Den tidligere Brøndby-spiller Frederik Holst kan erhverves kvit og frit.
Kort inden jul fik den 29-årige altmuligmand ophævet sin kontrakt med rumænske UTA Arad, hvor det blev til fire meget uforløste måneder. Frederik Holst noterede sig blot for 105 minutters spilletid fordelt over tre kampe.
Holsts helt store udfordring i Rumænien var, at klubbens cheftræner Mircea Rednic simpelthen ikke vidste, hvad han skulle gøre af den fleksible dansker.
– Holst leder efter sig selv, og jeg kan stadig ikke finde hans position. Jeg forstår det ikke, for er han offensivspiller, eller er han defensivspiller?, lød det fra Rednic.
Det billede kan man på alle måder genkende i Frederik Holsts bagland. Det fastslår Gustaf Grauers, der er relativt ny agent for den klubløse dansker, i et interview med Tipsbladet.
– Det er fuldstændig korrekt, at træneren ikke vidste, hvad han skulle stille op med Frederik. Det var et problem fra dag ét. Internt i klubben havde alle parter ikke givet grønt lys til aftalen, da den blev indgået, og så endte Frederik i en situation, hvor man på ledelsesgangen meget gerne ville have ham, men ikke så meget i den sportslige afdeling. Der var ingen fælles forståelse, siger Gustaf Grauers til Tipsbladet og fortsætter:
– Trænerstaben havde slet ingen planer med ham, og det var selvfølgelig enormt frustrerende for ham. Han blev jo fuldstændig misledt. Frederik er en klog fyr, og han kan jo godt se, at det her virkelig har gjort skade på hans CV, og det rejser en helt masse spørgsmål.
– Frederik tog til Helsingborg i Sveriges næstbedste række for at få en masse kamptræning på bagkant af en længere skadesperiode, så han kunne komme stærkt tilbage, men på hans CV står der jo bare, at han spillede i den næstbedste svenske række, hvorefter han blev udeladt i en middelmådig klub i Rumænien.
– Det vil han muligvis blive dømt ud fra, og det er en skam, for han er stadig den samme spiller, som han var i Elfsborg og Brøndby. Han har bare ikke rigtig haft mulighed for at vise det.
Åben for alt
Agenten understreger, at Frederik Holst er i en god fysisk forfatning, og at han er klar til at deltage på træningsbanen i en ny klub med det samme, når blækket på kontrakten er tørt.
Og hvilken klub bliver det så?
Det er ikke afklaret på nuværende tidspunkt, og den tidligere Brøndby-spiller holder alle døre på klem.
– Vi sigter højt, men er naturligvis også ydmyge. Derfor kommer vi heller ikke til at udelukke noget. Han har lige ophævet kontrakten, så nu ser vi, hvad der dukker op. Frederik vil meget gerne til en klub, hvor han kan være i flere år og bygge noget kontinuitet op. Han er enormt motiveret, siger Gustaf Grauers.
Vil Frederik gerne hjem til Danmark?
– Vi holder som sagt alle muligheder åbne, og hvis det viser sig, at det er en dansk klub, der har den bedste plan for Frederik, så er det fint. Han er dog også klar på at blive i udlandet. Det vigtigste er den plan og det projekt, der bliver fremlagt – så er det mindre vigtigt, hvor i verden det er.
I den ideele verden er Frederik Holst klar for en ny klub i starten af januar, så han kan deltage i en hel preseason, men man tillader sig alligevel også at slå bremsen i i danskerens bagland.
– Der er jo to ting i det. Selvfølgelig vil det være rigtig godt for Frederik at finde en ny klub hurtigt, så han kan komme på træningsbanen og lære sine nye holdkammerater at kende. Samtidig handler det også om at have tålmodighed og finde den rigtige klub. Det er meget vigtigere, at han vælger rigtigt, end at han vælger hurtigt. Historien fra Rumænien må ikke gentage sig, fastslår agenten.
Frederik Holst har tidligere i karrieren repræsenteret Elfsborg, Sparta Rotterdam, Lillestrøm og Helsingborgs IF, men de fleste danskere husker ham formentlig bedst fra tiden i Brøndby IF, hvor det blev til 155 førsteholdskampe.
LIVE
LIVE: Gerrard så gerne denne stjerne i Liverpool
OPTAKT
PSG – Liverpool
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
OPTAKT
Barcelona – Atletico
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
