Forventningerne var store, da Brøndby IF for godt to år siden købte midtbanespilleren Joe Bell i norske Viking FK.
Der var stor tro på, at han kunne gå ind og være løsningen på midtbanen, da han kom ud af en god sæson med sin norske klub, hvor han var fast mand og havde en god assistfod.
Newzealænderen blev også kastet direkte ind i Niels Frederiksens startopstilling, men der var bare for langt imellem, at han gjorde en afgørende forskel i kamp. Derfor sluttede opholdet på den Københavnske Vestegn i sommer, da 24-årige Joe Bell tog retur til Viking FK.
Det var dog en lidt anderledes spiller, som den norske klub fik tilbage, kontra den spiller, de sendte afsted.
– Vi fik en spiller tilbage, som manglede selvtillid. Nu har han fået sin selvtillid tilbage, og han ser skarp ud, siger klubbens sportschef, Erik Nevland, til Tipsbladet.
Har du talt med ham om hans ophold i Brøndby, og hvordan det har påvirket ham?
– Vi foksuerer på os selv, og hvor vi er lige nu. Vi fokuserer ikke så meget på, hvordan det er gået i andre klubber. Fokus er på Viking, og hvad vi selv kan gøre.
Joe Bell startede i efteråret syv kampe for Viking FK, hvor han blev brugt på den ene af to centrale midtbanepositioner. Fra den kommende sæson arbejder man på, at han skal spille den dybtliggende midtbaneposition, som Markus Solbakken, der er taget til Sparta Prag, sad tungt på sidste år.
– Han har gjort det udmærket, men han ser rigtig skarp ud nu i preseason. Vi ser frem til en god sæson fra ham, hvor han skal spille på sin favoritposition, så vi føler os sikre på, at han bliver en stjernespiller for os i år, siger Erik Nevland.
Viking FK skal i år forsøge at forbedre fjerdepladsen fra 2023. Mission starter mod Sarpsborg 08 den 1. april. 24-årige Joe Bell nåede 34 Superliga-kampe for Brøndby.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE