Forventningerne var store, da Brøndby IF for godt to år siden købte midtbanespilleren Joe Bell i norske Viking FK.
Der var stor tro på, at han kunne gå ind og være løsningen på midtbanen, da han kom ud af en god sæson med sin norske klub, hvor han var fast mand og havde en god assistfod.
Newzealænderen blev også kastet direkte ind i Niels Frederiksens startopstilling, men der var bare for langt imellem, at han gjorde en afgørende forskel i kamp. Derfor sluttede opholdet på den Københavnske Vestegn i sommer, da 24-årige Joe Bell tog retur til Viking FK.
Det var dog en lidt anderledes spiller, som den norske klub fik tilbage, kontra den spiller, de sendte afsted.
– Vi fik en spiller tilbage, som manglede selvtillid. Nu har han fået sin selvtillid tilbage, og han ser skarp ud, siger klubbens sportschef, Erik Nevland, til Tipsbladet.
Har du talt med ham om hans ophold i Brøndby, og hvordan det har påvirket ham?
– Vi foksuerer på os selv, og hvor vi er lige nu. Vi fokuserer ikke så meget på, hvordan det er gået i andre klubber. Fokus er på Viking, og hvad vi selv kan gøre.
Joe Bell startede i efteråret syv kampe for Viking FK, hvor han blev brugt på den ene af to centrale midtbanepositioner. Fra den kommende sæson arbejder man på, at han skal spille den dybtliggende midtbaneposition, som Markus Solbakken, der er taget til Sparta Prag, sad tungt på sidste år.
– Han har gjort det udmærket, men han ser rigtig skarp ud nu i preseason. Vi ser frem til en god sæson fra ham, hvor han skal spille på sin favoritposition, så vi føler os sikre på, at han bliver en stjernespiller for os i år, siger Erik Nevland.
Viking FK skal i år forsøge at forbedre fjerdepladsen fra 2023. Mission starter mod Sarpsborg 08 den 1. april. 24-årige Joe Bell nåede 34 Superliga-kampe for Brøndby.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM