Forventningerne var store, da Brøndby IF for godt to år siden købte midtbanespilleren Joe Bell i norske Viking FK.
Der var stor tro på, at han kunne gå ind og være løsningen på midtbanen, da han kom ud af en god sæson med sin norske klub, hvor han var fast mand og havde en god assistfod.
Newzealænderen blev også kastet direkte ind i Niels Frederiksens startopstilling, men der var bare for langt imellem, at han gjorde en afgørende forskel i kamp. Derfor sluttede opholdet på den Københavnske Vestegn i sommer, da 24-årige Joe Bell tog retur til Viking FK.
Det var dog en lidt anderledes spiller, som den norske klub fik tilbage, kontra den spiller, de sendte afsted.
– Vi fik en spiller tilbage, som manglede selvtillid. Nu har han fået sin selvtillid tilbage, og han ser skarp ud, siger klubbens sportschef, Erik Nevland, til Tipsbladet.
Har du talt med ham om hans ophold i Brøndby, og hvordan det har påvirket ham?
– Vi foksuerer på os selv, og hvor vi er lige nu. Vi fokuserer ikke så meget på, hvordan det er gået i andre klubber. Fokus er på Viking, og hvad vi selv kan gøre.
Joe Bell startede i efteråret syv kampe for Viking FK, hvor han blev brugt på den ene af to centrale midtbanepositioner. Fra den kommende sæson arbejder man på, at han skal spille den dybtliggende midtbaneposition, som Markus Solbakken, der er taget til Sparta Prag, sad tungt på sidste år.
– Han har gjort det udmærket, men han ser rigtig skarp ud nu i preseason. Vi ser frem til en god sæson fra ham, hvor han skal spille på sin favoritposition, så vi føler os sikre på, at han bliver en stjernespiller for os i år, siger Erik Nevland.
Viking FK skal i år forsøge at forbedre fjerdepladsen fra 2023. Mission starter mod Sarpsborg 08 den 1. april. 24-årige Joe Bell nåede 34 Superliga-kampe for Brøndby.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
OPTAKT
Bayern – PSG
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER