for at se, om jeg løj for ham og træneren. Men han sagde aldrig noget om at være glad eller utilfreds med mig – jeg har ikke talt med ham siden, siger Anders Christiansen i Lundhs Podcast på Fotbollskanalen om tiden i Chievo.
Han endte med at blive solgt til Malmö FF, som siden har vist sig som et dejligt sted for Anders Christiansen, men forhandlingerne og transferen foregik reelt bag hans ryg, og det er noget, som den dag i dag stadig sidder i den 31-årige midtbanespiller, der også har en fortid i Lyngby Boldklub.
Anders Christiansen har kontrakt med Malmö FF frem til 31. december 2024.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: Slutfløjt i Parken
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
