Forventningerne var store, da Brøndby IF for godt to år siden købte midtbanespilleren Joe Bell i norske Viking FK.
Der var stor tro på, at han kunne gå ind og være løsningen på midtbanen, da han kom ud af en god sæson med sin norske klub, hvor han var fast mand og havde en god assistfod.
Newzealænderen blev også kastet direkte ind i Niels Frederiksens startopstilling, men der var bare for langt imellem, at han gjorde en afgørende forskel i kamp. Derfor sluttede opholdet på den Københavnske Vestegn i sommer, da 24-årige Joe Bell tog retur til Viking FK.
Det var dog en lidt anderledes spiller, som den norske klub fik tilbage, kontra den spiller, de sendte afsted.
– Vi fik en spiller tilbage, som manglede selvtillid. Nu har han fået sin selvtillid tilbage, og han ser skarp ud, siger klubbens sportschef, Erik Nevland, til Tipsbladet.
Har du talt med ham om hans ophold i Brøndby, og hvordan det har påvirket ham?
– Vi foksuerer på os selv, og hvor vi er lige nu. Vi fokuserer ikke så meget på, hvordan det er gået i andre klubber. Fokus er på Viking, og hvad vi selv kan gøre.
Joe Bell startede i efteråret syv kampe for Viking FK, hvor han blev brugt på den ene af to centrale midtbanepositioner. Fra den kommende sæson arbejder man på, at han skal spille den dybtliggende midtbaneposition, som Markus Solbakken, der er taget til Sparta Prag, sad tungt på sidste år.
– Han har gjort det udmærket, men han ser rigtig skarp ud nu i preseason. Vi ser frem til en god sæson fra ham, hvor han skal spille på sin favoritposition, så vi føler os sikre på, at han bliver en stjernespiller for os i år, siger Erik Nevland.
Viking FK skal i år forsøge at forbedre fjerdepladsen fra 2023. Mission starter mod Sarpsborg 08 den 1. april. 24-årige Joe Bell nåede 34 Superliga-kampe for Brøndby.
LIVE
TransferLIVE: Schalke henter tysk profil
DAGENS SPILFORSLAG
Tagliafico sakser Saka i hadkamp
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
INTERVIEW
Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
England – Argentina
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
Afslører kæmpe VM-chok
EKSKLUSIVT